تاریخ انتشار: ۱۴:۰۰ - ۲۰ اسفند ۱۳۹۹

واعظی: معطل ماندن لوایح FATF به مصلحت ایران نیست

واعظی گفت: امیدوارم مجمع تشخیص درباره fatf یک تصمیم درست بگیرد و بر اساس آن تصمیم برای مردم بگوید چرا این تصمیم را گرفته است.

تصویب لوایح FATF

رویداد۲۴ محمود واعظی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در رابطه با شرط لغو تحریم ها و اظهارات رییس جمهور در جمع خبرنگاران  اظهار کرد: مسئله برجام و لغو تحریم های ایران یک موضوع جدی است که ما در ایران دنبال می کنیم و بسیاری از کشورهای دوست و مختلف از جمله ۱+۵ هم آن را دنبال می کنند، طبیعی است هر که به خود اجازه می دهد هر چه که درست است را بیان کند و این به این معنا نیست که این اظهارات با ایران توافق شده باشد. زمانی که همه اینها نهایی شود اعلام می شود.

وی در مورد طرح جدید ظریف که مطرح کرده بود از کانال های دیپلماتیک اجرایی می شود نیز گفت: بر روی این طرح دارد کار می شود و هنوز نهایی نشده است.

واعظی در مورد اظهارات محسن رضایی در مورد اف‌ ای تی اف نیز گفت: غیر از ایران و کره شمالی بقیه کشورهای دنیا همه به چهارچوب پولشویی پایبند هستند و چهارچوب اولیه را رعایت می کنند. اگر حرف هایی که آقایون می زنند درست باشد اینگونه نیست که همه کشورهای دنیا بپیوندند غیر از ایران و کره شمالی.

وی افزود: در این اظهارات بیشتر نگاه سیاسی را شاهد هستیم، بارها تاکید کردیم تصویب نشدن این دولایحه که در مجلس تصویب شده و مدت طولانی در مجمع معطل مانده به مصلحت روابط بانکی ایران با دنیا نیست، حتی با کشور های دوست ، چه تحریم باشیم چه نباشیم روابط بانکی جز ابزارهای اصلی روابط تجاری و اقتصادی با دنیا است؛ اگر روابط بانکی نباشد باید با صرافی ها کار شود، صرافی ها یعنی پولی برای جابه جایی امنیت کمتر و قیمت گران تر دارد، امیدوارم مجمع یک تصمیم درست بگیرد و بر اساس آن تصمیم برای مردم بگوید چرا این تصمیم را گرفته. به عنوان دولت اعتقاد داریم تصویب این دو لایحه لازم است و به روابط بانکی کمک می کند.


بیشتر بخوانید: زاکانی: تصویب FATF بندی به پای اقتصاد کشور است / FATF موضوع سیاسی است


واعظی  گفت: حرف هایی که زده می شود مینی بر اینکه می‌توانند فعالیت‌های ما را شناسایی کنند و اینها جلوی دور زدن تحریم‌ها را بگیرد، درست نیست. به اعتقاد من اینها حرف‌هایی هستند که عده‌ای مطرح کرده‌اند که کسانی که این لوایح یا دستورالعمل‌هایی که در FATF وجود دارد را نخوانده‌اند می خواهند اینها را نگران بکنند.

وی افزود: من امیدوارم که اینطور هم نباشد که اینقدر این پا و آن پا کنند که این دولت نتواند کار کند که در دولت بعد تصویب شود و این کار درستی نیست.

وی ادامه داد: ما این مسئله را در رابطه با FATF داشتیم. کسانی در دولت قبل از ما، خودشان پیشنهاد دهنده و حامی بودند در این دولت مخالفت سرسخت شده‌اند. نباید اینطور باشد که برخی موضوعات برای یک دولت خوب و برای دولت دیگری بد باشد.

رییس دفتر رییس جمهور بیان کرد: موضوعی که ما باید مدنظر قرار دهیم مصالح مردم و منافع کشور است. منافع کشور هم می‌گوید فرقی نمی‌کند که چه دولتی بر سر کار باشد باید همه به آن متعهد باشیم.

واعظی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت کالاهای اساسی با وجود تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی اظهار کرد: تلاش دولت این بوده و هست که از ارز ترجیحی برای کالاهایی که مردم به صورت روزمره به آن احتیاج دارند، استفاده شود.

وی ادامه داد: بخشی از این کالا وارداتی و بخشی هم در داخل تولید و تامین می‌شود. به عنوان نمونه در مورد مرغ، کسی که ذرت، کنجاله و خوراک دام، را وارد می‌کند، وقتی که در دو- سه سال گذشته، حقوق کارمند، کارگر ۴۰-۵۰ درصد ، حمل و نقل و هزینه‌های جانبی، قیمت آب و برق و غیره هم افزایش پیدا کرده، طبیعی است که روی قیمت تمام ‌شده نیز اثر می‌گذارد.

رییس دفتر رییس جمهور خاطرنشان کرد: البته همه ماجرا این نیست، مسئله توزیع که در دست خود دولت است، بسیار مهم است. وزارت صمت و جهاد کشاورزی حتما باید دقت بیشتری داشته باشند که توزیع به‌گونه‌ای انجام شود که دست واسطه‌ها قطع شود. بخشی از این گرانی‌ها به دلیل نقش واسطه‌هاست. لذا ما باید به گونه‌ای رفتار کنیم از تولید به مصرف، راه را کوتاه کنیم.جلسات متعددی هم در این زمینه برگزار کرده‌ایم. ما هفته گذشته مخصوصا بعد از اینکه رهبر انقلاب جمعه گذشته نگرانی خودشان را در ارتباط با مسئله کالاهای مورد نیاز مردم اعلام کردند، رییس‌جمهوری دو جلسه گذاشتند. جلسات دیگری هم برگزار شده است برای اینکه بتوانیم بازارهای کل کشور را با شهرداری‌ها هماهنگ کنیم که بتوانیم مقداری عرضه مستقیم داشته باشیم.

وی یادآور شد: رییس جمهوری دستور دادند که در وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صمت، واسطه‌هایی که قیمت کالاها را گران می‌کنند، شناسایی کنند.

رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: اعتقاد ما بر این است که کالایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی به آنها اختصاص می‌دهیم خیلی گران‌تر از قیمت واقعی آن، به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: