تاریخ انتشار: ۱۳:۰۲ - ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۲ نظر
بن سلمان حتی نتوانسته از عادی سازی روابط با اسرائیل استفاده کرده و مذاکرات هسته‌ای ایران که به سرعت در حال پیشرفت است را متوقف کند، از این رو، بازگشایی خطوط تماس با تهران، یک گزینه منطقی و مطلوب برای سعودی‌ها در شرایط فعلی محسوب می‌شود.

الاخبار: آیا زمان پناه آوردن بن سلمان به ایران فرارسیده است؟

رویداد۲۴ الاخبار، چاپ بیروت نوشت: گزینه‌های محمد بن سلمان، ولی عهد سعودی، روز به روز کمتر و سخت‌تر می‌شود. چرا که وی نه حمایتی از طرف دولت جدید امریکا دریافت کرده تا بتواند به راحتی برتخت پادشاهی بنشیند و نه توانسته راهی برای خروج از جنگ یمن بیابد که تبدیل به یک بحران داخلی بزرگ برای عربستان شده است. بن سلمان حتی نتوانسته از عادی سازی روابط با اسرائیل استفاده کرده و مذاکرات هسته‌ای ایران که به سرعت در حال پیشرفت است را متوقف کند، از این رو، بازگشایی خطوط تماس با تهران، یک گزینه منطقی و مطلوب برای سعودی‌ها در شرایط فعلی محسوب می‌شود.

در ادامه این مطلب آمده است: آیا تنگنای محمد بن سلمان به حدی رسیده است تا به گزینه تلخ درخواست کمک از تهران برای نجات عربستان، بویژه در جریان جنگ یمن، پناه ببرد؟ جایی که تبدیل به باتلاقی برای سعودی‌ها شده که روز به روز آثار آن در حال نفوذ به داخل عربستان بوده و موجبات نا امنی را برای این کشور به بار آورده است؟ از زمانی که بن سلمان عهده دار ولایت عهدی شد و به تدریج توانست تمام اختیارات پادشاهی را از آن خود کند، فلسفه حکومت خود را روی تلاش برای انتقال دشمنی عربستان و دیگر کشور‌های عربی، از اسرائیل به ایران استوار کرد، اما چه چیزی تغییر کرده است؟

این روزها، بن سلمان در مورد اینده خود به شدت نگران است، حتی بیش از زمانی که از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا متهم به صدور دستور ترور خاشقچی شد. امتناع دولت بایدن از مجازات بن سلمان، نشان می‌دهد آمریکایی‌ها به صورت مستقیم در این مساله دخالت نمی‌کنند و همین امر مسیر بن سلمان برای رسیدن به تخت پادشاهی را هموار می‌کند، اما از آن به بعد، واشنگتن هیچ اشاره اطمینان امیزی برای، ولی عهد سعودی نداشت.

همچنین به نظر می‌رسد تمام بحران‌هایی که، ولی عهد سعودی عامل آن بوده، بر وضعیت او تاثیر می‌گذارد، اما بیشترین تاثیر از مساله یمن است که به یک مشکل داخلی بزرگ برای عربستان تبدیل شده است.


بیشتر بخوانید: درخواست سعودی‌ها از ایران درباره توافق هسته‌ای


چه بسا بن سلمان امیدوار است که تهران روی انصارالله فشار وارد کند تا حملات پهپادی و موشکی آن‌ها به فرودگاه‌ها و تاسیسات نفتی عربستان متوقف شود، این در حالی است که ایران تاکید کرده بود این مساله به یمنی‌هایی بر می‌گردد که توقف حملات خود را به توقف تجاوز سعودی‌ها و رفع محاصره یمن ارتباط می‌دهند. سعودی‌ها به طور کلی و ساکنان ناحیه جنوبی مشخصا، دیگر توان تحمل هزینه این جنگ و باران موشک‌های انصارالله را ندارند. همانطور که شبکه‌های اجتماعی سعودی به شکل واضحی خشم مردم این کشور از ادامه جنگ یمن را منعکس می‌کنند. البته فشار داخلی بر، ولی عهد سعودی، تنها منحصر به نتیجه جنگ یمن نیست، چرا که شبکه‌های اجتماعی نارضایتی ملت عربستان و شکایت‌های آن‌ها از اوضاع معیشتی و دیگر ظلم‌هایی که حکومت بر آن‌ها روا می‌دارد را نشان می‌دهد.

اما مهمترین تحول روز‌های گذشته، شروع مذاکرات هسته‌ای در وین است و احتمال بازگشت ایالات متحده به توافق هسته ای. اینکه اسرائیل و عربستان نتوانستند واشنگتن را از بازگشت به مذاکرات منصرف کنند و سعودی‌ها در تحمیل حضور خود در این مذاکرات، شکست خوردند. توافق هسته‌ای که در مرحله تلاش برای احیای آن به سر می‌برد، رکن اساسی استراتژی آمریکا برای خروج امن از خاورمیانه است. همانطور که می‌تواند مانع از ایفای نقش منفی احتمالی بن سلمان شده و اساسا نیاز آمریکا به عربستان را کم کند.

شاید مهمترین عاملی که باعث نگرانی حاکمان سعودی شده، گزارش‌های اطلاعاتی اسرائیل باشد که پیش بینی می‌کند مذاکرات وین طی چند هفته به نتیجه می‌رسد.

در نتیجه، بن سلمان به روزنه‌ای نیاز دارد تا سریال شکست‌های خود را از طریق آن قطع کند. اگر بخواهیم برگه‌های برنده بن سلمان برای رسیدن به پادشاهی را مورد بررسی قرار دهیم، در می‌یابیم که اصلی‌ترین برگه او و چه بسا تنها برگه اش در حال حاضر، تهدید ضمنی آمریکا توسط اوست. این تهدید می‌گوید در صورتی که واشنگتن از، ولی عهد سعودی حمایت نکند، منافع آمریکا در عربستان، بازار جهانی نفت و شرایط خاورمیانه، غیرقابل پیش بینی خواهد شد. به دیگر معنا، تهدید به سیاست‌های ویرانگر بیشتر در داخل عربستان، از ابزار‌های بن سلمان است. این در حالی است که مسئولیت شکست در سیاست‌ها و جنگ‌های اخیر سعودی، صرفا متوجه بن سلمان می‌شود؛ از جنگ یمن گرفته تا تلاش شکست خورده برای کودتا در اردن. با این حال، حتی اگر واشنگتن تصمیمی برای برکناری بن سلمان داشته باشد، این کار در زمان فعلی دشوار است. از این رو، دولت آمریکا ترجیح داده موضوع بررسی پرونده داخلی عربستان-حداقل به صورت علنی- را برای مدتی به تاخیر بیندازد.

حتی مسیر عادی سازی با اسرائیل که بن سلمان امید زیادی به آن بسته بود هم برای وی باز نیست. چرا که هر گونه عادی سازی از این نوع، می‌تواند خطرات زیادی داشته باشد؛ بن سلمان یققین دارد که هرگونه ماجراجویی از این دست، مشروعیت او را از بین می‌برد. بنابراین، می‌توان گفت توافق‌هایی که دولت‌های عربی با رژیم صهیونیستی امضا کردند، تنها باعث جدایی ملت‌های این دولت‌ها از حاکمانشان شد. برای مثال، آیا اماراتی‌ها اشتیاق حاکمانشان برای ارتباط با تل آویو را قبول کردند؟ یا آیا عادی سازی با اسرائیل، باعث نزدیکی نظام بحرین به ملتش شد؟

منبع: انتخاب
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
0
1
3 کشوری که اگه ایران با آنها رابطه معمولی داشته باشه از شر تحریم و جنگ و تورم بدوره شامل عربستان اسرائیل آمریکا هستند
شما عربستان رو هم کوچک حساب نکنید چون به نوعی رهبری معنوی جهان عرب و جهان اسلام رو داره تاثیر زیادی روی قیمت جهانی نفت داره و کشوری ثروتمند هست که میتونه روی گروههای تندروی اسلامی تاثیر داشته باشه بازار مصرف بزرگی داره و تقریبا اکثر مواد خوراکی و صنعتی و پزشکی رو وارد میکنه
ناشناس
|
Australia
|
۲۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
0
0
شاهدت کی هست نشریه الاخبار هوادار حزب الله لبنان ! بن سلمان مستبد است اما مقاله یکجانبه الاخبار هوادار حزب الله برای گفتن حقیقت بدرد نمی خورد
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: