تاریخ انتشار: ۲۱:۱۹ - ۰۴ اسفند ۱۳۹۹

بورل از اخبار جدید برجامی در روزهای آینده گفت

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در پایان نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا و آمریکا، از تحولات و اخبار جدید برجامی در روزهای آینده گفت.

بورل

رویداد۲۴ جوسپ بورل در نشستی با خبرنگاران گفت:‌برجام باید به طور کامل، هم به لحاظ تعهدات اتمی و هم لغو تحریم‌ها اجرا شود. این شیوه به گفته او تنها راه به سمت جلو است که به نفع امنیت بین‌المللی و منطقه ای خواهد بود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عنوان کرد که تماس‌های دیپلماتیک فشرده در روزهای جاری از جمله با آمریکا در جریان است و من به عنوان هماهنگ کننده برجام وظیفه دارم تا فضایی را برای دیپلماسی و پیدا کردن راه حل ایجاد کنم.
بیشتر بخوانید: واکنش اتحادیه اروپا به سیگنال‌های برجامی آمریکا
بورل با بیان اینکه کارها در این زمینه در جریان است افزود: من وزرا را در جریان گذاشتم و امیدوارم در روزهای آینده اخبار جدیدی در راه باشد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به سووالی درباره تدابیر جبرانی ایران در برجام و اینکه اگر آمریکا به این توافق بازنگردد هم گفت: همانطور که پیشتر عرض کردم ما قویا نسبت به تمایل ایران برای تعلیق اجرای پروتکل الحاقی نگرانیم. ایران از فردا این تصمیم را اجرا می‌کند. اما خبر خوب این است که آژانس بین المللی انرژی اتمی به یک تفاهم موقت فنی با ایران رسیدند و بر اساس ارزیابی آژانس، این تفاهم اجازه می دهد که در ماه‌های اینده نظارت و راستی آزمایی [از فعالیت‌های اتمی ایران] در سطح کافی ادامه یابد.

بورل بیان داشت که تفاهم بدست آمده، دریچه فرصت را باز می‌کند «تا به اصطلاح برجام را احیا کنیم و به دیپلماسی شانس دوباره‌ای بدهیم». وی خاطر نشان کرد که از این فرصت می‌توان برای تشکیل جلسه بین تمام طرف‌ها و رایزنی درباره بازگشت آمریکا به برجام استفاده کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه با بیان این ادعا که بازگشت به برجام سخت‌تر از بازگشت به پیمان تغییرات اقلیمی است افزود: بازگشت به پیمان تغییرات اقلیمی جنجال برانگیز نیست اما بازگشت به برجام بحث برانگیز است چون تمام طرف‌ها باید توافق کنند.



خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: