تاریخ انتشار: ۲۳:۰۲ - ۲۲ دی ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
ادموند هیلاری اولین فردی بود که قله اورست را فتح کرد. ۱۱ ژانویه روزی است که این فاتح نیوزلندی چشم از جهان فرو بست.

تصاویراولین فاتح قله اورسترویداد۲۴ ادموند هیلاری متولد ۲۰ ژوئیه ۱۹۱۹ – درگذشته ۱۱ ژانویه ۲۰۰۸ کوهنورد و کاشف و نیکوکار نیوزلندی بود.

او و تنزینگ نورگی نخستین انسان‌هایی بودند که تحت پوشش سفراکتشافی کوهاورست بریتانیا ۱۹۵۳ به قله اورست صعود کردند. این دو نفر که در بیست و نه مه ۱۹۵۳ در ساعت ۱۱٫۳۰ به قله اورست رسیدند هر دو عضو یک هیئت انگلیسی به سرپرستی جان هانت بودند که از مسیر یال جنوب شرقی (با عبور از آبشار یخی، کم غربی و لوتسه فیس) به قله رسیدند.

هیلاری زنبورداری نیوزلندی بود که بعد‌ها از سوی ملکه انگلیس به دریافت لقب سر یا شوالیه مفتخر گردید.

پیش از وی تلاش‌های فراوانی برای فتح اورست صورت گرفته بود. در سال ۱۹۲۴ جورج مالوری کسی که پیکان حمله سه هیئت نخست این کوه بود، در تلاش برای فتح قله جان خود را به همراه هم نوردش اندرو اروین از دست داد.

در ماه مه سال ۲۰۰۶، انزجار خود را از دسته‌ای ۴۰ نفره از کوهنوردان صعودکننده به اورست، که کوهنورد دیگری (دیوید شارپ) را در راه قله در حال مرگ رها کردند، اعلام کرد.

فاتح قله اورست و جستجوگر قطب جنوب سر ادموند هیلاری در سن ۸۷ سالگی برای بازدید مجدد به قطب جنوب بازگشت. به اعتقاد او این آخرین سفرش به این سرزمین یخ زده خواهد بود.

او در روز ۱۱ ژانویه ۲۰۰۸ در بیمارستان شهرداری آوکلند درگذشت. در تصاویر روز عکس‌های ادموند هیلاری را به مناسبت روز درگذشتش ببینید.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
0
1
جسارت بی نظیر هیلاری در فتح اورست دنیای کوهنوردی را دگرگون و متحول ساخت روحش شاد.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: