تاریخ انتشار: ۰۹:۱۰ - ۲۲ تير ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۵ نظر

پیشنهاد کیهان برای افزایش جمعیت: بر افراد مجرد سختگیری اجتماعی کنید

کیهان با اشاره به کاهش نرخ زاد و ولد در سال‌های اخیر نوشت:می‌توان نقطه آغازین خطای راهبردی را از دولت سازندگی دانست. زیرا ملتی که از جنگ ویرانگر هشت ساله فارغ شده باید در چنین شرایطی برای آبادانی کشور کمر همت ببندد و پس از جهاد در میدان کارزار اینک جهادی دیگر را برای آبادانی میهن آغاز کند.

پیشنهادات کیهان برای افزایش جمعیت: بر افراد مجرد سختگیری اجتماعی کنید

رویداد۲۴ با روی کار آمدن دولت سازندگی قضیه وارونه جلوه داده شد: وعده توسعه و رفاه بدون زیرساخت‌های لازم، تحمیل عمودی‌سازی و آپارتمان‌نشینی بر زندگی مردم به جای سبک بنای اسلامی و سیاست نابه‌جای کنترل جمعیت، رویکرد‌های به غایت اشتباهی بود که تنها پوسته‌ای ظاهری از جامعه مدرن را بر چهره جنگ‌زده کشور می‌کشید. تا به امروز که هر یک از آن سیاست‌ها خود سرفصل معضلات لاینحل گردیده است.

امروزه در جهان نیروی انسانی و جمعیت جوان به‌عنوان یکی از شاخص‌های توسعه محسوب می‌گردد و بالعکس کاهش رشد جمعیت و روند پیری، تهدیدی برای حیات و بقای جوامع قلمداد می‌شود. در این خصوص کشور ما با دو معضل جدی روبه رو است یکی جمعیت انبوه جوانان مجرد که به دلایل مختلفی، چون اوضاع نابسامان اقتصادی یا نیافتن همسر مناسب ازدواج نکرده و در حال عبور از سنین جوانی هستند و دیگری خانواده‌های کم جمعیت سه نفره و رشد جمعیت زیر یک درصد که با چنین روندی طی یکی دو دهه آینده رشد منفی را تجربه خواهیم کرد.

این شرایط بحرانی در صورتی است که دولت جدید برای برون‌رفت از آن با هماهنگی دیگر قوا باید به فوریت اقداماتی جدی را در دستور کار قرار دهد. به عنوان نمونه:

- گذاشتن مشوق‌های متعدد برای ازدواج جوانان و انواعی از سختگیری اجتماعی برای افراد مجرد.

- حمایت از مؤسسات همسریابی و برپا کردن نهضت ازدواج آسان.

- اعطای کمک‌های متعدد بلاعوض به زوج‌های جوان و حمایت‌هایی، چون اسکان کم‌هزینه در سال‌های آغازین زندگی مشترک آنها.

- تشویق به فرزندآوری با افتتاح حساب بانکی از سوی دولت برای نوزادان.

- حمایت از مادرانی که بیش از دو فرزند می‌آورند با دادن مستمری و حقوق ماهیانه.

- اولویت دادن به خانواده‌های پرجمعیت در واگذاری مسکن، بیمه رایگان و خدمات بهداشتی و درمانی رایگان.

- اصلاح قانون سربازی به نفع خانواده‌های پرجمعیت.

- قرار دادن شاخصه جمعیتِ خانواده در پرداخت حقوق کارکنان دولت.

پیشنهادات دست و دلبازانه کیهان برای پول خرج کردن در حالی مطرح می‌شود که همین روزنامه دو روز پیش با افزایش حقوق بازنشستگان مخالفت کرده بود.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۲
0
2
کیهان هنوز تکلیفش با خودش روشن نیست . از طرفی با افزایش حقوق بازنشستگان مخالفت میکند و از سویی افتتاح حساب برای نوزادان را پیشنهاد میدهد
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۲
0
5
طالبان جدیدا"در افعانستان اعلام کرده آمار دختران بالای ۱۵سال و زنان بیوه را برای به نکاح درآمدن برای مجاهدین(آدمخوارها) مشخص شود.حالا کیهان با طالبان چه فرقی داره؟فقط ادبیاتشان متفاوته و گرنه هردو یه جور عمل می کنن.
الم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۲
1
2
رسانها این روزها واقعا قاطی کردن یکی از رویاها حرف میزنه یکی تیتر عوضی میزنه یکی امروز یه چیزی میگه فردا تکذیب میکنه اخرش که مردمو دیوانه میکنند یا بجان هم میندازند البته به جان هم افتادن مردم برای رسانه ها یک پیروزیه بازار مکاره شان گرم میشه
amir
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۴
0
0
مجردها اگه حذف بشن شما دیگه مشکلی واسه مسلمون شدن نداری ؟؟؟
محمد
|
Belgium
|
۲۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
0
0
کیهان ... خورد!
نظرات شما
پیشخوان