تاریخ انتشار: ۱۳:۴۸ - ۱۶ دی ۱۳۹۹
فدراسیون کوهنوردی نسبت به وقوع کولاک در آخر هفته به کوهنوردان هشدار داد.

اخبار هواشناسی

رویداد۲۴ فدراسیون کوهنوردی در مورد وضعیت آب و هوایی مناطق کوهستانی در آخر هفته اطلاعیه‌ ‌ای را صادر کرد:

*وزش باد، پدیده غالب در کوهستان‌های ایران و وزش باد گرم در ارتفاعات البرز و اردبیل

طی این مدت سامانه بارشی در کشور نداریم و به سبب وزش باد شدید( بویژه باد گرم در ارتفاعات البرز)، شرایط برای وقوع کولاک (برف وزان) مهیاست.

چهارشنبه:

وزش باد شدید برای ارتفاعات شرق کشور پیش بینی می شود که موجب کاهش دمای احساسی(سوزباد) می شود و در مناطق پوشیده از برف کولاک بدنبال دارد. برای ارتفاعات جنوب شرق نیز وزش باد شدید و خیلی شدید پیش بینی می شود.


بیشتر بخوانید: روایتی تازه از بهمن روز جمعه در ارتفاعات تهران از زبان کوهنوردان +فیلم


پنجشنبه:

همچنان برای ارتفاعات جنوب شرق کشور تداوم وزش باد شدید مورد انتظار است. 

بتدریج در ارتفاعات اردبیل و رشته کوه‌های البرز شرایط برای وقوع باد گرم مهیا می شود. سرعت وزش باد برای قله ها و خط الرأس ها به بیش از ٩٠ کیلومتر بر ساعت میرسد که موجب کولاک برف می شود و با توجه به افزایش دما، افزایش ذوب برف و احتمال شکستن نقاب های برفی و ریزش بهمن را بویژه برای ساعات ظهر بهمراه دارد.

با توجه به وزش باد گرم، روند افزایشی دما و سرعت بالای باد، احتمال وقوع بهمن در مناطق مستعد وجود دارد.

جمعه:

از شدت وزش باد در البرز مرکزی کاسته می شود ولی کماکان در البرز غربی و شرقی و ارتفاعات خراسان شمالی و همچنین مناطق جنوب شرق کشور، وزش باد شدید مورد انتظار است. برای مناطق پوشیده از برف احتمال کولاک موقتی وجود دارد.

برای ارتفاعات زاگرس طی این مدت، هوای پایدار و طی روز آفتابی همراه با وزش باد پیش بینی می شود. و برای ساعات شب، کاهش محسوس دما وجود دارد.

با توجه به پوشش گسترده برف در مناطق کوهستانی کشور، برای اجتناب از برف کوری و آسیب به چشم، عینک مناسب استفاده کنید و در ساعات میانی روز با توجه به افزایش اشعه ماورابنفش و آسیب به پوست، پوشاک مناسب استفاده کنید.

منبع: میزان
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: