تاریخ انتشار: ۱۱:۳۲ - ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۰
پیروزی پرسپولیس برابر گوا، بیش از ۳ امتیاز برای این تیم ارزش داشت.

لیگ قهرمانان آسیا

رویداد۲۴  پرسپولیس ایران و گوای هند در چهارمین بازی از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا به مصاف هم رفتند که این بازی با نتیجه ۴ بر ۰ به سود پرسپولیس به پایان رسید.

پرسپولیس در این بازی تغییرات زیادی داشت. ترکیب اولیه سرخ‌ها به شرح زیر بود:

  بوژیدار رادوشویچ، سیدجلال حسینی، محمد حسین کنعانی، علی شجاعی، مهدی شیری، میلاد سرلک، محمد شریفی، امید عالیشاه، مهدی ترابی، شهریار مغانلو و عیسی آل کثیر

  در این بازی بر خلاف بازی‌های گذشته، بوژیدار رادوشوویچ گلر پرسپولیس بود. سیدجلال حسینی و محمدحسین کنعانی زادگان در قلب دفاع حضور داشتند. مهدی شیری به جای سیامک نعمتی در پست دفاع راست بازی کرد. علی شجاعی جانشین وحید امیری در پست دفاع چپ شد. میلاد سرلک و محمد شریفی در پست هافبک دفاعی بازی کردند. امید عالیشاه به جای احسان پهلوان، وینگر راست پرسپولیس بود و مهدی ترابی نیز همچون بازی‌های گذشته وینگر چپ تیم بود. شهریار مغانلو و عیسی آل کثیر نیز در نوک خط حمله حضور داشتند.

  پرسپولیس این بازی را هجومی آغاز کرد و سعی کرد اشتباه دو بازی قبلی را انجام ندهد. سرخ‌ها در دقیقه ۲۴ توسط شهریار مغانلو گل اول را زدند تا زیر فشار خارج شوند. در ادامه حملات پرسپولیس ادامه داشت و نیمه اول به بهترین شکل ممکن به پایان رسید. یک پنالتی برای پرسپولیس گرفته شد و مهدی ترابی موفق شد گل دوم را در دقیقه ۴۲ به ثمر برساند و خیال همه را از این بازی راحت کند.

  در نیمه دوم یحیی که خیالش از این بازی راحت شده بود، چند تعویض کرد و به بازیکنان اصلی تیمش استراحت داد. در دقیقه ۴۷ عیسی آل کثیر خیلی زود موفق شد دروازه گوا را باز کند و حساب کار ۳-۰ شد. در ادامه نیز کمال کامیابی نیا روی اشتباه خط دفاع حریف، گل چهارم را به ثمر رساند و یحیی هم از آن ور با تعویض هایش حسابی تیم را تغییر داده بود و بازیکنان جدید نیز در ادامه سعی داشتند که خودی نشان بدهند اما پرسپولیس نیمه دوم را به شکل تمرینی ادامه داد و سعی بر مدیریت بازی داشتند که موفق نیز شدند.

  همانطور که در ابتدا عرض کردم، این بازی فارغ از ۳ امتیاز، دستاوردهای بیشتری برای یحیی و تیمش داشت. در ادامه برخی از این دستاوردها را با هم مرور می‌کنیم.

  روحیه، ۱۰۰ درصد

  پرسپولیس با این پیروزی پر گل، روحیه‌اش از گذشته نیز بالاتر رفت و این اتفاق خوبی برای سرخ‌ها است تا در بازی‌های آینده با روحیه بالاتر بازی کنند و همچنین به همین روحیه به ایران برگردند و در لیگ برتر بازی کنند. همچنین دو مهاجم اصلی پرسپولیس یعنی شهریار مغانلو و عیسی آل کثیر در این بازی گلزنی کردند و این تاثیر به شدت مثبتی روی روحیه این دو بازیکن خواهد داشت. خصوصا آل کثیر که تاکنون در مسابقات امسال گل نزده بود و خودش هم نیز کلافه و خسته شده بود. حالا با این گل، او نیز با روحیه و نشاط بیشتری در آینده بازی خواهد کرد.


  بیشتر بخوانید: AFC پرسپولیس را جریمه کرد


  صدرنشینی، اقتدار و خیالی که راحت شد

  سرخ‌ها با این پیروزی و کسب این سه امتیاز دیگر دغدغه صعود ندارند و صعود خود را ۹۹% قطعی کرده‌اند. پرسپولیس با ۱۲ امتیاز در صدر جدول گروه قرار دارد و حالا با آرامش خاطر در دو بازی آینده به مصاف الریان و الوحده خواهد رفت. این در حالی است که در سایر گروه ها، تیم‌ها با بیشترین فشار و استرس به دنبال کسب نتیجه هستند و می‌خواهند صعود کنند اما پرسپولیس سرنوشت گروه‌ها در همین هفته هفته چهارم مشخص کرده است.

  استراحت به نیروهای اصلی، بازی دادن به سایر بازیکنان

  ریسک یحیی جواب داد. در حالی که تصور می‌شد بعضی از بازیکنان نتوانند در پست‌های خود عملکرد خوبی داشته باشند، این اتفاق رخ نداد و در عین نتیجه گیری، فشار زیادی هم به تیم اصلی نیامد و بعضی از بازیکنان حسابی استراحت کردند.

  دقایقی که بازیکنان اصلی پرسپولیس در این بازی به میدان رفتند:

  حامد لک: استراحت کامل / سیدجلال حسینی: یک نیمه / محمدحسین کنعانی زادگان: ۷۰ دقیقه / سیامک نعمتی: استراحت کامل / وحید امیری: ۲۰ دقیقه / احمد نوراللهی: استراحت کامل / کمال کامیابی نیا: یک نیمه / مهدی ترابی: یک نیمه / احسان پهلوان: یک نیمه / شهریار مغانلو: ۵۶ دقیقه / عیسی آل کثیر: ۶۴ دقیقه

  همانطور که می‌بینید، از تیم اصلی پرسپولیس تنها کنعانی زادگان ۷۰ دقیقه بازی کرد و ۳ بازیکن کامل استراحت کردند و ۴ بازیکن نیز تنها یک نیمه بازی کردند. بازیکنان اصلی پرسپولیس حالا با توان و انرژی بیشتری می‌توانند در دو بازی باقی مانده حضور پیدا کنند.

  اما یحیی گل محمدی در این بازی به بازیکنانی که فرصت زیادی در لیگ قهرمانان پیدا نکرده بودند نیز فرصت داد.

  دقایقی که بازیکنان ذخیره در میدان بازی کردند:

  بوژیدار رادوشوویچ: ۹۰ دقیقه / مهدی شیری: ۹۰ دقیقه / علی شجاعی: ۹۰ دقیقه / محمد شریفی: ۹۰ دقیقه / امید عالیشاه: ۹۰ دقیقه / میلاد سرلک: ۹۰ دقیقه / مهدی عبدی: ۳۴ دقیقه / محمدمهدی مهدی خانی: ۲۶ دقیقه

  حالا بازیکنان ذخیره پرسپولیس این ذهنیت را دارند که آنها نیز در موفقیت‌های تیم نقش دارند و این روی روحیه آنها تاثیر مثبت می‌گذارد. (البته امید عالیشاه و میلاد سرلک جزو بازیکنانی هستند که نسبت به سایرین بیشتر بازی کرده‌اند و حتی می‌شود آنها را به عنوان بازیکن اصلی قلمداد کرد)

  زوج آل کثیر - مغانلو، هماهنگ تر از همیشه

  هنوز عیسی آل کثیر درست با تیم خصوصا با مهاجم و هافبک جدید تیم (مغانلو و ترابی) جفت و جور نشده بود که بسیاری از عدم تناسب دو مهره هجومی پرسپولیس با هم می‌گفتند. خیلی‌ها نیز نظر داشتند که بهتر است در پایان فصل با یکی از آنها خداحافظی شود. اما این بازی نشان داد که آل کثیر و مغانلو خوب با هم هماهنگ شده‌اند و اگر چند هفته دیگر نیز بازی کنند، احتمالا این هماهنگی بیشتر نیز می‌شود. حال هواداران پرسپولیس امیدوارتر از گذشته هستند و دیگر غصه گل نکردن توپ‌های ساده و معمولی را نمی‌خورند.

  منبع: طرفداری
   
  خبر های مرتبط
  نظرات شما
  نام:
  ایمیل:
  * نظر: