تاریخ انتشار: ۱۲:۰۲ - ۰۵ اسفند ۱۳۹۹
سخنگوی دولت گفت: خروج از قطعنامه ۲۲۳۱ از میراث شوم اصلی ترامپ است که ما بارها می‌گفتیم و امروز از مقامات آمریکا تکرار شد، آمریکا باید فورا به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت عمل کند.

ربیعی: آمریکا فورا به قطعنامه ۲۲۳۱ عمل کند/  آمریکا در معرض آزمون دشوار زمان قرار گرفته است

رویداد۲۴ علی ربیعی روز سه شنبه در نشست خبری با تبریک فرا رسیدن ۱۳ رجب ولادت حضرت علی (ع) و روز مرد و پدر، گفت: این روز را به همه پدرانی که در دوران سخت کرونا بیش از گذشته در خانه تنها ماندند و همه پدرانی که با تلاش و زحمت و رنج زندگی خود را اداره می‌کنند و همه آنانی که در این سرزمین تلاش و کار کردند و مردانه ایستادند چه زنان و مردان در این روز‌ها تبریک می‌گوییم.

سخنگوی دولت با اشاره به نزدیک بودن ایام نوروز گفت: در این ایام از یک سو به ثمر نشستن پیروزی مردم با به سر آمدن عصر فشار حداکثری با اعتراف به مقامات بلندپایه آمریکایی مبنی بر شکست فشار حداکثری بودیم و هیچ فشاری نمی‌تواند ملت ایران را تسلیم کند و از سوی دیگر شاهد بازتاب روشن همان شکست در گفتار و رفتار کاخ سفید هستیم. در این میان پس گرفتن نامه سازمان ملل از اقدامات ترامپ نکات عبرت‌آموز فراوانی دارد.

ربیعی با بیان اینکه پیشتر شاهد انزوای آمریکا در سازمان ملل و شورای امنیت بودیم، گفت: مهم این است که مقامات آمریکا به صراحت می‌گویند آن شکست تنها محصول یک شکست بزرگتر یعنی نتیجه بی نتیجه شدن فشار حداکثری بوده است و این یعنی کاخ سفید پیروزی این ملت بر ترامپ را به رسمیت شناخته است و به این ترتیب آمریکا در معرض آزمون دشوار زمان قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: آزمون این است آیا آمریکا و خاک کاخ سفید به رای سازمان ملل تن خواهد داد و آنچه که میراث شوم ترامپ نامیده می‌شود را لغو خواهد کرد. این باید در مقام عمل به نمایش گذاشته شود.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری گفت: خروج از قطعنامه ۲۲۳۱ از میراث شوم اصلی ترامپ است که ما بار‌ها می‌گفتیم و امروز از مقامات آمریکا تکرار شد. آمریکا باید فورا به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت عمل کند.

ربیعی با بیان اینکه دولت همیشه به دنبال تعامل بود و از ابتدا وظیفه خود می‌دانست که تلاش خود را بر این مبنا استوار کند، گفت: دولت به دنبال این بود سختی‌هایی را که سال‌ها به عنوان تحریم و جنگ اقتصادی بر معیشت و زندگی و اقتصاد مردم سایه افکنده و تحمیل شده است را رفع کند و امروز بیش از هر زمان دیگری در سال‌های اخیر به هدف عقب راندن تحریم و ناکام گذاشتن جنگ اقتصادی نزدیک شده‌ایم.


بیشتر بخوانید: ظریف: توافق با آژانس یک موفقیت بی‌نظیر دیپلماتیک است/ اقدامات مجلس را می گذاریم به حساب بی اطلاعی


وی با بیان اینکه دولت با توجه و شکیبایی ملی بر همان هدف نخست اصرار دارد و تا اطمینان از برچیده شدن فشار و تحریم بر زندگی روزمره مردم از پای نخواهد نشست، گفت: دولت به عنوان مجری قانون و بر اساس آیین‌نامه اجرایی قانون اقدام راهبردی را به طور کامل اجرا می‌کند و بر اساس منافع ملی خود را متعهد به اجرای آن می‌داند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری ادامه داد: بر اساس مسیر اجرایی این قانون و در مذاکرات صورت گرفته بین سازمان انرژی اتمی و مدیرکل آژانس بین‌المللی اتمی در عین توقف پروتکل الحاقی تلاش شد سطح همکاری‌ها و اقدامات متقابل و مناسبات ایران و آژانس، اعتماد جامعه بین‌المللی به فعالیت‌های هسته‌ای ایران آسیب وارد نشود و همانطور که بار‌ها گفته ایم اگر سایر اعضای برجام به قطعنامه ۲۲۳۱ بازگردند ما آمادگی داریم به تعهدات خود بازگردیم.

وی ادامه داد: در این راستا اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کردیم که در صورت بازگشت آمریکا و سایر طرف‌ها به تعهدات برجامی، ایران نیز به تعهدات خود باز خواهد گشت.

ربیعی خاطرنشان کرد: دولت بر اساس وظایف خود متکی بر مصالح کشور و منافع نظام اطمینان می‌دهد که قانون اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی به طور کامل به اجرا درخواهد آمد. در عین حال این مرحله از کاهش تعهدات برجامی همانند سایر موارد برگشت پذیر بوده و به محض راستی‌آزمایی سایر طرف‌های توافق به تعهد خود بازخواهیم گشت.

سخنگوی دولت یادآور شد: امیدواریم دولت آمریکا به آنچه که در زبان می‌گوید نیز در عمل متحد باشد و این اتفاق نخواهد افتاد مگر آنکه در اولین گام دولت آمریکا مانند یک عضو مسئولیت پذیر سازمان ملل متحد به قطعنامه ۲۲۳۱ کامل عمل کند. برای از سرگیری دیپلماسی با اعضای برجام همراه با جدیت و حسن نیت آماده بودیم تا اطمینان حاصل کنیم که این توافق با همه جزییات بدون هیج کم و کاستی با دقت به اجرا درخواهد آمد.

امیدواریم طرف‌های برجام آخرین شکیبایی ایران را دال بر حسن نیت ایران ببینند

وی افزود: در یکی از آخرین اتفاق‌ها و همزمان با سررسیدن موعد اجرای قانون مصوب مجلس، در راستای توقف اجرای پروتکل الحاقی سازمان انرژی اتمی توافق موثر و اطمینان بخشی با گروسی دبیر کل آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای صورت داد که اجرای قانون و مصوبات شورای امنیت ملی مد نظر قرار گرفت و به نحوی که مانع از آسیب رسیدن اعتماد متقابل به همکاری‌های مثبت میان ایران و آژانس خواهد شد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری گفت: امیدواریم جامعه بین الملل و بویژه طرف‌های برجام آخرین نمونه از شکیبایی جمهوری اسلامی ایران را دال بر حسن نیت ایران و فرصت دادن و به نتیجه رسیدن تلاش‌های سیاسی در حفظ دستاورد‌های پیشین ببیند و از آخرین فرصت‌ها برای احیای اعتبار و کارآمدی توافق‌های بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل استفاده کنند.

وی با تشریح توضیحاتی پیرامون مواضع و ابهامات مطرح‌شده در مجلس محترم شورای اسلامی و بیانیه دولت گفت: اولویت دولت تدبیر و امید در این سال‌ها همواره دفاع از حقوق مردم و ملت ایران برای برخورداری از زندگی عزتمندانه و شرافتمندانه بوده و از این میثاق خود با مردم هیچ گاه عدول نکرده و نخواهد کرد.

سخنگوی دولت افزود: دولت همواره خود را متعهد به قانون اساسی و قوانین جاری کشور دانسته و برای اجرای این قوانین، مصالح ملی و صیانت از زندگی شرافتمندانه مردم را مبنای عمل خود قرار داده است.

ربیعی با ابراز تاسف شدید از برخی مباحث مطرح شده روز گذشته در مجلس شورای اسلامی و متخلف دانستن رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی، اظهار کرد: همانطور که در بیانیه شب گذشته هیات دولت مطرح شد ضمن استقبال از دستور مقام معظم رهبری برای ایجاد یک صدایی در اجرای قانون مجلس تاکید می‌کنیم که اجرای این قانون بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی بوده و انتظار رفتاری توام با شکیبایی را از همگان داریم. حل مسائل کلان کشور به دور از هیجان راحت‌تر و امکان پذیرتر است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری ادامه داد: در موضوع هسته‌ای موضع دولت، پس از اعلام نظرات خود در مرحله تصویب، اجرای تکلیف قانونی بوده است، ولی در نحوه اجرا، کاهش هزینه‌های اجرا و کمک نکردن به دشمنان ایران را هدف قرار داده است. تدبیری هم که اندیشیده شد، و به تصویب شورای‌عالی امنیت ملی رسید، همین هدف را تحقق داد.

سخنگوی دولت با قدردانی از مقام معظم رهبری که یک‌بار دیگر ضرورت شنیده شدن صدای واحد از کشور را مورد تاکید قرار دادند و اعلام کردند پس از آنکه در مسیر صحیح، تدبیر و تصمیم گرفته شد، همه باید همین سخن واحد را بگویند، ابراز امیدواری کرد که تمهیدی اندیشیده شود تا اطلاعات مربوط به این تدبیر به نمایندگان مجلس منتقل شود، این در سایه همکاری متقابل امکان پذیر می‌باشد.

یک میلیارد دلار از منابع ایران در کره جنوبی وارد کشور می‌شود

سخنگوی دولت با اشاره به نشست امروز در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت اظهار کرد: در این نشست رئیس کل بانک مرکزی گزارش‌های امیدبخشی ارائه کرد و بر اساس این گزارش با نمایندگان کشور‌های کره جنوبی و ژاپن درباره نحوه استفاده از منابع بانک مرکزی در این کشور‌ها بلوکه شده بود گفتگو‌هایی انجام شده است.

وی ادامه داد: رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد در گام اول حدود یک میلیارد دلار از منابع ارزی بانک مرکزی ایران در کره جنوبی در اختیار ما قرار خواهد گرفت. مذاکرات دیگری با کشور‌های عراق و عمان داشته‌اند که بتوانند از منابع بانک مرکزی برای تامین نیاز‌های اساسی و ضروری کشور مثل کالا‌های اساسی، نهاده‌های کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی استفاده کنند.

بازسازی مناطق زلزله زده تا تیر۱۴۰۰ پایان یابد

سخنگوی دولت ضمن همدردی با هموطنان مناطق زلزله زده، اظهار کرد: استاندار کهگیلویه و بویر احمد به همراه جمعی از مدیران استان بلافاصله پس از وقوع زلزله در محل حادثه حاضر شده و مدیریت بحران زلزله را آغاز کردند. همچنین وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان مدیریت بحران به نمایندگی از رییس جمهوری در سی سخت حضور پیدا کرده و بررسی‌های لازم را انجام دادند.

ربیعی با بیان اینکه در اثر این زلزله ۶۸۲ واحد مسکونی شهری و ۵۸۰ واحد مسکونی روستایی در استان کهگیلویه و بویراحمد، ۵۸ واحد شهری و ۱۵۹ واحد روستایی در شهرستان سمیرم استان اصفهان خسارت دیده‌است، گفت: هیات وزیران مبلغ ۱۷۲ میلیارد تومان به عنوان کمک بلاعوض و نیز مبلغ ۳۰۷ میلیارد تومان تسهیلات بانکی به خانواده‌های آسیب دیده از زلزله در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد (شهرستان‌های سی سخت و دنا) و اصفهان (شهرستان سمیرم) موافقت کرد.

وی افزود: بر همین اساس مقرر شد برای احداث به هر خانوار شهری و روستایی ۲۰ میلیون تومان برای بلاعوض اعطا شود. همچنین ۱۰۰ میلیون تومان به خانواده‌های شهری و ۸۰ میلیون تومان به خانوار‌های روستایی تسهیلات پرداخت خواهد شد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با اشاره به در نظر گرفته شدن ۲۰ میلیون تومان برای اسکان موقت در شهر‌ها و ۱۵ میلیون تومان در روستاها، گفت: رییس جمهوری دستور داد بازسازی کلیه مناطق زلزله زده اخیر تا پایان تیرماه ۱۴۰۰ به پایان برسد.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
برچسب ها: رویداد24 ، علی ربیعی ، دولت
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: