تاریخ انتشار: ۱۳:۱۲ - ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۰
مدیرکل اداره محیط زیست شهرداری تهران:
مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به تغییرات اقلیمی و گرمای زود هنگام پایتخت در فصل بهار گفت: بارگذاری بیش از ظرفیت اکولوژیک و توان محیط زیستی شهر، جذب جمعیت، صنعت و خدمات موجب شده است تا منابع زیستی شهر تهران به‌ویژه منابع محدود آب در معرض خطر قرار گیرند.

محیط زیست

رویداد۲۴ شینا انصاری در خصوص تغییرات اقلیمی و شرایط محیط زیستی که در حال حاضر تران با آن روبروست، گفت: تهران با مشکلات و معضلات محیط زیستی بزرگی دست به گریبان است از جمله موضوع سپری شدن فصل زمستان زودتر از موعد مقرر، گرمای زودهنگام در فصل بهار و کاهش شدید بارش‌های بهاری که در این روزها بسیار مورد توجه است.

وی با تاکید بر اینکه کشور ما دارای اقلیم خشک است و باید به این محدودیت‌های اقلیمی که اکنون با بروز پدیده تغییر اقلیم تشدید شده است، توجه کنیم، اظهارکرد: درباره مساله تغییر اقلیم دو موضوع بسیار حائز اهمیت است؛ اول اینکه چگونه با این تغییر اقلیم مقابله کنیم. درواقع انتشار آلاینده‌ها و گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهیم و اینکه چگونه توان سازگاری و انطباق شهرها با شرایط جدید را ارتقا دهیم و آن‌ها را تاب آور کنیم.

انصاری خاطرنشان کرد: گذشتگان به موضوع هم‌زیستی با طبیعت بسیار خوب توجه کرده بودند و شهرهای قدیمی ایران عملکردی تاب آور و اکولوژیک داشتند. قنوات و بادگیرها، سایبان، روشندان و غیره در معماری‌ها ازجمله عناصری بودند که اجداد ما به وسیله آن‌ها و با نگاهی هوشمندانه به طبیعت، با وجود محدودیت‌ها در اقلیم متنوع فلات ایران خود را سازگار با شرایط می‌کردند.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار ادامه داد: متاسفانه طی یک قرن گذشته، وجود نگاه توسعه محور غیربومی در کشور به‌ویژه در کلانشهرها موجب شکل‌گیری الگوی نامناسب ساخت و ساز و توسعه نامناسب فضای سبز شده است. توسعه فضای سبز عموما با نگاه کوتاه‌مدت با استفاده از گیاهان سریع‌الرشد و آب بر مانند چمن صورت می‌گیرد که همه این موارد موجب فشار حداکثری بر منابع محدود و مشکلات عدیده دیگری شده است. به طور مثال در خصوص منابع آبی، برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرمینی باعث فرونشست زمین شده است.

وی با اشاره به مصوبات موجود گفت: برای توسعه فضای سبز باید به سمت کاشت گیاهان بومی و سازگار با اقلیم و به موازات آن کاهش و حذف تدریجی کاشت چمن برویم. در کنار این موارد، مصرف بهینه و صحیح منابع آبی نیز بسیار مهم است. اگر برای آبیاری از چاه استفاده می‌شود هوشمندسازی آن‌ها در جلوگیری از اتلاف آب بسیار موثر است.

انصاری افزود: استفاده از منابع آبی غیر متعارف مانند آب خاکستری در آبیاری فضای سبز که در واقع بازگرداندن پساب‌ها به چرخه مصرف از طریق تصفیه است، امری بسیار مهم است که از فشار بیش از حد به منابع آب‌های شرب و زیرزمینی می کاهد.

وی با اشاره به تفاهمنامه‌ای که سال گذشته بین شهرداری تهران و وزارت نیرو امضا شد، گفت: با احداث تصفیه‌خانه‌های محلی در شهر تهران - که در حال حاضر تصفیه خانه وردآورد در منطقه ۲۲ در دستور کار قرار دارد - می‌توانیم از پساب‌ها برای مصارف آبیاری فضای سبز استفاده کنیم همچنین در این تفاهمنامه میزان پساب مصرفی و به موازات آن میزان کاهش استفاده از منابع آبی به‌ویژه آب‌های زیرزمینی و چاه‌ها نیز پیش بینی شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، انصاری در پایان با بیان اینکه موضوعات محیط زیستی بسیار تخصصی و فرابخشی هستند و نباید درگیر سلایق سیاسی شوند زیرا عواقب تخریب محیط زیست همه آحاد جامعه را دربر می گیرد، اظهارکرد: اگر بتوان از برنامه‌ها و اسناد بالادستی به‌درستی تبعیت کرد به‌شرطی که برنامه‌ها دستخوش تغییرات مدیریتی نشوند، می‌توان اقدامات اساسی در راستای حفظ محیط زیست انجام داد.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: