بحث انتقال پایتخت به صورت جامع بررسی شود | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۶:۵۵ - ۱۵ دی ۱۳۹۹
معاون اول رئیس‌جمهور:
معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه‌ای ساماندهی تهران را یک ضرورت دانست و گفت: موضوع انتقال پایتخت مطرح می‌شود، باید به صورت جامع مورد بحث و بررسی قرار گیرد و نباید این موضوع محدود به انتقال مرکز سیاسی از تهران باشد.
جهانگیری
رویداد۲۴ وقتی موضوع انتقال پایتخت مطرح می‌شود، باید به صورت جامع مورد بحث و بررسی قرار گیرد و نباید این موضوع محدود به انتقال مرکز سیاسی از تهران باشد.

جلسه شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و تمرکززدایی از تهران پیش از ظهر امروز (دوشنبه ۱۵ دی ماه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.

اسحاق جهانگیری در این جلسه ساماندهی تهران را یک ضرورت دانست و گفت: مسائل حمل و نقل، محدودیت منابع آب، آلودگی هوا، حاشیه‌نشینی و وجود واحد‌های صنعتی در داخل شهر ازجمله مسائل و مشکلات تهران هستند که فارغ از بحث انتقال یا عدم انتقال پایتخت، باید به این مسائل به طور جدی رسیدگی شود.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به برخی پیشنهادات مبنی بر انتقال مرکز سیاسی و اداری کشور و تمرکززدایی از تهران خاطرنشان کرد: موضوع انتقال پایتخت موضوع جدیدی نیست و در دولت‌های گذشته نیز این موضوع مطرح بوده است.

وی افزود: وقتی موضوع انتقال پایتخت مطرح می‌شود، باید به صورت جامع مورد بحث و بررسی قرار گیرد و نباید این موضوع محدود به انتقال مرکز سیاسی از تهران باشد چرا که مسائل تهران و جمعیت ساکن در این کلانشهر را نمی‌توان نادیده گرفت.

بیشتر بخوانید: رئیسی به دادستان کل کشور دستور پیگیری وضعیت آلودگی هوا را داد
جهانگیری با اشاره به تدوین پیش‌نویس سند سیاست‌گذاری ساماندهی و تمرکززدایی تهران تصریح کرد: کارگروه تخصصی شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و ساماندهی و تمرکززدایی از تهران جلسات متعددی را با دستگاه‌های مربوطه برگزار کرده که حاصل این جلسات تدوین این پیش‌نویس است که جمع بندی آن به سه پیشنهاد منتج شده است.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به نظرات و دیدگاه‌های موافق و مخالف در جلسه درخصوص این پیش‌نویس، از اعضای شورا خواست تا برگزاری جلسه آتی که در اواخر سال انجام خواهد شد، پیشنهادات مطرح شده را مورد بررسی و مطالعه دقیق‌تر قرار دهند و الزامات، نحوه اجرا و برنامه زمانبندی هر پیشنهاد را به صورت روشن و شفاف تدوین کنند تا در جلسه آتی درخصوص آن تصمیم‌گیری شود.

در این جلسه که وزیر راه و شهرسازی، وزیر نیرو، شهردار تهران، رییس شورای اسلامی شهر تهران و نمایندگان مجلس عضو این شورا نیز حضور داشتند، گزارشی از پیش‌نویس سند سیاست‌گذاری ساماندهی و تمرکززدایی تهران ارائه شد. در این گزارش تراکم و تمرکز شدید جمعیتی و اقتصادی، مخاطرات طبیعی، آلودگی زیست محیطی، نارسایی‌های شبکه‌های حمل و نقل و زیرساختی و خدماتی، ناکارایی اقتصادی و افت رقابت‌پذیری از جمله ابرمسئله‌های تهران برشمرده شد و پیامد‌های هر یک از این مسائل نیز مورد بررسی قرار گرفت. براساس این گزارش و با توجه به تجارب انتقال پایتخت در کشور‌های مختلف، انتقال پایتخت تنها در ایجاد کشور‌های جدید فاقد تمدنی و یا کشور‌های دارای نظام فدرال موفقیت‌آمیز بوده است.

گفتنی است در پیش‌نویس سند سیاست‌گذاری ساماندهی و تمرکززدایی تهران، رویکرد‌های متداول در مواجهه با مسائل کلانشهر‌ها و پایتخت‌ها مورد بررسی قرار گرفته و مطالعاتی در خصوص عوامل و روند‌های شکل گیری وضعیت موجود، طرح‌های مطالعاتی پیشین و تجارب جهانی انتقال پایتخت و مرکز سیاسی، اداری نیز انجام شده است.

در پیش‌نویس سند سیاست‌گذاری ساماندهی و تمرکززدایی تهران سه پیشنهاد نهایی مطرح شده که عبارتند از: استقرار فوری نظام مدیریت منطقه پایتختی کشور در محدوده کلانشهری تهران، تهیه طرح ساماندهی و تمرکززدایی منطقه کلانشهری تهران با همیاری تمام سازمان‌های ذیربط و ایجاد مرکز اداری ـ سیاسی جدید.
منبع: تسنیم
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: