تاریخ انتشار: ۱۶:۲۵ - ۰۵ اسفند ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۷۹ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛
دعوای محمود احمدی نژاد و غلامعلی حدادعادل نام برخی شخصیت‌ها را بار دیگر به عرصه سیاست ایران کشاند؛ فرح پهلوی و پریوش سطوتی. صحت و سقم ادعا‌های این دو مقام جمهوری اسلامی ایران را باید در برگ‌های تاریخ معاصر کشور جستجو کرد.

پریوش سطوتی همسر دکتر فاطمی

رویداد۲۴ لیلا فرهادی: پای پریوش سطوتی همسر دکتر حسین فاطمی به اختلاف حدادعادل و احمدی نژاد باز شد. ماجرا از جایی شروع شد که غلامعلی حداد عادل در یک نشست انتخاباتی تکلیف همه را در مورد کاندیدا‌های انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ روشن کرد و رسما اعلام کرد: «آمدن احمدی نژاد و این‌ها را اصلا در انتخابات در نظر نگیرید. تکلیف روشن است. زیاد تحت تاثیر موضع‌گیری و فضای مجازی و حرف‌ها نباشید. به هر دلیلی دفعه پیش اتفاق نیفتاد این بار دلایل بیشتری هم هست.»

احمدی نژاد به فاصله یک روز پاسخ حداد عادل را داد و گفت: «عده‌ای که قبل از انقلاب دست فرح را بوس می‌کردند، بعد از انقلاب رنگ عوض کردند شدند سوپر حزب اللهی.»

احمدی‌نژاد مدعی شد حدادعادل با پریوش سطوتی همسر حسین فاطمی ملاقات کرده و خواستار مخالفت او با دولت احمدی‌نژاد شده اما سطوتی با این تقاضا مخالفت کرده و عکس دست‌بوسی فرح پهلوی توسط حدادعادل را به خود او نشان داده است.

بر اساس روایت احمدی‌نژاد، ماموران امنیتی در آن شب به محل اقامت پریوش سطوتی رفته و لپ‌تاپ او را با خود برده و پس از آن نیز او را بازداشت کرده‌اند. در این گزارش دو فکت عنوان شده در اظهارات احمدی نژاد را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

رابطه همسر دکتر حسین فاطمی با احمدی نژاد

پریوش سطوتی همسر دکتر حسین فاطمی وزیر خارجه دولت مصدق فروردین سال ۱۳۸۸ به ایران سفر کرد. او هدف خود از سفر به ایران را بازپس گرفتن اموال مصادره شده خانواده اش عنوان کرده بود. در جریان این سفر سطوتی دفترچه خاطرات فاطمی را به احمدی نژاد هدیه داد.

دفترچه خاطرات دکتر فاطمی

دیدار احمدی نژاد و پریوش سطوتی همسر دکتر  فاطمی

پریوش سطوتی در توضیح رابطه‌اش با رحیم مشایی و احمدی نژاد گفته: «وقتی به ایران آمدیم اولین ملاقاتمان با آقای رحیم مشایی بود که ایشان را در آن زمان نمی‌شناختم و از همان روز مهر بزرگی از آقای مشایی در دل ما جای گرفت و بعد از آن با آقای احمدی‌نژاد دیدار کردیم و آن دیدار نیز همه به گریه گذشت. در تمام دوران قبل و بعد از انقلاب تمام آقایان نهایت محبت و احترام را به دکتر فاطمی گذاشتند، ولی من احساس نزدیکی بیشتری با آقای احمدی‌نژاد می‌کنم و تنها موقعی که به ایران آمدم و خاطرات تلخی از آن ندارم، این مقطع زمانی است.» او در جایی گفته بود پیروی احمدی نژاد در انتخابات زندگیم را متحول کرد.

سطوتی سال ۱۳۹۰ بازداشت شد و در حالی که به قید وثیقه آزاد بود به انگلستان فرار کرد و در انجا اعلام کرد از سرنوشت دفترچه خاطراتش بی‌خبر است. نام پریوش سطوتی در دادگاه رحیم مشایی برده شده است. ارتباط اسفندیار رحیم مشایی با همسر حسین فاطمی یکی از اتهامات مطرح شده علیه او در کیفرخواست است.


بیشتر بخوانید: حمله تند احمدی‌نژاد به حدادعادل؛ هوش و شجاعت یا بی‌اخلاقی؟


رحیم مشایی همسر دکتر فاطمی

پریوش سطوتی اسفندیار رحیم مشایی

همسر دکتر فاطمی رحیم مشایی

قاضی غضنفرآبادی در جریان دادگاه رحیم مشایی خطاب به او می‌گوید: خانم پریوش سطوتی در یک مرحله به مدت ۱۳ ماه به دستور شما در هتل لاله اقامت داشته است و قریب ۸۰ میلیون هزینه هتل بوده که از سوی دولت پرداخت شده است.

در جریان دادگاه رحیم مشایی قاضی اعلام کرده که پریوش سطوتی فرد عادی نبوده و جاسوس سرویس‌های جاسوسی انگلیس و اسرائیل بوده که با سلطنت طلبان نیز ارتباط داشته است. سایت اصولگرای مشرق نیوز همزمان با دادگاه‌های رحیم مشایی در سال ۱۳۹۶ گزارشی درباره پریوش سطوتی که او را «بیوه دکتر فاطمی» می‌خواند، منتشر کرده است. این وبسایت خبری مدعی شده پریوش سطوتی با تیمسار سپهبد نصیری رییس ساواک در ارتباط بوده است. ادله ادعای این سایت نیز نامه‌هایی است که پریوش سطوتی خطاب به نصیری نوشته و درخواست حفر چاه در زمین‌های خانوادگی‌شان در قزوین را مطرح کرده است.

مساله املاک خانوادگی به گفته پریوش سطوتی همان دلیلی است که او را بعد از چند دهه به ایران کشاند. سایت مشرق نیوز گزارش مجزایی درباره دفترچه خاطرات فاطمی منتشر کرده که نشان می‌دهد محتوای این دفترچه از اهمیت زیادی برای جریان حامی مشرق نیوز دارد.

محمود احمدی نژاد در همان مصاحبه گفته مسئولان امنیتی پس از آنکه لب‌تاپ خانم سطوتی را گرفتند، او را تحت الحفظ به فرودگاه بردند و از کشور اخراج کردند. در گزارش سال ۱۳۹۰ این سایت که به قبل از بازداشت و خروج پریوش سطوتی برمی‌گردد، آمده: «بیش از ۳ سال از تقدیم دفترچه یادداشت به احمدی نژاد می‌گذرد و هنوز وعده دکتر در خصوص انتشار مطالب دفترچه یادداشت محقق نشده است. همین تاخیر بلند مدت و عدم هرگونه اظهار نظر کارشناسی در مورد اصالت نسخه مزبور این ابهام را به وجود آورده است که آیا دفترچه یادداشت واقعی بوده است؟»

این سایت خبری و به دنبال آن سایت خبری وابسته به صداو سیما (باشگاه خبرنگاران) و خبرگزاری وابسته به سازمان تبلیغات (خبرگزاری مهر) همگی اصالت دفتر خاطرات فاطمی را در آن برهه زمانی زیر سوال برده بودند. سطوتی در این باره گفته «یادداشت‌ها اسناد تاریخی پنهان مانده ارزشمندی است که در آینده در اختیار مورخین قرار خواهد گرفت.»

دلیل بازداشت پریوش سطوتی بر اساس توضیحات احمدی نژاد، در اختیار داشتن اسنادی علیه برخی مقامات نظیر عکس حدادعادل در حال بوسیدن دست فرح، بوده است. آنچه در سال ۱۳۹۰ درباره بازداشت سطوتی گفته شده، اما جرم جاسوسی است. پیش از تایید رسمی خبر بازداشت سطوتی توسط دادستانی، رسانه‌هایی نظیر روزنامه خراسان از بازداشت سطوتی به دلیل داشتن ارتباط با سرویس‌های جاسوسی بریتانیا خبر داده و مدعی شده بود او به این اتهام اعتراف کرده است.

به جز اتهام جاسوسی، عنوان مشخص دیگری در رابطه با بازداشت پریوش سطوتی در سال ۱۳۹۰ مطرح نشده. با توجه به عدم انتشار محتوای دفترخاطرات حسین فاطمی، می‎توان انتظار داشت که ماجرای اسنادی که در دست سطوتی بوده هنوز دچار ابهام است.

حدادعادل به ادعای احمدی نژاد درباره وجود عکسی در میان اسناد پریوش سطوتی دال بر دستبوسی او از فرح اعتراض کرده و آن را قویا تکذیب کرده است. غلامعلی حداد عادل در بیانیه‌ای که در رسانه‌ها منتشر شده گفته مرتبط کردن ماجرای دستبوسی از فرح با دستگیری همسر دکتر فاطمی دروغ است و «به منظور خاصی طراحی شده است»

او در این بیانیه خطاب به احمدی نژاد گفته «آنچه دربارۀ دستبوسی فرح گفته‌اند دروغ محض چندش‌آور و سناریوی رسوایی است که فقط دشمنان از آن سود می‌برند.»

حدادعادل گفته «اینجانب در سال‌های قبل از انقلاب هیچ رابطه‌ای با دفتر فرح نداشته و هیچگاه او را ندیدم، لذا دروغگویی آقای احمدی‌نژاد محرز و اصل دست‌بوسی و عکسی که به ادعای ایشان نزد همسر شهید دکتر فاطمی موجود بوده نیز از ساخته‌های ایشان است.»

ماجرای دستبوسی فرح توسط حدادعادل

سوالی که در این بخش سعی داریم به آن پاسخ دهیم این است که آیا واقعا حدادعادل ارتباطی با دفتر فرح دیبا همسر محمدرضا پهلوی نداشته و ادعای احمدی نژاد از پایه نمی‌تواند صحت داشته باشد یا خیر؟ مساله همکاری‌های حدادعادل با دفتر فرح پهلوی و روابط کاری و غیرکاری او قبل از انقلاب بار‌ها توسط تریبون‌های مختلف در ۴ دهه اخیر مطرح شده است.

یکی از این دفعات یادداشتی است که عبدالکریم سروش به مناسبت روزجهانی فلسفه در آبان ماه ۹۱ منتشر کرد. سروش هدف خود از نگارش نامه که با عنوان «بیا کاین داوری‌ها را به نزد داور اندازیم» منتشر شد را بازگو کردن گوشه‌ای تاریخ معرفت و فلسطه کشور پس از انقلاب خوانده و گفته بود «طالبان حقیقت باید بدانند که در این دیار چه کسانی به انحطاط تفکر و فقر فرهنگ کمک کرده‌اند.»

سروش در این نامه حداد عادل را به دزدی ادبی و نداشتن تالیفات تحقیقی علمی در حوزه فلسفه، نداشتن صلاحیت تدریس در دانشگاه، تقلب در انتخابات و دزدیدن رای علیرضا رجایی متهم کرده و می‌نویسد: «مناصب و مقامات او در جمهوری اسلامی از بام چرخ برتر می‌رود واگر تا دیروز با فرح می‌پرید امروز از فرح می‌پرد.»

ارتباط سروش با حدادعادل به قبل از انقلاب بر می‌گردد. در مقدمه کتاب «نهاد ناآرام جهان»، سروش از حدادعادل بابت کمک‌هایش در چاپ این کتاب تشکر کرده است. این کتاب در سال ۱۳۵۶ منتشر شده است.

البته حدادعادل نامه سروش را بی پاسخ نگذاشت و در جوابیه خود از سروش خواست تا مدرک و سندی دال بر اثبات این ادعا ارائه کند. او در نامه خطاب به سروش نوشته: «تو اگر کوچک‌ترین سند و مدرکی داشتی قطعاً رو می‌کردی.»

حداد در ادامه به ارتباط خود با سروش قبل از انقلاب اشاره کرده و گفته: «باید از سروش پرسید اگر حدّاد با فرح می‌پرید و تو مخالف بودی، پس این رابطه صمیمانه و دوستانه و همکاری‌های تنگاتنگ میان تو و او چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ چطور کسی هم با فرح می‌پریده و هم «دوست پرمهر» تو بوده است؟ حقیقت این است که من با تو می‌پریده‌ام، با "فرح" نمی‌پریده‌ام؛ با حاج فرج می‌پریدم.»

نام اصلی عبدالکریم سروش، حسین حاج فرج دباغ است. اشاره سروش در این نامه به همکاری‌های حدادعادل با دفتر سید حسین نصر است. تصاویر دستبوسی سیدحسین نصر منتشر شده، اما تصویری از دیدار فرح پهلوی و حداد عادل وجود ندارد. لازم به ذکر است که حدادعادل از شاگردان حسین نصر در دانشگاه تهران در درس فلسفه اسلامی بوده است. 

دستبوسی فرح حدادعادل

عکس دستبوسی فرح پهلوی

حدادعادل در کتاب خاطرات خود به ارتباطش با نصر و در امتداد آن با دفتر فرح پهلوی (نصر رییس دفتر فرح پهلوی بود) توضیحاتی ارائه کرده است. خبرگزاری تسنیم در گزارشی از کتاب خاطرات حداد نوشته برخی به دلیل مسئولیت سید حسین نصر در دفتر فرح گمان برده‌اند که وی نیز با دفتر فرح ارتباط کاری داشته، در حالی که حدادعادل اصرار نصر را برای همکاری با وی در این حوزه نمی‌پذیرد، حتی پا فشاری ایشان برای حضور در انجمن فلسفه و حکمت شاهنشاهی را هم رد می‌کند و این گمان غلط به دلیل تحصیل فلسفه نزد دکتر نصر بوده که استاد مذهبی فلسفه آن زمان دانشگاه تهران است.

این خبرگزاری مدعی شده «به جهت قدرت علمی در فلسفه، حدادعادل جوان مورد توجه سیدحسین نصر واقع می‌شود» و همین مساله منجر شائبه ارتباط او با نصر را تقویت کرده است.

سید حسین نصر حداد عادل

غلامعلی حدادعادل حسین نصر و احسان نراقی

سال ۹۴ بار دیگر شائبه همکاری حدادعادل با دفتر فرح پهلوی با انتشار یک عکس قوت گرفت. تصویر حدادعادل در کنار حسین نصر و احساس نراقی اولین بار در کتاب «حکمت و سیاست» (تاریخ شفاهی دکتر سید حسین نصر) به تالیف حسین دهباشی منتشر شد.

دهباشی در توضیح این عکس نوشته: در توضیح مندرج در کنار این عکس در صفحه ۵۲۲ کتاب، هیچ اشاره‌ای به محل آن جلسه نشده و اینکه مثلا محل آن انجمن شاهنشاهی فلسفه باشد از قول اینجانب نیست کما اینکه احتمال بسیار می‌دهم، در محل دفتر دانشکده ادبیات و علوم انسانی عکسبرداری شده باشد.

جالب اینجاست که خبرگزاری‌های اصولگرا از جمله تسنیم، توضیحات دهباشی در باره این تصویر را با سانسور عکس حداد در تصویر منتشر کرده‌اند. این اقدام نشان می‌دهد صِرف نشستن حداد در کنار نصر حاوی همان پیامی است که افکار عمومی از تصویر برداشت کرده‌اند و از این رو بازنشر آن باید به گونه‌ای باشد که به این تصویر در ذهن افکار عمومی دامن نزند!

سایت خبری مشرق نیوز سال ۱۳۹۴ برجسته شدن همکاری نصر با حداد عادل را زیر سر جریان موسوم به جریان انحرافی (نزدیکان احمدی نژاد) خوانده و نوشته بود: گفتن جملاتی نظیر «خط قرمز ما در اصولگرایی از نظر سیاسی و عملی روشن است و آن خط قرمز اول نه گفتن به فتنه و دوم نه گفتن به جریان انحرافی است» از سوی سخنگوی ائتلاف اصولگرایان (حدادعادل)، او را در تیررس تخریب، توسط وابستگان فتنه و هواخواهان جریان انحرافی قرار داده است.

اختلاف حداد عادل و احمدی نژاد فعلا بیشتر از آنچه تصور می‌شود، بالا گرفته است، تا کنون پای پریوش سطوتی همسر دکتر فاطمی به میان آمده و مشخص نیست در ماه‌های منتهی به انتخابات ۱۴۰۰ چه نام‌های دیگری در میانه این دعوا شنیده شود.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۷۹
برده
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
16
69
رفتارهای حداد عادل نشان دهنده خوی سواستفاده گر و فرصت طلب اوست اگر ذره ای پاکی در کشورمان بود الان حداد در زندان بود
پاسخ ها
منتقد
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
به چند دلیل عکس حدادعادل دروغه

۱- چرا احمدی تا امروز نگفته و چرا حق طلبی احمدی نژاد فقط موقعی هست که علیه اون حرف بزنند
۲-اگه واقعیت داشت انگلیسی ها او را رسوا نمیکردند و به عنوان نفوذی نگه می داشتند
۳- امثال سروش علیه رهبر و حتی حضرت فاطمه زهرا هم صحبت میکنند

۴- اطرافیان احمدی نژاد حتی علیه سردار سلیمانی هم شایعات زیادی ساختند ولی الآن طرفدارش شده اند

۵- چرا احمدی نژاد به عکسهای خانم سطوتی با مشایی اعتراض نمیکند ادعای عرفان و عکس با نامحرم جور درنمیاد
مجتبی
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
ارتباط علمی ملاک طرفداری از سلطنت نیست. فراموش نکنیم که شهید بهشتی عضو تیم تالیف کتب درسی در زمان شاه بود
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
11
41
عجیب است چرا این همه جنجال برای یک موضوع بیهوده راه افتاده است! موضوعی که حتی به سادگی درستی یا نادرستی آن قابل بررسی است. مثلا یک شیوه بسیار آسان درخواست از خانم فرح پهلوی برای پاسخ به این موضوع است که آیا حداد عادل دست ایشان را بوسیده است؟ و یا اینکه ایشان لیستی از مقامات مختلف پس از انقلاب که پیش از انقلاب دست ایشان را بوسیده اند ارائه بفرمایند!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
انقدا هم که فکر میکنی بیهوده نیست موضوع اعتماد مملکت به این جور افراد موضوع اینکه ایشون آقای حداد چند وقت قسمتهای اصلی مملکتمون و دارن اداره میکنن واقعا اگه صحت داشته باشه حق و ناس و اعتماد ممرکت و چطور میخوان پاسخ بدن‌؟؟؟
گلی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
خخخخ
حقیقت جو
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
اخه فکر میکنی این پیرزن باید یادش باشه پنجاه سال پیش حداد که اونموقعها فردبی نام ونشانی بوده ایا دستش رو بوسیده یا نه اونم از بین هزاران هزار افرادی که در اون سالها دستش روبوسیدند
هادی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
18
34
این که کشور پیش نمیره همینه کی فکرش و میکردحداد عادل سلطنت طلب باشه .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
2
13
چون ایشان ... نزدیکند ما هم باور می کنیم!!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
5
35
بابا جان اینا سالها است ما را بازی میدن اینم بازی جدیدشونه دیگه از موسسات اعتباری و بورس وشستاوهزاران مسئله که مردمو سر گرم میکردن این بازی کاملا جدید و متفاوته
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
3
20
انچه‌که‌مسلم‌است‌رحمت‌خداوند‌از‌ابشان‌شده‌و‌خداوند‌بتدریج‌نقاب‌تزویرو‌ریا‌را‌ازچهره‌خیلی‌ها‌کنارکمی‌زندولی‌آقایان‌مشغول نشخوار هستند
عادل
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
6
42
پول مفت میدم حداد عادل که بیاد کلمات فارسی رو جایگزین کلمات دیگه کنه
عرفان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
1
28
ممنون بابت توضیحات فقط مطلبی توجه من رو جلب کرد این که یک نفر به جرم جاسوسی دستگیر میشه بعد اعتراف میکنه چطور با قید وثیقه آزاد میشه؟ و میتونه فرار کنه؟
صمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
15
47
حق با احمدی نژاده چون دست خداست که بزنه به سر حداد نا عادل
پاسخ ها
محمد
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
همه چی به کنار این آقای حدادعادل پیاز نخورده چرا دلش میسوزه
ناشناس
|
Germany
|
۰۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
2
20
مزدم عزیز خدمات دکتر فاطمی و نام و یاد آن بزرگ مرد جدای از این مباحث و خانم ایشون هست. یاد و خاطره ی جوان ترین و ممتاز ترین وزیر ایران گرامی باد. او همیشه در قلب مردم ایران است
بهروز
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
19
29
درود بر دکتر احمدی نژاد
غلامرضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۴:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
9
42
امثال حداد زیاد هستند که قبل انقلاب دست بوس بوده اند وبعد از انقلاب سوپر حزب الهی.شدند .
پاسخ ها
حمیده
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
اره دیگه مث همین مموتی افتاب پرست
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
4
28
ماه پشت ابرنمیمونه ودست خائنان وچاپلوسان ازخدابیخبررورومیکنه دست طبیعت بدجوری میزنه جناب حداد ناعادل !!! فکر کردی تاآخر عمرت میتونی با دروغوریا وکلک ورانت پیش بری؟؟؟؟،،
ایرانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
5
27
میمک صورت حدادعادل به هرنقشی میخوره...
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
4
19
دست بوسی و پابوسی یعنی بندگی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
7
28
حداد کارت تمام یادت باشه همه اظهار نظر نکن به شما چه رطبتی داشته کیه شورای نگهبان تایید میکنه یا رد میکنه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
افرین ب معلم املات خخخخ
وحیده
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
44
21
منافقین واقعا از کفار بدترند.احمدی نژاد ببیند اگر انقلابی باشد واصلاح کشور رادر نظر بگیرد،اندکی به ایثار علی علیه السلام بعد از فوت پیامبر توجه کند.
همه درد احمدی نژاد قدرت است.او حاضر است برای رسیدن به قدرت اخلاق را هم فدا کند.هدف او حذف رهبری و ریاست جمهوری مادام العمر او وهمپالگی هایش است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
سلام. برو حرف مفت نزن بابا.
صادق
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
12
31
حداد نا عادل و بی انصاف است کسی که ضعف داره نباید ......
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
41
13
احمدی نژاد چرت میگه گیرم اینطورباشه خیلی ازشهدای عزبزمون بودن قبل انقلاب لات بودن کافه دار بودن اماتغییرکردن بعد انقلاب شدن اون کبوترایی که ماوامثال ما که زنامون بامانتو بازتوخیابون میان وای مابی غیرت که تادیروز چادر ازسرهمشهریمون می افتاد خون به پا میکردیم اماامروز.....اقای احمدی نژار مردم ساده رو اغفال نکنین شما بدترین رییس جمهور ایران بودین که لودجه ۱۰ساله رویک ساله ریختین این تورمها اثارهمون کاراست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
تو به کی وسلی
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
غلط کردی
Setayesh
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
شما نظر نده برادر کشت و بساب
ناشناس
| Germany |
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
أحمدي نژاد از جنس مردم بود وهست اگر پول مملکت هزینه کرد برای آبادی وتوسعه وبرای قشر مستضعف خانه وراه ساخت بیشتر روستاهارا تبدیل به شهر کرد اینها چون میدانند آگه تایید صلاحیت شود بالاترین رای رادر تاریخ انتخاباترانصیب خودش میکند وتمام کاسه کوزه آنهارابهم میریزد اینها از مردم فقیر ومستضعف میترسند که به احمدی نژاد رای خواهندداد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
2
21
خدایا این مردم جز تو پناهی ندارن
به عزط وجلالت قسمت میدیم خودت سایه ظلمت ریاکاران مفسدان زیاده خواهان بی شرمان نالایقان بی تدبیری بی رحمان ظالمان بد اندیشان کج اندیشان فرصت طلبان ونفوزیان را از سر این مردم رنج کشیده کم کن یا الله
پاسخ ها
حسن
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
هم اینا ما را بد بخت کردن تمام کلماتو به نفع خودشون جابجا میکنند چوب خدا صدا ندارد احمدی نژاد حقه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
13
19
من احمدی نژاد دوشت دارم.مرد نترس
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
5
18
تاریخ قضاوت خواهد کرد ولی چه فایده که تا آن زمان استخوانهای ما هم باقی نمانده
بنده خدا . جانباز دفاع مقدس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
1
13
فقط خدا میداند وخودآنهایی که در در مسیر قرار گرفته اند
ا رات
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
8
3
حداد گناه داره بذارید همین جور باشه . احمدی بذار شکمش سیر بشه.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
3
19
خیلی از اون دست بوس ها الان دم از خدا و پیغمبر میزنند او بر مردم حکومت میکنند اینها ساواکی بودند الآن فقط اسمشون عوض شده
حسن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
0
13
واقعیت‌های پنهان خداوند جای حق نشسته
قشر ظعیف
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
8
11
بابا دولت فقط وفقط وقتی توسط قیر روحانی اداره می‌شد مردم رازی بودن مثل رجایی و احمدی‌نژاد
روحانیون جاشون حوزه علمیه است
سیاست کاری روحانیون از شأن علمای روحانی کم کرده مردم رو نیز بیچاره جناب حداد آفتاب‌پرست بیش نیستن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
خدا وکیلی راستش رو بگو ... از عمد اینهمه غلط املایی داری؟ .... تو برو اول به دیکته ات برس، بعد بیا سراغ سیاست
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
12
16
دکتر احمدی نژاد تنها است.خیلی از بزرگان هم تنها بودن.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
0
5
حالا ی بوسه اس هم ب دستان مبارک خانم فرح زدی چیزی نشده که
وااااالا
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
1
4
هر دولتی اومده سرکار تمام وزرا وفامیلها ی آن دولت بیت المال را خوردند اگه بازهم هرکس بیاد باز هم همان اشو همان کاسه است درست نمی سه
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
2
1
چرا اینقدر ازاینکه احمدی نژاد رای میاره میترسند مگر میزان رای مردم نیست بگذارید مثل اول انقلاب مردم رای خودشونو بندازن صندوق حداد یا هرحزب وگروه ویا فرقه.چکار دارن اگر ردصلاحیت شد که حتماشدن که حتما استدلال محکمی دارن اگر هم صلاحیت داشت چراسیاسیون وگزینه ها ازرقابت بااحمدی نژاد خوف دارن حتما محبوبیت داره که زور میزنن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
0
4
حالا ی دستی بوسیده شده
چیه مگه اتفاقی نیوفتاده که
والا
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
4
0
آقای دکتر احمدی نژاد بهترین ریئس جمهور بود الانم بیاد همه مردم دوسش دارن و استقبال میکنن هر حرفی ام میزند راست است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
4
0
دکنر احمدی نژاد یک مرد بزرگ وبی ادعا ونترس وراستگو بودند کاش موقع تحویل وتحول دولت، نحوه ریاست جمهوری وصداقت گفتاررا به جناب روحانی یاد میداد،چون روحانی درروغگو وازکشور داری ومعیشت مردم بی خبربودند وخیانت بزرگی من جمله دعوت
به بورس که سرمایه مردم بیچاره را با دروغ از دستشون گرفت،،ومن از آقای احمدی نژاد بسیار راضی هستم واز آقای روحانی ناراضی واو راحلال نمیکنم
باقر از اصفهان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
0
3
بنطر مناینقدرکه در این موضوع نظر داده شد جاش بود برای رفع مشکلات مملکت راه حل و اصلاح راه پیدا میشود بهتر بود
پ م
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
4
0
واقعا آقای احمدی نژاد مردی واقعی نترس شجاع و مردمی است هر چه درباره این دزد ها بگوید کم است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
2
4
چقدر شماها احمقی.اون عکس فوتوشاپ بود...به فرض حداد دست فرح را بوسیده بود.کار احمدی بی اخلاقی بود.آبروی مومن رابرد
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
شما جیره خوارها دم از دین ومؤمن نگویید که ازهمه بدتر هستید امثال شماها باعث این بدبختی مردم هستند وقتی تو مصاحبه صدا وسیما خود همسر حدادناعادل از سلطنت طلبی خانواده اش اعتراف کرده در مورد مدارس غیر انتفاعی وغیره تودیگه چی میگی مومن ریدم توسر همچنین مومنین خودخواه بی ریشه حرام زاده
علی گلزاده
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
2
1
براساس عدالت حداد ضد انقلاب باید درسال ۶۸ معلوم می شد ولی اما...
فرشید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
1
2
من کاری با هیچکدومشون ندارم ولی میخوام بگم این حداد عادل سر قضیه تصاحب اون ملک مصادره ای توسط بنیاد مستصعفان که در خیابان فرشته تهران هستش رو وقتی ک بنیادخواست ازش پس بگیره همینجوری شلوغ بازی در آورد و بخاطر صاحب شدن اون ملک جنجال به پا کرد که حتی پای رهبری رو هم به میان کشید و در آخر موفق هم شد چون دیگه هیچکسی نه اسمی ازون ملک شنید نه سوال جوابی اون موقع هم دروغش واقعا شاخدار بود همشون از دم دروغگو و ریا کار و مکار هستن .
Araz
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
0
4
سلام ،تورا خدا اینکارا را نکنین ابروی همدیگه را نبریم.به ما چه که کی چی بوده و چی کرده! فقط به فکر ملت باشین که هر روز از روز قبلش می افتن پایین تر؟ و روزگار بس ناجوانمردانه بر عزت این ملت میتازد و در حال زجر کشیدن و نا امیدی از زندگی در دنیای فانی با این اوضاع کرونا و گرانی در حال سپری کردن هستیم.در بعضی جاها به گفته امام حسین(ع) فرد گنه کار را بعد از گناه با چشم در حال انجام گناه نبینیم،شاید بعداز دیدنت فرد خاطی توبه کرده و مومن خالص فی سبیل الله گشته و ما در حال شستن گناهان فرد مذکور میشویم.خدایا عاقبت تمام مسلمین و هموطنانم را بخیر و احسن الحال بگردان.(آمین)
ناشناس
|
Germany
|
۰۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
10
6
احمدی نژاد نمیزارن بیاد چون اگه قدرت داشته باشه دست خیلی ها رو رومیکنه
پاسخ ها
زینب
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
مهم بهبود اوضاع مردم است ، افشاگری به چه درد ما میخوره؟ اهداف افشاگری ها هم کاملا مشخصه، چرا از این لمپن‌بازی‌ها لذت میبرید؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
6
0
چه باشه چه نباشه امسال رای کل مردم ایران احمدی احمدی
رسول
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
1
4
اصلا بوسیده، یانبوسیده. این که مهم نیست. چرابعداز42سال بفکراین حرفهای صدتایه غازافتادید. همین حالاهم یکی دوست داره دست مسولی روببوسه
خوب بره ببوسه. کسی جلوکسی رو
نگرفته. بجای این حرف‌ها بداد
مردم برسید.مردم ایقدرمشکل دارند
که،...... تابخواهندفکرکنندازگشنگی می‌میرند. اصلاً من خودم دست پای شمامسولین رو100000000000بارمیبوسم که بدادمردم برسید. هرکسی که بتواند
مشکلات این ملت روبرطرف کنه، ما
دست، پا، سر، شانه،....،.....،....،....، میبوسیم. ولی خدا.انشاالله روزی برسه که باچشمهای خودمون ببینیم
که مسئولانی که به کشور، ومردم خیانت کردند. به سزای اعمالشان رسیده ورسواشدند.
پاسخ ها
زینب
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
بسیار عالی گفتین. کاملا موافقم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
9
0
صلاحیت دکتر احمدی نژاد از طرف مردم تاییده
حسن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۶:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
7
0
مردم باید به یاری خدا کمکش کنند احمدی نژاد انتخابات آزاده
عباس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
1
3
بله بودند افرادی دردستگاه پهلوی که همگام باپهلوی نبودند ولی کارشونا انجام میدادند ازهمه نزدیکتر تیمسارخاتم فرمانده نیروی هوایی که ازبستگان نزدیک محمدرضا شاه بودوشهیدبزرگواردکترباهنر که بیستر کتابهای درسی مدارس آنزمان توسط ایشان تالیف میشدپس نمیشه بگی هرکسی درانزمان مسئولیت داشت ضعف هم داشت ...
bhzad
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
4
0
سلام فقط میخوام بگم که حق همیشه پیروزهرکسی بادکتراحمدی نژاددرافته مث کسایی دیگه رسواخواهدشدچون مردمیست راسگوه نترس شجاع وحدانش اسوده است ازهیچکس نخورده بخاطرهمین خداهمیشه بااوست پس توهم بدان بابدکسی ورافتادی مردم ایران پشتش هستن تمام
Saeed
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
0
0
اصلا حرفای احمدی نژاد دروغ یکی نیست بگه اقای حداد عادل تو که الا خودتو همه کاره میبینی اون موقع چیکار می کردی؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
1
4
اینکه مقامات جمهوری اسلامی از صدرتاذیل عین آفتاب پرست رنگ عوض میکنن شکی نیست. ولی اینکه اینقدر حرفهای احمدی نژاد توجهات رو جلب کرد جای سواله. از نوکری حداد در دربار که همه خبر داشتن. در بی مغزی احمدی نژادم شکی نیست. دیگه چ ابهامی باعث اینهمه سروصدا شده
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
4
1
مصوبه تثبیت قیمتها واسه حداد عادل بود و احمدی‌نژاد هم کلی طرح خوب برا مردم اجرا کرد و هر دو نفر یک دقدقه دارند و از یک جنس هستن و این دعوا فقط به نفع دشمنان داخلی معیشت و سفره‌های مردم هست
مهدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
0
1
یه مثال قدیمی هست که میگه ماه هیچ وقت پشت ابر
نمیمونه .زمان همه چیزرا مشخص میکنه .تا کی میخوان
به این ملت از طریق صدا وسیما دروغ بگن .نزدیک است
....
مهدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
5
0
احمدی نژاد دروغگو نیست و پاک دست ترین دولت دولت او بود.از زمان رد صلاحیت او من از نظام دلخورم و دیگه رای ندادم چون او سمت مستضعفین و مخالف دزدان بین المال بود
پاسخ ها
حمید
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
خودفرح گفته حداددست مرابوسیده
صاحب
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
0
3
آقای احمدی نژاد یک کلمه به سپهر سیاست‌های ایران اضافه کردند و آقای حداد عادل باید معادل فارسی مناسب برای آن پیدا کنند. سوپر حزب اللهی
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
1
1
اون موقع بوسیدن دست شاه و فرح مرسوم بوده است و بوسه زنندگان بوسه خود افتخار می کردند. حالا شاید موقعیت ای افتاده دکتر هم بوسی زده مثل استادش.
حالا برای مردم از بالا تعیین تکلیف نکنند که کی تایید میشه یا نمی شه. خودش را لو داده
ahmad
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
6
0
فقط دکتر محمود احمدی نژاد
طرفدار سابق
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
0
5
ما طرفداران سابق دکتر احمدی نژاد، حال که از کنترل خارج شده و مواضعش تغییر کرده و با شبکه های عربی و خارجی بر علیه مصالح نظام و مردم مصاحبه می کند،محاکمه عادلانه ایشان از سوی مدعی العموم را تقاضامندیم. بدیهی است که پس از اقایان مشائی و بقائی نمی توان از بسادگی از کنار رفتار حامی اصلی آن ها گذشت. اوضاع بد مملکت و بی تدبیری دولت،دستاویز و بهانه ای برای جلب توجه مردمان ساده و محروم شده . مردم آگاه باشید این احمدی نژاد سال 84 نیست!!!!!!!!!
ناشناس
|
Germany
|
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰
2
0
بررو مرفه بی درد از روی سیری نمیدونی چی بگی آگه راست میگوید یک باربگذارن احمدی‌نژاد به صورت آزاد درانتخابات شرکت کند آخر قبلا بد جوریم زدتوبرجک دزدها
کریم از البرز
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
0
0
نظرم این که چه کسانی از این همه تبلیغات ،سوءاستفاده میکنند،؟بحث انتخابات خیلی مهمتر از این ماجراها است،حریف همه توانش را گذاشته تا افکار و تمرکز مردم و مسؤلین را بهم بزنند تا در این شرایط حساس کشور نقشه هایشان را عملی کنند،بحث احمدی نژاد و حداد یک تحریف واقعی است از نقشه تجزیه کشور عزیزمان است،حتی موضوع تورم زاییده همین نقشه های طراحی شده از حریف خارجی و دیکته شده به جیره خواران داخلی است که برای بیگانگان چون سگی دم تکان می دهند و خوش رقصی می کنند،، اگر دلسوز این کشور هستید از توانمندی ها و از ستعدادهای فرزندان این کشور با قدرت دفاع و حمایت همه جانبه کنید،واقعا دلسوز ناخوشی و کمبود ها وفقر و بیکاری در کشور هستید بیایید صادقانه با مردم صحبت کنید کدام شغلی را برای جوانان این مملکت فراهم کردید ؟!!!فقط متهم کردن این و ان ملاک عمل نیست!؛ صادقانه با مردم همراهی کردن و با مردم بودن و مردم کشور عزیزمان را به حساب اوردن ملاک واقعی است..حریف همین نکته ها را ملاک قرار داده و مردم را توسط همین جیره خواران داخلی از مدار حضور پرشور خارج می کنند،،ببخشید
عبدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
0
0
درودبراحمدی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
0
0
خیانت احمدی نژاد از همه ی خیانت های اصلاح‌طلب ها ولیبرالهای غربگدا بدتر وشدیدتر است
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: