تاریخ انتشار: ۱۱:۱۷ - ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰
دو ماه پس از پخش ویدیویی از بی بی سی که لطیفه آل مکتوم، دختر حاکم دبی در آن خود را به عنوان گروگان پدرش توصیف می‌کند، کارشناسان سازمان ملل، امارات را به ارائه اطلاعات در مورد دختر حاکم دبی و آزادی وی دعوت کردند.

درخواست کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل برای آزادی شاهدخت اماراتی

رویداد۲۴  به نقل از رویترز، کارشناسان مستقل حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه مشترکی اظهار داشتند: این که مقامات امارات پس از پخش این فیلم در ماه فوریه هیچ اطلاعاتی از لطیفه دختر شیخ محمد بن راشد، حاکم دبی ارائه ندادند، ما را نگران کرده است.

کارشناسان سازمان ملل در ادامه خواهان ارائه اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت وی شدند.

درخواست کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل برای آزادی شاهدخت امارات

در این بیانیه، کارشناسان خاطرنشان کردند که آن‌ها از همان زمان نگرانی‌های خود را به دولت امارات در مورد "ناپدید شدن اجباری و بازداشت غیر مجاز" اعلام کرده اند.

آن‌ها افزودند: بازداشت مداوم و بدون تماس لطیفه ممکن است عواقب مضر جسمی و روانی برای وی داشته باشد و ممکن است به یک رفتار بی‌رحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز منجر شود.

کارشناسان افزودند: بیانیه مقامات اماراتی فقط نشان می‌دهد که آن‌ها در خانه از لطیفه مراقبت می‌کنند که در این مرحله کافی نیست. این هیئت کارشناسان شامل بازرسان سازمان ملل است که به موارد شکنجه و خشونت علیه زنان رسیدگی می‌کنند.

در بیانیه مذکور آمده است که کارشناسان خواستار "بررسی مستقل شرایط بازداشت و آزادی فوری وی" شده‌اند. در ۱۹ فوریه، امارات اعلام کرد که لطیفه در خانه تحت مراقبت است.

این اقدام امارات پس از آن صورت گرفت که دفتر حقوق بشر سازمان ملل به ریاست میچل باچله در میان نگرانی‌های بین المللی در مورد سرنوشت لطیفه، از امارات خواست شواهدی از زنده بودن وی ارائه دهد. مقامات امارات هنوز واکنشی به این درخواست جدید نشان ندادند.

سخنگوی دفتر کار باچله اخیرا گفت که او مدرکی از زنده بودن لطیفه از امارات دریافت نکرده است.

پیشتر بی بی سی ویدیویی را از لطیفه منتشر کرده بود که در آن وی گفته بود توسط پدرش در ویلایی گروگان گرفته شده است.

در آن زمان سفارت امارات در لندن اعلام کرد، خانواده لطیفه تأکید کرده‌اند که وی در منزل تحت نظارت پزشکی است و حالش رو به بهبودی است.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: