تاریخ انتشار: ۱۲:۴۶ - ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۰
دانشگاه علوم پزشکی تهران:
استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در خصوص اثربخشی واکسن های کووید ۱۹ توضیحاتی ارائه داد.

راه های پیشگیری از ویروس کرونا

رویداد۲۴  به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، اکبر فتوحی، گفت: تعداد ۱۳ نوع واکسن در سطوح مختلف بین‌المللی تأیید شده و ۴ واکسن در کشور ما مجوز گرفته است.

وی افزود: این واکسن‌ها برای اینکه به تأیید برسند، نیاز به مطالعات پیش بالینی دارند که در این مطالعات کارایی آنها در پیشگیری از عفونت به اثبات رسیده و سپس مراحل ۱ تا ۳ فاز مطالعات بالینی طی شده است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: در فاز ۴ نیز افراد دریافت کننده واکسن مورد ارزیابی نظام سلامت قرار گرفته‌اند تا اگر عوارض نادری رخ دهد مورد توجه و رسیدگی قرار گیرد.


بیشتر بخوانید: هشداری جدی برای جهان؛ کاهش کارایی واکسن‌ها در جهش هندی کرونا


وی افزود: همه این واکسن‌ها این مراحل را طی کرده‌اند که نشان‌دهنده کارایی و ایمنی واکسن در پیشگیری از عفونت، بستری و مرگ است.

فتوحی گفت: از آغاز واکسیناسیون عمومی علیه بیماری کووید ۱۹ در جهان، تعداد یک میلیارد دوز واکسن توزیع شده و شواهد نشان می‌دهد در کشورهایی که افراد بیشتری واکسینه شدند بروز بیماری به شدت کاهش یافته است.

وی افزود: توصیه می‌شود کادر درمان حتماً نسبت به ایمنی و واکسینه کردن خود در برابر بیماری کووید ۱۹ اقدام کنند زیرا عوارض و پیامدهای این واکسن‌ها بسیار نادرتر از خطرات و عوارض ناخوشایند بیماری است.

منبع: مهر
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: