تاریخ انتشار: ۱۵:۰۱ - ۱۸ فروردين ۱۴۰۰

نوسازی بیش از ۷۵ هزار دستگاه تاکسی

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی شهری کشوری گفت: از ابتدای شروع نوسازی ناوگان تاکسیرانی (سال۱۳۹۵) تا کنون ۷۵ هزار و ۶۷۰ دستگاه تاکسی فرسوده نوسازی شده است.

نوسازی بیش از ۷۵ هزار دستگاه تاکسی

رویداد۲۴ مرتضی ضامنی افزود: طبق مصوبه هیات وزیران، تاکسی‌هایی که به سن ده سال رسیده باشند، مشمول فرسودگی هستند. در حال حاضر ۱۹۲ هزار دستگاه تاکسی به سن فرسودگی رسیده است.

وی ادامه داد: ناوگان فعال تاکسیرانی با ۳۱۸ هزار خودرو تاکسی در سطح کشور مشغول ارائه خدمت است که از این تعداد در شهر تهران ۷۶ هزار خودرو تاکسی فعال هستند.

ضامنی تصریح کرد: در روند نوسازی تاکسی‌های فرسوده، با مشکلاتی مثل افزایش بی رویه قیمت خودرو و از طرفی بحث عدم پرداخت تسهیلات توسط بانک‌ها مواجه شدیم که فرآیند نوسازی را با مشکل مواجه کرد.

مجوز نوسازی تاکسی‌های فرسوده با استاندارد یورو چهار در سال گذشته

وی اعلام کرد:به رغم تمام این مشکلات در سال گذشته با پیگیری‌های صورت گرفته توانستیم فرآیند نوسازی را دوباره فعال کنیم که در ادامه در ابتدای سال ۹۹ به مشکل الزام مندرج در آئین نامه قانون هوای پاک مبنی بر ارتقای سطح آلایندگی خودرو‌های تولیدی از استاندارد یورو ۴ به یورو ۵ برخوردیم که خودرو ساز آمادگی اجرای آن را نداشت.

ضامنی گفت: با انعکاس موضوع به دولت و همچنین موافقت سازمان حفاظت محیط زیست، مجوز نوسازی ۵ هزار دستگاه تاکسی با استاندارد یورو ۴ صادر شد و با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته خوشبختانه تا مهر ماه سال گذشته ۴۹۳۵ دستگاه تاکسی نوسازی و تحویل متقاضیان شد.

فرآیند تحویل خودرو با استاندارد یورو ۵

مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور گفت:فرآیند تحویل خودرو با استاندارد یورو ۵ طبق اعلام آمادگی شرکت خودروساز، از ۱۵ آبان ماه سال گذشته با هدف تداوم نوسازی تاکسی‌های فرسوده دوباره از سر گرفته شد.

وی افزود:در زمینه نوسازی ناوگان تاکسیرانی در سال ۹۹، از ۲۴ هزارو ۷۳۳متقاضیان ثبت نام شده ۹۱۸۰ پیش فاکتور صادر و خودروی جایگزین ۷۶۵۹ دستگاه تحویل مالکان داده شد و ۱۱۸۰ دستگاه در روند شماره گذاری و تحویل خودرو هستند.

بیش از ۹۵ درصد خودرو‌های فعال با کاربری تاکسی شهری دوگانه سوز هستند

مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور افزود: در حال حاضر بیش از ۹۵ درصد خودرو‌های فعال با کاربری تاکسی شهری دوگانه سوز هستند، برای گاز سوز کردن خودرو‌های حمل و نقل عمومی با کاربری تاکسی‌های اینترنتی، آژانس‌های تاکسی تلفنی و سرویس‌های مدارس، در راستای مصوبه دولت و هماهنگی‌های صورت گرفته این امکان فراهم شده است تا مالکان این ناوگان بتوانند با نام نویسی در سامانه وزارت نفت به صورت رایگان نسبت به دوگانه سوز کردن خودروی خود اقدام کنند.

طرح نوسازی تاکسی‌های فرسوده از ابتدای سال ۹۵ اجرا شده و تاکنون بیش از ۷۵ هزار دستگاه تاکسی در سطح کشور نوسازی شده، اما تعداد ناوگان فرسوده بسیار بالاست که باید حتما برنامه ریزی بهتری با همکاری و مشارکت سازمان‌هایی نظیر بانک‌ها و شرکت‌های خودروسازی صورت گیرد.

اکنون ۱۹۲ هزار تاکسی در سن فرسودگی قرار دارند و این تعداد تاکسی فرسوده تا پایان سال ۱۴۰۰ به ۲۴۲ هزار دستگاه خواهد رسید.

در حال حاضر ۳۱۸ هزار تاکسی در کشور و بیش از ۷۶ هزار دستگاه تاکسی هم در تهران فعال هستند و مسافران را جابه جا می‌کنند.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
برچسب ها: تاکسیرانی ، تاکسی
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: