تاریخ انتشار: ۰۹:۴۷ - ۰۷ شهريور ۱۴۰۰
معاملات املاک و مستغلات هرچند که کم خطر به نظر برسند باز خطرهایی دارند به ویژه درباره املاکی که به صورت وکالتی معامله می‌شوند باید بیش‌تر دقت کرد وحساسیت خاص داشت.

معاملات املاک را وکالتی انجام دهیم یا نه؟

رویداد۲۴ معاملات ملک و ساختمان به‌صورت وکالتی دو حالت دارد حالت اول این‌ است که قصد داریم ملکی را از کسی که دارای وکالتنامه است بخریم و حالت دوم آن است که قصد داریم به جای انتقال قطعی ملک، آن را به‌صورت وکالت بلاعزل خریداری کنیم.

در مورد خرید ملکی که اسناد وکالتی دارد باید به این نکات توجه کرد

صحت وکالتنامه را باید از دفترخانه صادر کننده استعلام کرد. بنابراین پیش از انجام شدن معامله و پرداخت هرگونه وجه برای استعلام صحت وکالتنامه به‌صورت کتبی اقدام کنید.

وکالتنامه بدون محدودیت زمانی بوده و به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه صادر نشده باشد.

وکالتنامه بایستی به‌طور دقیق در مورد موضوع مورد معامله باشد از انجام دادن معامله با وکالتنامه‌های کلی، که معمولاً درباره اموال منقول و غیرمنقول موکل صادر می‌شود جداً پرهیز کنید.

اگر موکلان چند نفرند یعنی وراث یا شریک هستند از انجام دادن معامله خودداری کنید.

در مورد املاک در رهن بانک‌ها سعی شود در کوتاه‌ترین زمان ممکن صلح انجام دهید و سند به‌صورت رسمی منتقل شود.

در مورد خرید ملک به‌صورت وکالتی دانستن موارد زیر ضروری است

از خرید ملک‌های نوساز، به دلیل این‌که عموماً بدهی مالیاتی سنگینی دارند خودداری  کنید.

به جز مواردی که به دلیل نداشتن زمان کافی، ناچار به انتقال فوری ملک به‌صورت وکالتی می شوید، سند ملک را به‌صورت قطعی انتقال دهید.

از آن‌جا که با خرید ملک به‌صورت وکالتی خود را از حقوقی هم‌چون، استعلام ثبت، مفاصا حساب دارایی ومفاصا حساب شهرداری و … محروم می‌کنید بنابراین چنان‌چه از میزان بدهی و تعهدات فروشنده اطمینان ندارید یا تضمین کافی برای پرداخت وجوه این امور در نظر نگرفته‌اید از انجام دادن معامله خودداری کنید.

هم‌چنین از خریدن ملکی که دارای وام مشارکت در ساخت بوده و تسویه نشده است به‌صورت وکالتی پرهیز کنید.

یکی از مشکلات این روزهای مردم روند طولانی مراجعه به مراکز حقوقی برای دریافت مشاوره است؛ برای رفع این مشکل می‌توان از مشاوره حقوقی آنلاین استفاده کرد.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: