تاریخ انتشار: ۱۶:۴۰ - ۱۱ دی ۱۳۹۹
 رییس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: ۵۶ میلیون دوز واکسن برای مقابله با کرونا در کشور با استفاده از واردات و مجموعه کواکس و تولید داخل تامین خواهد شد.

چند میلیون دوز واکسن کرونا برای شهروندان ایرانی کافی است؟

رویداد۲۴ دکتر مصطفی قانعی روز پنجشنبه در برنامه آنلاین بررسی وضعیت تولید واکسن در کشورها و ارایه توانمندی ایران در تولید آن افزود: ایران برای تامین واکسن مورد نیاز برای مقابله با ویروس کرونا ۳ رویکرد شامل  تامین ۱۶.۸ میلیون دوز واکسن  از طریق  مجموعه  کواکس، تامین ۲۵.۵ میلیون دوز  از طریق واردات و ۲۵ میلیون دوز از طریق  تولید داخل را در نظر گرفته است.

وی بیان کرد: در همین راستا برای تولید واکسن در کشور کمیته اخلاق شکل گرفته است، همچنین شرکت هایی برای تولید واکسن در کشور به وجود آمده اند و پلت فرم های خود را ارایه داده اند، در همین راستا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ۲۵۵میلیارد تومان از شرکت هایی که کار تولید واکسن آنها تا سر حد بالینی  پیش رفته اند حمایت کرده و صندوق نوآوری نیز ۱۲۵ میلیارد تومان  از این شرکت ها که تا سر حد بالینی رفته اند حمایت کرده است.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  یادآور شد: معاونت علمی در نظر دارد مبلغ ۷۱۰ میلیارد تومان برای تولید انبوه واکسن توسط شرکت های دانش بنیان تخصیص دهد و یا اینکه واکسن را پیش خرید نماید.


بیشتر بخوانید: همه‌ آنچه که باید درباره واکسن کرونا بدانیم


قانعی افزود: در حال حاضر ما در کشور هر ۴ مدل  پلت فرم دنیا در زمینه تولید واکسن کرونا را انجام می دهد، مدل واکسن مدرنا، مدل واکسن سینووکس ، مدل آسترازنیکا و حتی  پروتئین نوترکیب را داریم و کارهای تحقیقاتی در شرکت های ایرانی در دست انجام است.

وی با اشاره به اینکه کرونا علاوه بر تهدیدها، فرصت ها و دستاوردهایی برای ایران داشت گفت: ایجاد زیر ساخت  آزمایشگاه سطح ایمنی ۳  که ۱۰ سال پیگیر آن بودیم در این دوران محقق شد و شکل گرفت، تقویت بخش خصوصی  جهت رفع نیازهای داخلی در شرایط تحریمی که توسعه  واکسن را در پی داشت، دستیابی و تثبیت دانش فنی واکسن های نسل جدید  و نیز ایجاد  فضای رقابتی  برای شرکت های  دانش بنیان از جمله دستاوردهای دوران مثبتی است که در شیوع ویروس کرونا برای کشور به دست آمد.

 
منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: