تاریخ انتشار: ۱۷:۰۸ - ۲۴ دی ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۲۳ نظر
رویداد‌۲۴ خبر می‌دهد؛

بازداشت شهرداران مناطق ۸ و ۲ تهران

خبر‌های رسیده از بازداشت مهناز استقامتی شهردار منطقه ۸ و حسن رحمانی شهردار منطقه ۲ تهران حکایت می‌کند.

بازداشت شهردار منطقه 8 و 21

رویداد‌۲۴ خبرهای شنیده از شهرداری تهران حاکی است که مهناز استقامتی شهردار منطقه ۸ تهران و حسن رحمانی شهردار منطقه ۲ تهران توسط نهاد امنیتی دولتی بازداشت شده‌اند. دلیل بازداشت شهرداران دو منطقه تهران مشخص نیست و هنوز این خبر نیز توسط منابع رسمی تایید نشده و معلوم نیست این افراد بازداشت یا احضار شده‌اند.

خبرگزاری فارس نیز لحظاتی پیش این خبر را تایید کرد و نوشت: یک منبع مطلع در شهرداری تهران از دستگیری شهرداران مناطق ۲ و ۸ خبر داده. البته بر اساس شنیده‌ها افراد دیگری هم در مناطق ۲ و ۸ دستگیر شدند.

محسن هاشمی در واکنش به بازداشت شهرداران مناطق تهران گفته «آنها فقط برای توضیحات به نهادهای امنیتی احضار شده‌اند تا درباره برخی قراردادهای شهرداری تهران توضیحاتی بدهند و بر اساس پیگیری‌هایی که من انجام داده‌ام خبر دستگیری صحیح نیست.

در هفته‌های گذشته رویداد‌۲۴ چندین خبر مربوط به ابهامات عجیب در چند منطقه تهران را منتشر کرد که چند مورد آن مشخصا به مناطق ۸ و ۲ تهران مربوط می‌شد و شاید دلیل بازداشت به همین موضوعات مربوط باشد.

مهناز استقامتی شهردار منطقه ۸

مهناز استقامتی شهردار منطقه 8

قراردادهای منطقه ۸ شهرداری تهران

در منطقه ۸ مهمترین قراردادی که اسناد آن منتشر شده، مربوط به پروژه سبلان بود که در حقیقت پروژه‌ای برای ساخت یک پارکینگ در زمینی متعلق به شهرداری تهران است که یک شریک حقیقی در آن مشارکت کرده تا این پارکینگ در کنار مجتمع تفریحی - تجاری ساخته شود.


بیشتر بخوانید: دستاورد جدید شکرالله بنار و پیروز حناچی در پروژه سبلان / چگونه با قیمت سال ۹۴ از شهرداری تهران ملک بخریم؟ +اسناد


قدرالسهم تعیین شده برای شهرداری تهران و نسبت آن با قدرالسهم شریک سرمایه‌گذار در سال ۹۴ بر اساس قیمت کارشناسی همان سال تعیین شده است اما نسبت قدرالسهم مورد تایید مدیر وقت سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری تهران (ترک آبادی) قرار نگرفته و قرارداد نهایی نشده و در میانه کار بلاتکلیف مانده است.

در اسناد این قرارداد، آورده سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری در سال ۹۴ حدود ۱۱ میلیارد تومان و آورده شریک تجاری حدود ۳۱ میلیارد تومان تعیین شده است. بر این اساس درصد سهم شهرداری از کل پروژه نسبت به شریک ۲۵/۷ به ۷۴/۳ است، با این حال این قرارداد به خاطر نحوه تعیین قدرالسهم‌ها و درصدهای مشارکت که به ضرر شهرداری تهران بوده، مورد موافقت واقع نشده و تا سال ۹۸ وضعیت پروژه همچنان به خاطر ضرر شهرداری متوقف مانده است اما در دوره شکرالله بنار، سازمان سرمایه‌گذاری اقدام به تایید همان قرارداد با همان بندها می‌کند؛ این یعنی قراردادی تایید شده که مدیران پیشین تایید کرده‌اند که اموال بیت المال در آن تضییع خواهد شد.

اطلاعات رویداد۲۴ نشان می‌دهد مدیرعامل وقت سازمان سرمایه‌گذاری، این قرارداد بر مبنای کارشناسی سال ۹۴ را امضا نکرده و اعلام کرده باید بازنگری بروز رسانی شود. حتی در ادامه سرپرست وقت سازمان هم عقد قرارداد با کارشناسی سال ۹۴ را نپذیرفته و دستور به روز رسانی آن را صادر کرده است. با این حال در دوره شکرالله بنار همان قرارداد با کارشناسی سال ۹۴ تایید شده است.

اتفاق عجیب‌تر اینکه در قرارداد نهایی این پروژه که در سال ۹۸ به امضای طرفین می‌رسد، همان قیمت کارشناسی سال ۹۴ اعمال شده است. مضاف بر اینکه سهم شهرداری در حالی محاسبه شده که کاربری پروژه سبلان در حال «تجاری - پارکینگ» است اما در ارزیابی ابتدایی برای قیمت‌گذاری سهم شهرداری صرفا «پارکینگ» بوده و قیمت‌گذاری تجاری ملک محاسبه نشده است.

این در حالی است که متوسط قیمت زمین در تهران از سال ۹۴ تا ۹۸، بیش از سه‌برابر شده است. طبق آمار بانک مرکزی، متوسط قیمت زمین در شهر تهران در سال ۹۴ حدود ۴ میلیون تومان بود و در سال ۹۸ این قیمت به بیش از ۱۳ میلیون تومان رسیده بود. البته این تازه قیمت میانگین مسکن در تهران است و اگر بخواهیم قیمت منطقه سبلان را درنظر بگیریم به ارقامی بیش از این خواهیم رسید و قیمت ملک تجاری نیز بیش از این ارقام تغییر یافته است.

حسن رحمانی شهردار منطقه ۲

حسن رحمانی شهردار منطقه 2 تهران

قراردادهای منطقه ۲۱  شهرداری تهران

رحمانی پیش از این شهردار منطقه ۲۱  بود که چند نمونه اتفاق عجیب در آن منطقه رخ داده بود. مهمترین نمونه آن در ماجرای عجیب واگذاری پروژه یاس بود که رویداد۲۴ برای نخستین بار آن را افشا کرد. در جریان آن پروژه شکرالله بنار رییس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری تهران اختیار قیمت‌گذاری و کارشناسی را در روندی عجیب به حسن رحمانی شهرداری منطقه منطقه ۲۱ تفویض کرده بود و در نهایت زمین‌های این پروژه با حدود یک‌پنجم قیمت واقعی به شریک واگذار شد.


بیر بخوانید: حراج ملک پروژه یاس در شهرداری تهران / ۷ هزار متر زمینی که یک‌پنجم ارزش واقعی قیمت‌گذاری شد +اسناد


در روند قیمت‌گذاری این پروژه برای مشارکت با یک پیمانکار، در قیمت‌گذاری زمین‌های ملک یاس شائبه‌هایی وجود داشته است. آنگونه که ۷۴۸۰ متر مربع زمین شهرداری به حدود یک سوم قیمت واقعی در اواخر سال ۹۸ توسط کارشناسان رسمی ارزش‌گذاری شده است.

قیمت گذاری این ملک تجاری-مسکونی در دیماه سال ۹۸ هر متر ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان توسط کارشناسان رسمی دادگستری ارزش‌گذاری شده است. بررسی‌های رویداد۲۴ از املاک منطقه نشان می‌دهد هر متر زمین تجاری-مسکونی در منطقه تهرانسر بین ۲۵ تا ۲۸ میلیون تومان بوده است. (زمین پروژه یاس در خیابان اصلی واقع شده است) با این حال شهردار منطقه ۲۱ همان قیمت متری ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان را تنظیم کرده و به سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری تهران ارسال کرده است.

یکی از مسائل مهم در شهرداری تهران که احتمال فساد را نیز بالا می‌برد، در ماه جاری اتفاق افتاد و شورای شهر تهران مصوبه‌ای را از سر گذراند که جزییات آن نشان می‌دهد راهی که در گذشته در شهرداری تهران طی می‌شد، در این دوره هم همچنان ادامه دارد. محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران در توضیح این مصوبه گفته است: «در بازیدهایی که از مناطق داشتم، تمامی شهرداران مناطق از نداشتن قدرت عمل و اختیار شاکی بودند و ما تصمیم به طرح و تصویب این مصوبه گرفتیم تا اختیارات تامی به شهرداران مناطق داده شود.»

براساس این مصوبه احتمالا شهرداران مناطق دیگر شاکی نباشند چراکه اختیار عمل بسیاری از موارد در حوزه املاک به‌طور تام به آنها داده شده است و قراردادها را هر طور که می‌خواهند می‌تواند واگذار کنند. تصویب چنین طرح‌هایی آنهم در آستانه انتخابات شورای شهر و ریاست جمهوری بسیار سوال‌برانگیز است. همانطور که بخشی از اصلاح طلبان منتقد قالیباف بودند و می‌گفتند معلوم نیست پول‌های شهرداری در بیت المال چگونه هزینه شده است، اکنون این پرسش وجود دارد که تفویض اختیار شهرداری به مناطق، احتمال فساد را بالا نمی‌برد؟ 

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۳
حمیدرضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
1
3
اخه تاوقتی که شورای شهر تهران به دنبال اسم وفامیل بازی سرگرمه دیگه وقت نداره به شهرداریها رسیدگی کنه.
از شهرستان سراب
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
1
1
فساد در خیلی از ادارات و حتی نهادها و خود قوه قضائیه رخنه کرده چندین ساله جدیتی برای کنترل کارمندان و مدیران و قضات و شهردارها و شوراها انجام نشده و به گزارشات مردمی و شکایات هم توجهی نشده و نتیجش شده وضع کنونی
یک نمونه شورای حل اختلاف شهرستان ما بصورت غیر قانونی یک مزرعه که خارج از محدوده شهری بوده و کاربری اون زراعی بوده رو با قیمت بسیار ارزان خریده و با اعمال فشار به شهرداری بصورت غیر قانونی تفکیک کرده و قطعات اونو برای کارمندان این شورا پیش فروش کرده بوده به مبلغ 190 میلیون تومان زمانیکه این کار رسانه ای شد و به مقامات قضائی مرکز استان گزارش شد سریعا قطعات باز پس گرفته شد ولی برخوردی با عاملان این زمین خواری نشد از رویداد 24 کمال تشکر رو دارم که این دزدها رو رسوا میکنه دمتون گرم کارهاتون خدا پسندانه هست
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
0
4
شهرداران مناطق ۲ و ۸ به جرم قرارداد پروژه مشارکتی بازداشت شدند و مدیر عامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت ها که متولی و امضا کننده قرارداد های مربوطه بوده خال برنمیداره !!! به کجا وصلی !!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
الحمدالله که شهردار منطقه ۸ بازداشت شد . ایشان خیلی به ما ظلم کرد با پرونده سازی برای ملتی که در محل سکونت خود زندگی میکنند بدون هیچ گونه بازدید پرونده ماده ۱۰۰ درست میکرد. حالا نوبت کمیسیون ماده ۱۰۰ هست
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
0
0
شهردار رئیس مجلس شده
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
5
2
البته باید توجه داشت در مواردی این دستگیریها از سر پاپوش درست کردن است وره بجای نمی برد غیر از ایجاد جو بی اعتمادی به ساحت نظام مقدس کشورمان کما اینکه اخیرا در یکی از شهرهای آذربایجاشرقی برای شهردار بیچاره اش این اتفاق افتاد وبی جهت با آبروی ایشان به سادگی بازی کردند.کاش جناب آقای رئیسی از منظر" المومن اعظم حرمته من الکعبه"به صورت نامحسوس به اینچنین مواردی ورود یابند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
متاسفانه بعضیا دارن از این راه نون میخورن!خراب کردن بقیه، نشر اکاذیب .... شرم آوره
سرباز وطن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
0
2
دو ماه پیش خانم استقامتی مدیر نمونه سال ۹۹ میشود و الان به جرم مشکلات مالی دستگیر بشود ....چگونه میشود
خیلی از افراد باید پاسخگو باشند !
عباسی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
1
1
مسولین نظارت حراست و بازرسی منطقه ۲ و ۸ ممنون که هستید ۰۰۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
2
0
صحبت از احضار این دو نفر برای ارائه یک سری توضیحات هستش، شما خبرگزاریهای محترم بهتره بجای تهمت زدن به بقیه و نشر اطلاعات و خبرهای غیر موثق به فکر اصلاح عملکرد خودتون و رعایت حقوق مردم باشید. تا وقتی شماها خبر میزنید و مردممون با خوندن یه خبر نتیجه گیری میکنن اوضاع مملکت از این بهتر نمیشه.
پاسخ ها
حسنی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
این احضار دو شهردار یعنی خداحافظی همه معاونین
مهدی
|
United States of America
|
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
0
0
جواب نمیده سر اختاپوس رو قطع کنید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
1
0
اجازه بدید اول قضیه اثبات بشه، بعد راجع به نتایجش و پاسخگویی افراد مختلف نظر بدید! تا کی قراره بدون اطلاع دقیق و اطمینان قضاوت کنید و رای صادر کنید؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
از منطقه ۲۱ فرصت ها داده شد که به اینجا رسید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
0
0
کلاه تون بالاتر بگذارید تا دفتر شهردار منطقه8 با حکم قضایی پلمپ نشود ..
هورا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
0
0
امیدوارم این جریان دستگیری مسولین ادامه داشته باشد تا مدیری با کمک معاونین خود یک گروه نشوند و از بیت المال سو استفاده نکند
مجتبی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
1
3
سلام علیکم
بنظر من باید روسای حراست و بازرسی این مناطق را به اشد مجازات تنبیه نمود تا درس عبرتی برای تمامی کارکنان دستگاه نظارتی باشد... چون مطمئناً این افراد هم در این تخلفات سود برده و حرام خوری نموده اند... دست سربازان گمنام درد نکنه... یاحق
منوچهری
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
0
0
باعث تاسف این سایت معتبر هستش که نظرات بازدید کننده ها حذف میشود
بی نام
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
1
0
کاش راحت در مورد مردم قضاوت نمیکردید!
سیامک
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
0
1
من چندین سال هست که شهردار منطقه 8 رو از نزدیک میشناسم شاید از زمانیکه شهردار شد جواب ما رو نمیداد ولی انسان زحمت کش و تحصیلکرده و خودساخته هست امیدوارم این مشکل برطرف بشه حداقل مثل ایشان کمتر کسی رو داریم که در جایه خودش با تحصیلات مرتبط با کارش باشه تازه مگر پاسخ به سوالات چه مشکلی دارد که شماها با ابروی مردم بازی میکنید اکثرا سیاسی هست و جناح بندی وقتی یک نفر همکاری نکنه براش پاپوش درست میکنند بزارید رای صادر بشه بعد شروع به خیالبافی کنیدو با ابروی یک مسلمان بازی نکنید که دست بالای دست بسیار هست بخدا زشت هست
شهروند
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
0
1
من يه شهروند هستم قريب به 2 سال در راه روها طبقات منطقه 8 با چندين جلسه ملاقات مردمي با شهردار صرفا به دنبال راه کاري براي حل مشکل ملک قديمي و قوانين مسخره طرح تفضيلي بودم و البته تنها داراييم بود و شغل من هم يک کارمند هست نه بساز بفروش، ​ملتمسانه به تمام مديران وقت خواهش کردم مشکل منو حل کنن، اما به جرات ميتونم بگم با حضور سرکار خانوم استقامتي و معاونش مشکل اينجانب بدون هيچ رشوه و منتي حل شد و البته تمام هزينه هاي قانوني و مصوب پرداخت شد ، من هميشه دعاگوي ايشون و جناب آقاي مهندس کمال زاده هستم.
کار خير بي جواب نمي مونه من شاهد همکاري خدايي اين افراد با شهروندها بودم، البته هميشه نقصان هست اما تيم خوب و کاري بودن و اطمينان دارم تبرئه خواهند شد و با سربلندي ادامه خواهند داد .

و من الله توفيق نه بندگان سراپا تقصير
فریبرز آبخضر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
0
0
سلام دوستان بخدا غیر ممکن هست چنین چیزی من ایشان رو خیلی وقته میشناسم مطمئنم پاپوشه چون همکاری نکرده بله ادم سالم باشه چنین بلایی سرش میاد
سیامک
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
0
0
این خانم دکتر رو بهش تهمت زدن چون وابسته به هیچ حزبی نیست و شهردار هم پست مهمی هست و برای نشاندن افراد خودشون خیلی کارها انجام میدهند همسر من تو یک اداره یک پست داره و هر سری شورای شهرمون دنبال این هست که فرد مورد نظرشون بیاد جای همسرم و کلی تلاش میکنن ولی چون نتونستن مشکلی پیدا کنند دست برداشتن سری اخر امدن این پست رو که یک نفر داشت دوتا کردن که نیروی خودشون هم حق امضا داشته باشه حالا ببین برای پست شهردار چه تهمت ها نمیزنن اگر خلافی هم شده باشه برای چند سال قبل هست وقتی یک نفر شهردار میشه بازرسی و اطلاعات تمام زندگی طرف رو چک میکنند اون زمان مشکلی نداشته حالا که مدیر نمونه شده و کلی کار خوب انجام داده یک دفعه متوجه این شدن .در اخر روسیاهی میمونه برای ذغال .خانم دکتر امیدوارم تو زندگی موفق باشی چون اونطور که متوجه شدم شما با زحمت خودت به این پست رسیدی و وابستگی به هیچ کس نداری ما به امثال شما در پست های مدیریتی نیازمندیم
نظرات شما
پیشخوان