تاریخ انتشار: ۱۵:۴۷ - ۲۷ دی ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۲ نظر

انتخابات ایران و تصمیم بایدن درباره برجام

کارشناس مسائل بین الملل در گفتگویی به بررسی اولویت های بایدن در بدو ورود به کاخ سفید پرداخت و سیاست های او نسبت به ایران را مورد بررسی قرار داد.

مذاکره ایران و امریکا

رویداد۲۴ کوروش احمدی در این باره گفت: اولویت اول بایدن موضوع ایران نخواهد بود؛ بلکه بازسازی ائتلاف بین المللی آمریکا خواهد بود؛ به طور ویژه احیای روابط با کشورهای اروپایی. آمریکا در طیف مختلفی از موضوعات از جمله ایران با اروپا مذاکراتی خواهد داشت.

مسائل زیست محیطی از جمله توافقنامه پاریس جز اولویت های اولیه بایدن محسوب می شوند. موضوعات دیگری چون روابط با چین و روسیه نیز از اهمیت بالایی برای دولت جدید آمریکا برخوردار خواهد بود.در خصوص ایران نیز بایدن در مقاله ای که در 13 سپتامبر در سی ان ان نوشت سیاست های خود را اعلام کرد و نوشت که تمایل برای بازگشت به توافق هسته ای با ایران را دارد و نیز مایل است که در مورد موضوعات دیگر از جمله برنامه موشکی و غیره با ایران وارد گفتگو شود. او در گفتگویی که با توماس فریدمن در 2 دسامبر داشت بار دیگر بر همان مواضعی که قبلا اعلام کرده بود، تاکید کرد.

این در حالی بود که توماس فریدمن 4 روز قبل از امکان تعلیق تحریم های علیه ایران انتقاد کرده و گفته بود که اهرم برای فشار بر ایران باید همچنان وجود داشته باشد تا جمهوری اسلامی ایران در نهایت به مذاکره در خصوص موضوعات دیگر از جمله برنامه موشکی تن در دهد. البته چند روز پیش جیک سالیوان مشاور امنیت ملی پیشنهادی بایدن اظهاراتی داشت در مورد روی میز بودن برنامه موشکی در مذاکرات با ایران و شرکت کشورهای منطقه در مذاکرات که منعکس کننده لحنی متفاوت بود.  به هر حال امیدواریم که بایدن به سیاستی که اعلام کرده پایبند بماند و شاهد تغییرات عمده ای در مواضع او نشویم.

احمدی در خصوص تاثیر مصوبه مجلس نیز گفت: مصوبه مجلس شورای اسلامی که حالت اولتیماتوم گونه دارد به نظر نمی رسد که کمکی به حل مشکل بکند و ضرر آن بیشتر از هر نفع فرضی است. از همین رو غنی سازی 20 درصدی می تواند موجب تخریب جو و فضای کنونی شود. خراب شدن این جو ، فضا را به طرف هایی خواهد داد که با سیاست بایدن مخالف هستند و با ایران دشمن هستند.


بیشتر بخوانید: نگاهی متفاوت به سیاست بایدن در قبال ایران


آنها از این فضای به وجود آمده می توانند استفاده کرده و حتی به موفقیت هایی نیز دست یابند. مساله غنی سازی و یا بازرسی ها نمی توانند مساله ای مهم برای تغییر سیاست های بایدن باشند و تیم او را مجاب به تغییر رویه کند. معتقدم این یک اشتباه محاسباتی بوده  که ریسک آن ممکن است از منافع اش بیشتر باشد.

وی درخصوص نتیجه انتخابات ۱۴۰۰ ایران و اثراتش بر تصمیمات دولت آمریکا نیز گفت: این صحبت همیشه بوده که آمریکایی ها و اروپایی ها به گونه ای عمل کنند که در ایران میانه روها تضعیف نشوند. اما همه اینها حدس و گمان های رسانه ای است که در کشورهای غربی مطرح می شود.

برای همگان واضح است که سیاست های عمومی و عام، یعنی سیاست های کلی نظام، به خصوص در حوزه سیاست خارجی و سیاست های امنیتی در سطح کلان بر اساس اجماع شکل می گیرد و در شورای امنیت ملی با تصویب رهبری. این که رئیس جمهوری و وزیر خارجه چه کسی باشند و چه تاثیری در سیاست خارجی داشته باشند، در حد حدس و گمان است.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
خواب
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
1
0
حرف های شما بوی وابستگی ترس قبول کدخدایی می دهد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
0
0
چقدر ساده ایم این بایدن صدبرابر از ترامپ بدتر است
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: