تاریخ انتشار: ۱۱:۳۲ - ۲۷ شهريور ۱۳۹۵

اتحادیه اروپا خواهان دسترسی آژانس به اطلاعات سانتریفیوژ های ایران است

اتحادیه اروپا در جلسه آتی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی هسته ای ، خواهان دسترسی این آژانس به اطلاعات مربوط به " لوله های روتوری" سانتریفیوژ های ایران خواهد شد.
رویداد۲۴- اتحادیه اروپا در جلسه آتی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی هسته ای ، خواهان دسترسی این آژانس به اطلاعات مربوط به " لوله های روتوری" سانتریفیوژ های ایران خواهد شد.

 خبرگزاری آسوشیتدپرس در حاشیه نشست اخیر رهبران اروپا در شهر "راتیسلاوا" اسلواکی با انتشار خبری اعلام کرد به سندی دست یافته که نشان می دهد کشورهای عضو اتحدیه اروپا در نشست هفته آینده شورای حکام آژانس بین المللی انرژی هسته ای خواهان دسترسی آژانس به اطلاعات مربوط به لوله های روتوری سانتریفیوژهای ایران (تعداد و نوع) خواهد شد.

ایران بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک مجاز است تعداد 5 هزار و 60 سانتریفیوژ فعال داشته باشد و " لوله های روتور" نیز به عنوان یکی از اجزای مهم تشکیل دهنده دستگاه سانتریفیوژ است که ایران بر اساس توافق برجام مجاز به تولید آن است.

بر اساس این گزارش ، آژانس می خواهد اطلاع یابد ایران چه تعداد لوله های روتور دارد و آنها را برای چه نوع مدلی از سانتریفیوژ هایش تولید کرده است.

به نوشته این گزارش، دلیل درخواست مقامات اروپایی برای اطلاع آژانس از برنامه تولید لوله های روتوری ایران، به این خاطر است که هر نوع تولید بیش از اندازه لوله های روتوری از سوی ایران می تواند به معنای تولید سانتریفیوژ های پیشرفته تر فراتر از تعهدات ایران در قالب پیمان برجام باشد.

در صورت تولید اجزای سانتریفیوژ های پیشرفته تر از سوی ایران ، این کشور می تواند با سرعتی بیشتر اورانیوم را در غنای بالاتر تولید کند.

 بر اساس توفق برجام ایران می تواند برای تولید سانتریفیوژهای پیشرفته تر برای دوران پس از برجام تحقیق و سرمایه گذاری کند، اما تولید و نصب سانتریفیوژهای پیشرفته تر در دوره اجرایی شدن توافق برجام میسر نیست.

مقامات اتحایه اروپا در حالی این درخواست را مطرح کرده اند که هفته گذشته آژانس بین المللی انرژی هسته ای در گزارشی از همکاری ایران در اجرای توافق برجام ابراز رضایت کرده است.
نظرات شما
پیشخوان