تاریخ انتشار: ۱۲:۳۲ - ۱۴ دی ۱۳۹۹
محمود فکری اواسط آذر از هواداران استقلال خواست او را با آندره‌آ استراماچونی مقایسه نکنند ولی واقعیت امر این است که این مربی حداقل در قیاس با هشت دیدار آغاز فصل مرد ایتالیایی عملکرد بهتری داشته است.

محمود فکری

رویداد۲۴ هواداران استقلال در پایان هفته هشتم فصل گذشته رقابت‌های لیگ برتر شرایطی تقریباً مشابه به همین روزها داشتند. آبی‌پوشان روی نوار پیروزی قرار گرفته و نتایج ضعیف ابتدای مسابقات را تا حد زیادی فراموش کرده بودند. البته در این فصل خبری از ناکامی‌های آغازین نبود و استقلال در عرصه کسب امتیاز کاملاً بهتر از فصول گذشته عمل کرده به همین خاطر هم‌اکنون صدرنشین جدول محسوب می‌شود. با نگاهی آماری و مقایسه اتفاقاتی که در هشت بازی این فصل استقلال و تعداد دیدارهای مشابه با فصل گذشته برگزار شد، متوجه می‌شویم آبی‌پوشان پایتخت غیر از یک مورد، در سایر موارد سیر صعودی داشته‌اند.

برد بیشتر، باخت کمتر 
استقلال فصل گذشته از هشت مسابقه، صاحب سه پیروزی شده بود ولی حالا از همین تعداد بازی به چهار برد دست پیدا کرده است. یعنی نصف مسابقات این فصل خود را با کامیابی پشت سر گذاشته است. بابت ناکامی هم شرایط کنونی آبی‌پوشان بهتر شده چون فصل قبل در پایان هفته هشتم رقابت‌های لیگ برتر، دو شکست در کارنامه آنها ثبت شده بود ولی حالا فقط یک ناکامی طی هشت دیدار در بیلان آنها به چشم می‌خورد. البته بدیهی است همه این موارد در نهایت باید پس از برگزاری هفته پایانی مسابقات مورد سنجش قرار بگیرد چون تکلیف آنجا مشخص می‌شود ولی به هر حال استقلال تاکنون بهتر از مدت مشابه فصل قبل خود نتیجه گرفته است.


بیشتر بخوانید: بحران تازه در استقلال؛ فکری بین بازیکنانش فرق می‌گذارد؟


یک امتیاز بیشتر از مرد ایتالیایی 
محمود فکری اواسط آذر از هواداران استقلال خواست او را با آندره‌آ استراماچونی مقایسه نکنند ولی واقعیت امر این است که این مربی حداقل در قیاس با هشت دیدار آغاز فصل مرد ایتالیایی عملکرد بهتری داشته است. جدا از بحث برد و باخت‌ها که در قسمت قبل همین مطلب به آن اشاره کردیم، استقلال هم‌اکنون با ۱۳ امتیاز در صدر جدول قرار دارد اما فصل گذشته از هشت مسابقه صاحب ۱۲ امتیاز شده و به سمت صدر جدول در حال حرکت بود. به این ترتیب فکری از همتای ایتالیایی خود فعلاً یک امتیاز بیشتر جمع‌آوری کرده است. نکته دیگر اینکه استقلال فصل گذشته تا قبل از پایان هفته سیزدهم لیگ برتر هرگز صدرنشین نشده بود ولی در این فصل شرایط کاملاً متفاوت شده است.

گل زده، نقطه ضعف 
البته با وجود بهتر شدن شرایط استقلال از بابت کسب امتیاز و موقعیت جدولی، نمی‌توان این حقیقت را کتمان کرد که استقلال فکری از تیمی که توسط استراماچونی سازماندهی می‌شد، تا اینجای کار به لحاظ گلزنی ضعیف‌تر عمل کرده و مرد شماره یک نیمکت آبی‌پوشان باید هرچه سریع‌تر فکری به حال این نقطه ضعف تیمش بکند. آبی‌پوشان فصل قبل پس از پایان هفته هشتم، ۱۲ گل زده در کارنامه داشتند و در ارائه تاکتیک‌های تهاجمی تا حد قابل ملاحظه‌ای هواداران خود را راضی کرده بودند ولی این فصل فقط  ۹ گل زده برای استقلال ثبت شده که نمی‌تواند آمار قانع‌کننده‌ای محسوب شود.

برتری بی‌چون و چرای رشید 
اما بدون هیچ شک و تردیدی، مهم‌ترین وجه تمایز استقلال این فصل و فصل قبل، چهره‌ای به نام محمدرشید مظاهری است که انصافاً تا اینجای کار بهترین بازیکن استقلال و یکی از آماده‌ترین چهره‌های حاضر در پیکارهای لیگ برتر محسوب می‌شود. آبی‌پوشان تا پایان هفته هشتم فصل گذشته، ۷ بار دروازه خودی را بازشده می‌دیدند و حسین حسینی همه این گل‌ها را پذیرفته بود. سنگربانی که استعداد دروازه‌بانی دارد ولی فصل گذشته به واسطه تصمیم غلط مدیران و مربیان وقت استقلال، یک حریف جدی در کنار او قرار نگرفت و همین مسئله ضربه بسیار بزرگی به تیم و خود حسینی‌ زد.

اشتباهی بزرگ که در این فصل تکرار نشده و خود استقلالی‌ها تابستان امسال با خریدن مظاهری متوجه شدند فصل قبل از چه بابت لطمه خورده بودند. استقلال هم‌اکنون فقط چهار گل خورده در کیسه دارد که از این تعداد، نصف آن سهم مظاهری است. در واقع سنگربان ثابت کنونی آبی‌ها تا اینجای کار در مقایسه با ۸ بازی آغاز فصل گذشته استقلال، پنج گل کمتر از حسین حسینی دریافت کرده است (البته با علم به این موضوع که دو مسابقه کمتر از او هم وارد زمین شده است). اگر مظاهری دچار افت نشده و همین روند فوق‌العاده خود را تداوم ببخشد، بدون شک تا چند ماه دیگر حتی برای پیراهن شماره یک تیم ملی هم می‌تواند مدعی شود.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: