تاریخ انتشار: ۱۳:۱۷ - ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۰
محسن هاشمی خبر داد:
رئیس شورای شهر تهران گفت:‌ ده هزار نفر از پرسنل اداری و ده هزار نفر از پرسنل برون سپاری در شهرداری کاهش یافتند و در مجموع ۲۰ هزار نفر از پرسنل شهرداری برای امور اداری و اجرائی کاهش یافت.

کاهش ۲۰ هزار نفری پرسنل شهرداری تهران

رویداد۲۴ محسن هاشمی در جریان دویست و هشتاد و نهمین جلسه شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود گفت: در هفته شورا قرار داریم، شورا‌های شهر و روستا، نهادی است که با پیشنهاد مرحوم آیت الله طالقانی در قانون اساسی جمهوری اسلامی گنجانده شد و فصل هفتم قانون اساسی با ۷ اصل دیگر به این نهاد مردم نهاد اختصاص یافت.

او ادامه داد: هرچند شرایط خاص دوران جنگ تحمیلی، فرصت تاسیس نهاد شورا‌ها را فراهم نشد، اما در دولت سازندگی، لایحه تاسیس شورا‌ها در سال ۱۳۷۵ تبدیل به قانون گردید و در دولت سید محمد خاتمی رسما تشکیل شد.

هاشمی با بیان اینکه ۲۲ سال از تشکیل شورا‌ها می‌گذرد، گفت:، اما تنها یک سوم اختیارات و ظرفیت قانونی آن واگذار شده است و اگر هر سال یکی از وظایف شورا‌ها توسط دولت و مجلس به آن تفویض می‌شد، امسال می‌توانستیم شاهد ظرفیت کامل شورا باشیم، اما از ۲۳ وظیفه قانونی شورا‌ها تنها ۸ وظیفه به آن تفویض شده است.


بیشتر بخوانید: اعتراض شورای شهر/ لغو طرح ترافیک خیابان‌ها را قفل می‌کند


رئیس شورای شهر گفت: امسال آخرین سالروز شورا‌ها در دوره پنجم را سپری می‌کنیم، با وجود همه مشکلات و چالش‌هایی بوجود آمده دراین دوره که در قالب سه ابرچالش، بحران اقتصادی کشور، رکود در صنعت ساختمان و پاندمی کرونا شاهد بودیم، عملکرد شورای پنجم مثبت بود و برای کارشناسان وصاحب نظران قابل بررسی است.

هاشمی اظهار کرد: شورای پنجم توانست مطالبات سلبی عمومی در حوزه مدیریت شهری را تا حد زیادی محقق کند، از جمله کاهش هزینه اداره شهر به کمتر از نصف که بسیار مهم است، کاهش ده هزار نفری پرسنل شهرداری تهران، همچنین کاهش پرسنل برون سپاری در مرز ده هزار نفر و در مجموع ۲۰ هزار نفر از پرسنل شهرداری برای امور اداری و اجرائی کاهش یافت.

او اضافه کرد: توقف روند شهرفروشی وقانون فرشی وعدم تجاوز از طرح تفصیلی تهران در بارگذاری یکی دیگر از دستاورد‌های مهم است که در کنار حفظ باغات تهران و لغو مصوبه برج باغ انجام شد.

هاشمی درباره بخش فرهنگی اجتماعی گفت: در بخش فرهنگی اجتماعی نیز سیاست فعالیت‌های صرفا مناسبتی وموازی کاری با سایر دستگاه‌های تبلیغی، تبدیل به تکثر فرهنگی، چندصدایی و رویکرد حمایتی بجای تصدی‌گری و فعال کردن سمن‌ها وتشکل‌های مردم نهاد گردید.

او درباره حمل و نقل عمومی گفت: در بخش حمل و نقل عمومی با وجود افتتاح خطوط و ایستگاه‌های مترو و بهسازی محدود در ناوگان اتوبوس رانی، نیاز‌های مردم به توسعه ناوگان حمل ونقل عمومی، به دلیل‌عدم حمایت دولت وسیستم بانکی برآورده نشد.

او اضافه کرد: در بخش مناسب‌سازی شهر برای معلولان اقدامات مهمی انجام شد و توانستیم نظر توان یابان را جلب کنیم.

هاشمی با بیان اینکه یکی از مهمترین دستاورد‌های شورای پنجم تحقق وعده شفافیت بود افزود: امروز شورای شهر تهران تنها دستگاهی است که آرا آن شفاف در معرض دید مردم است و مجلس و دولت با وجود مطالبات عمومی شفافیت را اجرا نکرده‌اند، همچنین به جز یک یا دو جلسه تمامی جلسات شورای شهر را به صورت علنی اجرا کردیم.

رئیس شورای شهر افزود: با این وجود بدلیل کمبود‌ها و ضعف‌هایی که در اجرا توسط شهرداری و هم عملکرد شورا وجود داشته است از شهروندان تهرانی عذرخواهی می‌کنیم و امیدواریم که مطالبات و انتظارات از دوره آینده شورا به نحوی در انتخابات شکل گیرد که گامی رو به جلو و نه به عقب در حوزه اصلاح و توسعه مدیریت شهری برداشته شود.

منبع: ایلنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: