تاریخ انتشار: ۰۸:۵۷ - ۱۳ دی ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۲ نظر
علی بیگدلی:
یک کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه شرایط امروز جهان و منطقه بسیار متفاوت از ۲۰۱۵ و دوران آقای اوباماست، تصریح کرد: اظهارات اخیر سران منطقه از جمله کشور‌ها و جریان‌های تحت حمایت ایران نیز نشان از همین مساله دارد که یک تهدید امنیتی در حال شکل گرفتن علیه ایران است.
رای ممتنع عراق یعنی فاصله گرفتن تدریجی بغداد از ایران
رویداد۲۴ یک تحلیلگر بین الملل گفت: ما متاسفانه به دنبال هزینه و حمایت از کسانی در عرصه جهانی رفتیم که امروز می‌بایست به درد ما می‌خوردند، ولی شاهد اتفاقات دیگری بودیم. رفتار سران منطقه به ویژه برخی مسئولان کشور‌ها و جریان‌های مورد حمایت ما نشان دهنده همین مساله است.

علی بیگدلی استاد دانشگاه ضمن اشاره به رای ممتنع عراق در ماجرای تلاش امریکا برای احیای کمیته تحریم‌ها علیه ایران گفت: اعلام بی‌طرفی عراق بحث و اتفاق جدیدی نیست. با آمدن آقای کاظمی و رفتن او به آمریکا و دیدارش با اروپاییان و نیز اعلام حمایت بن سلمان از عراق و ... همگی نشان از آن دارد که بغداد رفته رفته در حال فاصله گرفتن از جمهوری اسلامی ایران است.

بیشتر بخوانید: چرا عراق به قطعنامه ضد ایران سازمان ملل رای ممتنع داد؟
این استاد دانشگاه به ورود نظامیان آمریکایی در خاورمیانه اشاره کرد و گفت: وضعیت در منطقه دچار حساسیت شده و در آستانه ورود به یک بحران جدید قرار دارد. این اتفاقات می‌تواند به منزله اعمال فشار‌های جدید علیه ایران جهت امتیازگیری جو بایدن در مذاکرات آتی بین ایران با ۱+۵ و یا مذاکرات دوجانبه باشد. ما در این شرایط باید رفتار محتاطانه و هوشمندانه‌ای داشته باشیم.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه شرایط امروز جهان و منطقه بسیار متفاوت از ۲۰۱۵ و دوران آقای اوباماست، تصریح کرد: اظهارات اخیر سران منطقه از جمله کشور‌ها و جریان‌های تحت حمایت ایران نیز نشان از همین مساله دارد که یک تهدید امنیتی در حال شکل گرفتن علیه ایران است.

وی ادامه داد: اظهارات اخیر برخی مقامات غزه و همین طور تحولات در این منطقه نشان از آن دارد که حتی امکان دارد که غزه در آینده از ایران فاصله بگیرد. کمااینکه عراق در حال تقویت هویت عربی خودش است و رویه فاصله گرفتن از ایران را در پیش گرفته و نشانه‌هایی نیز وجود دارد که رفته رفته این اتفاق درباره روابط بین تهران و دمشق در حال رخ دادن است. مجموعه این اتفاق نتیجه‌ای نخواهد داشت، جز آنکه اسراییل شرایط بهتری در خاورمیانه پیدا کند.

بیگدلی با اشاره به تحولات قره باغ بعد از پذیرش شکست ارمنستان، گفت: ما در این منطقه و اساسا در ناحیه قفقاز شاهد گسترش پایگاه‌های نظامی اسراییل هستیم و در این شرایط نیازمند ایجاد یک سری تغییرات در سیاست خارجه و سیاست‌های کلان هستیم. ما باید به این نکته توجه داشته باشیم که بعید نیست اگر روزی عراق نیازی به گاز و برق ایران نداشته باشد، وابستگی خودش به تهران را به حداقل ممکن کاهش دهد. همچنانکه امروز با توسعه همکاری‌ها با کویت و عربستان در این مسیر گام برداشته و شاید طی یک یا ۲ سال آینده این عدم وابستگی و وابستگی حداقلی رخ بدهد.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه ایران می‌بایست تغییرات اساسی در استراتژی سیاست خارجی کلان خودش اعمال کند، تصریح کرد: ما تا امروز کار‌هایی کردیم و حمایت‌هایی از برخی کشور‌ها و جریان‌ها داشتیم و از این طریق نفوذ‌هایی را برای خودمان در منطقه به دست آوردیم، ولی واقعیت این است که ما صرفا برای خودمان هزینه‌هایی را ایجاد کردیم و از این حوزه نفوذ استفاده‌ای نکردیم تا رفته رفته همین سیاست، کارآمدی سابق را نداشته و اثر معکوس داشته باشد. ما با ادامه این روند دیر یا زود جایگاه خودمان را حتی در سوریه و عراق نیز از دست خواهیم داد.

این کارشناس بین الملل خاطرنشان کرد: ما متاسفانه به دنبال هزینه و حمایت از کسانی در عرصه جهانی رفتیم که امروز می‌بایست به درد ما می‌خوردند، ولی شاهد اتفاقات دیگری هستیم. رفتار سران منطقه به ویژه برخی مسئولان کشور‌ها و جریان‌های مورد حمایت ما نشان دهنده همین مساله است.
منبع: انتخاب
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
حامد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
0
1
سلام اتفاقا خوب شده این مسؤلین ما باید از خواب بیدار شوند این قوم همان هایی هستند که امام حسین را دعوت کردند و سرش را بریدن نمی‌دانم چرا ایران با توجه به اینکه در جنگ تحمیلی هشت ساله با اینکه سازمان ملل عراق را متجاوز اعلام کرد تقاضای غرامت جنگ را نکرده در صورتی که کویت تمام غرامتش را چند برابر حساب کرده و گرفته است مسؤلین بی مسئولیت کشور مان عرب دوست شدن حق ملت را بخشیدن با توجه به اینکه خودشان هم غارتگران سرمایه ملت هستند
حمید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
0
0
حاج قاسم.حاج حسبن همدانی.ابوالمهندس دیدین خون شما منطقعوعراق سوزیه لبنان و‌.رانجات دادحالا کوفی صفتان میترسن از آدم ازخدابترسین بوبختا نمازمیخونین ودم ازحسین وزینب میزنید واطران۳رامیکوییکدکاش نمیرفتن جوانان ما داعش سرمیب یدتوعراق سوریه لبنان لعنت برذات کثیفتان نفرین علی وال علی پشت سرتانه همیشه درجنگین ومیکشنتون حقتونه‌
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: