الکاظمی مشاور خود را بخاطر سخنان اخیرش درباره شهید سلیمانی تعلیق کرد | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۵:۱۱ - ۱۶ دی ۱۳۹۹
درپی اظهارات اخیر مشاور نخست وزیر عراق درباره سردار سلیمانی، رسانه‌های عراقی اعلام کردند که مصطفی الکاظمی فعالیت وی به عنوان مشاور را به حالت تعلیق درآورده است.
الکاظمی
رویداد۲۴ به نقل از شبکه العهد، برخی رسانه‌های عراقی اعلام کردند که مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق فعالیت هشام داوود، مشاور خود را به طور موقت به حالت تعلیق درآورده است.

مشاور مصطفی الکاظمی اخیرا در گفتوگویی با شبکه بی بی سی مدعی شده بود که سردار سلیمانی احساس میکرد که هر وقت می‌خواهد می‌تواند وارد و یا خارج کشور شود و قوانین و اصول کلی عراق جزو اولویت‌های او نبود.

این اظهارات هشام داوود با انتقاد شدید مسئولان عراقی رو به رو شد.

هشام داوود بعد از رو به رو شدن با انتقادات گسترده در بیانی‌های توضیحاتی در رابطه با اظهارات اخیر خود علیه سردار سلیمانی ارائه داد.

وی در این بیانیه گفت: اخیرا گفت وگویی از من با شبکه بی بی سی بریتانیا در رسانه‌ها منتشر شد و در آن گفتگو به عنوان مشاور نخست وزیر معرفی شدم، در این راستا دوست دارم توضیحات زیر را ارائه دهم:

بیشتر بخوانید: وزیر عراقی: یک خبرچین اطلاعات مربوط به شهید سلیمانی را لو داده بود
اولا: این گفت وگودر چارچوب یک فیلم ضبط شده و تاریخی بود و دو ماه قبل از انتشار ضبط شده بود.

ثانیا: در این فیلم با زبان آزاد صحبت کردم و به عنوان پژوهشگر متخصص امور عراق حاضر شدم نه با سمت رسمی.

ثالثا: صحبت‌های من در این گفتگو برگرفته از اطلاعاتی است که طی چند سال تحقیق و پژوهش به آن‌ها رسیدم و لزوما اطلاعات دولتی نیستند.

هشام داوود در این بیانیه همچنین تاکید کرد:ب ه هر حال دوست دارم که بر پایبندی خود به قوانین و اصول دولت ملی عراق تاکید کنم و اگر برداشت اشتباه و یا سوتفاهمی شده است بی منظور بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان روز دوشنبه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شب گذشته اظهاراتی به نقل از مشاور نخست وزیر عراق در مصاحبه با یکی از رسانه‌های فارسی زبان مطرح شد که در نوع خود عجیب و غریب بود و ایشان با کنایه در مورد ورود و خروج آقای سلیمانی به عراق گفتند که وقتی در هست چرا از پنجره وارد می‌شوید، پاسخ وزارت خارجه به این اظهارات چیست؟ گفت: من باید صحبت‌های این مقام را بشنوم و بعد اظهار نظر کنم. از جایگاه حقوقی این فرد نیز اطلاعی ندارم.

وی ادامه داد: نخست وزیر پیشین عراق به صراحت اعلام کرده اند که سردار سلیمانی به دعوت دولت عراق همراه با مأموریت خاص عازم این کشور بوده و در فرودگاه بغداد مورد حمله تروریستی واقع شده است. فکر نمی‌کنم جز این اظهار نظر که از سوی مقام رسمی وقت عراق یعنی نخست وزیر مطرح شده نکته دیگری قابل طرح باشد.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: مردم عراق و مسئولان عراقی نشان داده اند که تا چه حدی قدردان زحمات سردار سلیمانی هستند. روزی که داعش در پشت شهر‌های عراق قرار داشت در حالی که کشور‌های اروپایی داشتند فکر می‌کردند که در چه مرحله‌ای می‌توانند به عراق کمک کنند این سردار ما بود که با تمام قوا در این عرصه حضور پیدا کرد و قوا و نیرو فرستاد و داعش را شکست داد این‌ها همه در حافظه تاریخی مردم عراق و منطقه باقی خواهد ماند.
منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: