تاریخ انتشار: ۱۳:۱۰ - ۰۵ شهريور ۱۴۰۰

ترامپ: اگر من رییس جمهور بودم حمله به فرودگاه کابل پیش نمی‌آمد

دونالد ترامپ گفت اگر او رییس جمهوری آمریکا بود حادثه حمله علیه شهروندان آمریکایی در فرودگاه کابل روی نمی داد.

 حمله به فرودگاه کابل

رویداد۲۴ به نقل از روزنامه "نیویورک پست"، رییس جمهوری سابق آمریکا با انتقاد از دولت جو بایدن بابت حمله انتحاری دیروز در مقابل فرودگاه کابل علیه نظامیان آمریکایی که طی آن دستکم 13 نظامی آمریکا کشته شدند، در بیانیه ای گفت:" اگر من رئیس جمهور شما بودم این اتفاق نمی افتاد."

او در یک پیام صوتی 2 دقیقه و 15 ثانیه ای درباره این حادثه که در شبکه "فاکس نیوز" پخش شد، در موضعی متناقض همزمان با دفاع از مذاکرات و توافق آتش بس با طالبان برای خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان که در دولت او (دربهمن ماه 1398) انجام شده بود، از تکیه دولت جو بایدن به طالبان برای تامین امنیت فرودگاه کابل انتقاد کرد و گفت:" طالبان دشمن هستند...من با رهبر طالبان برخورد کردم ... او یک فرد سرسخت است که سالها با ما می جنگد و ما اکنون از آنها برای محافظت از خود استفاده می کنیم! ببینید با حفاظت آنها چه اتفاقی افتاد ، 100 نفر - به گفته آنها ، بیش از 100 نفر - کشته شدند و 13 نفر از نیروهای خارق العاده ما کشته شدند و این تازه آغاز کار است. "

او مدعی شد آمریکا ملزم به خروج سریع و اضطراری از افغانستان نبود. او افزود:" ما زمان زیادی داشتیم. آنها (طالبان) قصد حرکت نداشتند. ما آنها را تحت کنترل کامل داشتیم. ما هواپیما داشتیم، نیروی هوایی داشتیم، آنها چیزی نداشتند ... هیچ دلیلی برای تسریع وجود نداشت. من می توانستم 2-3 سال خروج نیروهای آمریکایی را طول بدهم. ما می خواستیم آنها (نیروها) را خارج کنیم اما عجله ای نداشتیم. همه چیز در کنترل ما بود و آنها (طالبان) از حرکت می ترسیدند. "


بیشتر بخوانید: تیر خلاص به برجام در فرودگاه کابل/ آشوب در افغانستان چه تبعاتی برای ایران دارد؟


رییس جمهوری پیشین ایالات متحده ادامه داد: "آنها (طالبان) بدون تایید من کاری انجام نمی دادند. هر کاری که آنها انجام دادند بر اساس شرایط بود و بزرگترین شرط ما این بود که آنها مطلقا نمی توانند آمریکایی ها را بکشند و آنها می توانند پس از رفتن ما به جنگ داخلی خود بازگردند، آنها می توانند هر کاری را که می خواهند انجام دهند، اما هرگز نمی توانند آمریکایی ها را بکشند و هرگز نمی توانند به سرزمین ما بیایند، و او (رهبر طالبان ملا برادر) می دانست اگر این کار را بکند چه اتفاقی می افتد. "

خبر های مرتبط
برچسب ها: طالبان ، افغانستان
نظرات شما