تاریخ انتشار: ۰۷:۵۰ - ۰۹ شهريور ۱۴۰۰

امیرعبداللهیان: در نشست بغداد جایی ایستادم که جایگاه واقعی نماینده ایران بود / وزیر خارجه سعودی گفت منتظریم دولت ایران مستقر شود تا ارتباطاتمان را از سربگیریم

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران گفت: در اجلاس بغداد دوبار مکرون آمد و گفت علاقه‌مندیم که شما به پاریس سفر کنید تا باهم گفتگو کنیم. در آنجا با وزیر خارجه سعودی احوالپرسی کردیم و وی گفت منتظریم دولت ایران مستقر شود تا ارتباطاتمان را از سربگیریم.

امیرعبداللهیان

رویداد۲۴ حسین امیرعبداللهیان درباره نشست سران شانگ‌های و حضور ایران در این نشست گفت: شانگ‌های یک ظرفیت بزرگ اقتصادی را در برمی‌گیرد. ایران سال‌ها عضو ناظر سازمان شانگ‌های بوده است. مشارکت آقای دکتر رئیسی در این اجلاس در حال برنامه‌ریزی است و در سطح بالایی در این اجلاس شرکت می‌کنیم.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: سازمان شانگ‌های فرصتی است که در حوزه‌های اقتصادی ظرفیت‌های خوبی برای ما فراهم خواهد کرد.
بیشتر بخوانید: واکنش سخنگوی وزارت خارجه به حواشی نشست بغداد؛ گفتگوی جدیدی میان ایران و عربستان در عراق رخ نداد
وزیر خارجه اضافه کرد: در زمان برگزاری اجلاس اخبار خیلی خوبی از این حضور و توافقاتی که در جریان برگزاری اجلاس شکل خواهد گرفت، اعلام می‌شود.

 قرارداد ۲۵ ساله با چین را به طور جدی پیگیری می‌کنیم/ این الگو را تعمیم می‌دهیم

رئیس دستگاه دیپلماسی بیان کرد: یکی از برنامه‌های اصلی ما برنامه ۲۵ ساله ایران و چین است. در زمانی که آقای لاریجانی برای پیگیری این موضوع ماموریت خاص پیدا کرد و آن زمان در مجلس بودم در جریان جزییات کار بودم و در پکن از نزدیک شاهد اتفاقاتی بودم که رخ می‌داد و در نهایت منجر به امضای این توافق مهم شد. نه تنها این قرارداد را برای اجرا به طور جدی پیگیری می‌کنیم و جزو دستورکار‌های اصولی و اساسی ماست، بلکه این الگو را به کشور‌های دیگری که ظرفیت‌هایی را دارند تعمیم می‌دهیم. با روسیه این کار را خواهیم کرد و با هند این موضوع را دنبال خواهیم کرد.

وی افزود: وزارت خارجه جایگاه تسهیل کننده و هماهنگ کننده است. وظیفه داریم بستر‌ها را شناسایی و آماده کنیم. بخش‌ها چه دولتی و چه خصوصی و چه نیمه دولتی در این مسیر حرکت کنند.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: در تمامی سفارتخانه‌ها از شروع به کار دولت جدید یکی از تاکیدات ما این است که سفارتخانه‌های ما باید در خدمت بخش‌های اقتصادی، تجاری، فرهنگی و علمی و فناوری به معنای واقعی باشند. این‌که می‌گوییم خدمتگزار ملت هستیم، مردم باید ترجمان آن را ببینند. یک تعریف سنتی از سفارتخانه‌ها وجود دارد این‌که جایی است که گذرنامه و ... صادر می‌کند، ولی کار اساسی سفارتخانه‌ها این است که باید ببیند اولویت‌ها چیست و در آن مسیر حرکت کنند.

 این‌که اتوبوس سوار شدم و آمدم خیلی موضوع ویژه‌ای نیست

وزیر خارجه درباره این‌که در بازگشت از سفر دمشق با اتوبوس از هواپیما به پاویون برگشته‌اید و عکس منتشر شده در این خصوص نیز گفت: گاهی اوقات دوستان می‌آیند تبریک می‌گویند و من می‌گویم هیچ اتفاقی نیفتاده است و من در وزارت خارجه در طبقه دوم وزارت خارجه معاون بودم و الان فقط به طبقه سوم منتقل شده‌ام. حوزه کاری من هم دو بخش عربی و آفریقا به سایر بخش‌ها توسعه پیدا کرده است. این‌که با اتوبوس سوار شدم و آمدم خیلی موضوع ویژه‌ای نیست و اتفاق مهی نیفتاده است که بخواهم غیر از این رویه را داشته باشم.

در جایی ایستادم که جایگاه واقعی جمهوری اسلامی و نماینده جمهوری اسلامی ایران بود

وی درباره جایگاه ایستادنش در عکس یادگاری در نشست بغداد اظهار داشت: فکر می‌کنم من در اصل در جایی ایستادم که جایگاه واقعی جمهوری اسلامی و نماینده جمهوری اسلامی ایران بود.

 آمریکایی‌ها از ادبیات تهدید هیچ نتیجه‌ای نخواهند گرفت

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره مذاکرات وین و اظهارات مقام‌های آمریکایی و اروپایی و این‌که آیا زمان دور بعدی مذاکرات مشخص شده است؟ گفت: در مراسم تحلیف آقای «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ابراز تمایل کرده بود با فردی از تیم سیاست خارجی دولت جدید ملاقات کند و قرار شد من با ایشان ملاقات کنم. پریروز که در عراق بودم دوستان عراقی می‌گفتند که آمریکا از سال ۲۰۰۳ تا الان آمریکایی‌ها در حال تردد هستند هنوز متوجه نشده‌اند عراق کجاست و شناخت درستی از عراق پیدا نکردند و خسارت‌های زیادی به ما وارد کرده‌اند و علیرغم ادعاهایشان سیاست‌های مبتنی بر آزمون و خطا زیادی را اعمال کردند.

وی درباره مذاکرات وین هم اظهار داشت: اولین اشتباه آمریکایی‌ها این است. گاهی اوقات مصاحبه‌هایی می‌کنند و می‌گویند پیشنهادات ما برای همیشه روی میز نخواهد ماند و ایران اگر در وین مذاکره نکند با گزینه‌های دیگری مواجه خواهد شد، حرف‌های تکراری و خسته کننده و کسل کننده‌ای است که همواره می‌زنند.

امیرعبداللهیان بیان کرد: خیلی شفاف به طرف مذاکره کننده اتحادیه اروپا گفتم آمریکایی‌ها تا یاد نگیرند که مودبانه با ملت بزرگ ایران صحبت کنند، از ادبیات تهدید هیچ نتیجه‌ای نخواهند گرفت و اگر این ادبیات را ادامه دهند پیام سازنده‌ای برای دولت جدید نیست. یک بار دیگر باید مرور کنند که از این رفتارهایشان توانسته‌اند دستاوردی برای خود به دست بیاورند.

به دنبال فرار از میز مذاکره نیستیم

امیرعبداللهیان تصریح کرد: ما به صورت شفاف به طرف مقابل اعلام کرده‌ایم که جمهوری اسلامی ایران از مذاکره‌ای که منطق بر آن حاکم باشد، استقبال می‌کند. حتما ما به دنبال فرار از میز مذاکره نیستیم. ولی یک نکته بسیار مهم است و آن این است که دولت سیزدهم مذاکره‌ای را مذاکره می‌داند که دستاورد‌های ملموس در راستای تامین منافع و حقوق ملت ایران داشته باشد.

وی بیان کرد: طبعا این پیام تاثیرات مثبت خودش را در طرف مقابل داشته است، ولی من به صراحت به طرف گفتگو‌ها گفتم که شما تصور نکنید که الان مجلس و دولت از هم حمایت می‌کنند و به هم کمک می‌کنند و این یعنی یک فرصت که شما بگویید و دور یک میز مذاکره و در یک جلسه همه چیز را حل کنید.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: من در جلساتی که با کمیسیون‌ها داشتم دیدم که کار برای دولت خیلی سخت شده است. شاید اگر دولت قبلی به نقطه‌ای در مذاکره می‌رسید و طرف‌های غربی کارشکنی نمی‌کردند و مذاکرات به نتیجه‌ای می‌رسید شاید راحت‌تر مجلس در ارتباط با مصوبه خود کنار می‌آمد، ولی توقع مجلس از دولت آقای رئیسی این است که حقوق حداکثری ملت ایران باید در مذاکرات تامین شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: به طرف مقابل گفتم که شما باید واقعا رویکردتان را در مذاکره تغییر دهید. رویکرد اتلاف وقت را هیچکس نمی‌پذیرد و در عین حال مذاکرات باید دستاورد‌های ملموسی را داشته باشد. مذاکره یکی از ابزار‌های دیپلماسی است و امیدواریم اتفاقات خوبی در این زمینه رخ دهد و طرف‌های مقابل بر مبنای خرد در میز مذاکره حضور یابند، نه پیام‌های غیرسازنده.

وزیر خارجه درباره دور بعدی مذاکرات گفت: طرف مقابل این درک را دارد که بالاخره یک پروسه دو سه ماه‌ای زمان می‌برد که دولت جدید مستقر شود و برای هر گونه تصمیمی که می‌خواهد در این رابطه بگیرد، برنامه ریزی کند، ولی این موضوع یکی از موضوعاتی است که در دستورکار دستگاه سیاست خارجی و دولت قرار دارد.

 از افغانستان امن و پایدار حمایت می‌کنیم

وی درباره افغانستان اظهار داشت: ما از افغانستانی حمایت می‌کنیم که نظر مردم افغانستان نسبت به تعیین سرنوشتشان در این کشور دیده شود و در این مقطع آن‌چه مهم است این است که دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام افغان، راهکار سیاسی منحصر به فرد برای برون رفت از مشکلات افغانستان هست. این مصائبی که الان سر مردم افغانستان می‌آید ریشه در رفتار آمریکا در این کشور دارد. آمریکایی‌ها به موج عظیمی که به آن‌ها در فرودگاه پناه آورده بودند رحم نکردند و شاهد بودید چه اتفاقاتی در فرودگاه رخ داد.

امیرعبداللهیان ادامه داد: در موضوع افغانستان، اگر بیگانگان دست از سر افغانستان بردارند رهبران افغانستان و رهبران همه اقوام و احزاب و گروه‌های افغانستانی از چنان قابلیتی برخوردارند که خودشان درباره آینده کشورشان تصمیم بگیرند. ما از یک افغانستان امن و پایدار و افغانستانی که با همسایگانش در صلح و ثبات زندگی کند و افغانستانی که مردمش در تعیین سرنوشت خود نقش داشته باشند حمایت می‌کنیم.

وی درباره برگزاری نشست همسایگان افغانستان در تهران نیز گفت: با برخی از همسایگان افغانستان گفتگو‌هایی را شروع کردیم. پنجشنبه هفته گذشته وزیر خارجه پاکستان تهران بود و تماس‌ها و رایزنی‌هایی با سایر همسایگان افغانستان داریم و هدف این است که با استفاده از ظرفیت همسایگان برای رسیدن به یک وضعیت مطلوب در این کشور کمک کنیم.

وزیر امور خارجه در بخش دیگری از این برنامه اظهار داشت: همه وزارت خارجه دیپلماسی اقتصادی نیست و وزارت خارجه ماموریت‌های متنوعی را دارد. ما به مدیران توانمندی که در مجموعه وزارت خارجه وجود دارند در داخل وزارت خارجه نیاز داریم. همکارانی که هم اکنون این زحمت را می‌کشند با تمام توان و انرژی کار را دنبال می‌کنند. این ظرفیت در سفارتخانه‌ها مستقر خواهد شد. این‌که یک رایزن اقتصادی از وزارت صمت برود یا رایزن کشاورزی از جهاد کشاورزی برود. این‌ها توافقات ساده درون دستگاهی است.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در بخش دیگری از این گفتگو با بیان این‌که سیاست خارجی اساسا موضوعی است که زیر ذره بین قرار دارد، گفت: موضوع روابط خارجی، سیاست خارجی و مناسبات بین‌المللی از حساسیت‌های بالایی برخوردارند و مردم ما به شدت سیاسی هستند.

وی با ذکر این نکته که مردم ما در موضوع سیاست خارجی هوش بالایی دارند و به دقت مسائل را دنبال می‌کنند، افزود: در نشست منطقه‌ای حمایت از عراق قرار بود تا به عراق در ابعاد مختلف کمک شود، در این اجلاس بازگشت عراق به جایگاه طبیعی خود در منطقه به عنوان کنشگر قابل توجه مورد توجه منطقه قرار گرفت و مورد توجه مجموعه کنشگران در حوزه سیاست خارجی قرار گرفت.

وزیر خارجه بیان کرد: حکومت عراق به طور طبیعی به دنبال این است که برای حل مشکلات کشور خودش به ویژه پس از چالش جدید که با داعش پیش آمد، راه‌حلی پیدا کند، بالاخره از سال ۲۰۰۳ تا الان بر اساس سیاست‌های مبتنی بر آزمون و خطای آمریکا، این کشور ویرانی‌های زیادی را متحمل شد و آمریکا خسارت‌های زیادی را به عراق تحمیل کرد، عراقی‌ها به دنبال بازسازی هستند تا از این مرحله عبور کنند، طبعا از جناب رئیسی دعوت شده بود تا در این نشست شرکت کند.

امیرعبداللهیان همچنین گفت: سیاست خارجی متوازن یعنی ارتباط با همه بخش‌های جهان با رعایت اولویت‌ها، لذا سیاست خارجی متوازن، پویا و هوشمند شعار ماست، نیروی انسانی کار اصلی را باید انجام دهند، در هر ۶ ماه کارنامه و گزارش خوبی را برای کمک به مردم ارائه خواهیم داد.

وی اضافه کرد: اولین برنامه کاری من در وزارت خارجه تشکیل ستادی برای واردات سریع‌تر واکسن بود و از وزیر بهداشت خواهش کردم تا در اولین جلسه ما حضور پیدا کند؛ لذا ایشان به همراه چهار تن از معاونان به وزارت امور خارجه تشریف آوردند و رئیس انستیتو پاستور، هلال احمر، سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و تمامی مدیران وزارت امور خارجه که مرتبط با این موضوع بودند در هفته گذشته در این نشست حضور یافتند.

وزیر امور خارجه با بیان این‌که محموله‌های پی در پی واکسن وارد فرودگاه‌های کشور خواهد شد، اظهار داشت: بسیج و یک فراخوان عمومی در این رابطه داده شده، تمام سفرا و سرکنسولگری‌های ما در سراسر جهان فعال هستند و از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور که علاقه‌مند هستند تا به هموطنان خود کمک کنند، استفاده می‌کنیم.

وی ادامه داد: در پنج روز گذشته وزیر بهداشت و همکاران ایشان از جمله آقای شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو و آقای رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا به ما کمک کردند تا تکلیف کشور را در خصوص واکسن روشن کنیم که چه واکسن‌هایی مورد تایید است، لذا تکلیف کشور روشن شد که اگر فردی قرار است به عنوان بخش خصوصی واکسن را وارد کند چه پروسه‌ای را باید طی کند تا مدارک علمی واکسن مورد تایید باشد و پروسه نحوه نقل و انتقال پول و رسیدن واکسن با یک روش مطمئن اعلام شد.

امیرعبداللهیان با بیان این‌که وزارت خارجه در راستای وظیفه ذاتی خود عمل می‌کند، اظهار داشت: ما از بخش خصوصی استقبال می‌کنیم، آقای مخبر معاون اول رئیس جمهور ستاد ویژه‌ای را در نهاد ریاست جمهوری تشکیل دادند تا همه ابعاد کار را در موضوع کرونا و از جمله واکسن دنبال شود.

وی ادامه داد: در چهار پنج روز گذشته با سرعت و شتاب خوبی کار‌ها دنبال شده و دستگاه‌های ذیربط در داخل کشور با همدلی و همکاری به عنوان اولویت کاری اول کشور موضوع کرونا و واکسن را دنبال می‌کنند و باید با حجم بالاتری نیاز جامعه را در بحث واکسن برطرف کرد.

وزیر امور خارجه همچنین عنوان کرد: سیاست همسایگی و سیاست آسیایی به این معنا نیست که به یک بخش از جهان تمرکز کنیم و سایر بخش‌ها را فراموش کنیم، از جمله کار‌هایی که از همکارانم درخواست کرده‌ام این است که در تمام قاره‌ها و حوزه‌ها چند کشور را به عنوان اولویت اول تعیین کنیم و با سایر کشور‌ها هم ارتباطاتمان را متناسب با وزن و جایگاه آن کشور‌ها ادامه دهیم، ما به اروپا هم نیز توجه می‌کنیم، لذا اروپا را فقط آلمان و انگلیس نمی‌دانیم.

وی همچنین درباره نشست بغداد اظهار داشت: رئیس جمهور فرانسه در اجلاس بغداد به سمت من آمد و گفت که ما خیلی علاقه‌مند هستیم تا شما با سفر به پاریس یک بار دیگر مسائل را مرور کنید، همچنین در بغداد وزیر خارجه عربستان سعودی گفت که منتظریم دولت ایران مستقر شود تا ارتباطاتمان را از سر بگیریم.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: علاوه بر شیخ محمد بن راشد حاکم دبی، امیر قطر هم در اجلاس بغداد حضور داشت، فرصتی بود تا در خصوص همکاری‌های تهران و دوحه گفت‌وگویی صورت بگیرد، فرانسوی‌ها علاقه‌مند بودند تا با استفاده از این فرصت بتوانند به جمهوری اسلامی ایران نزدیک شوند، ماکرون در کمتر از دو ساعت و نیم که در اجلاس حضور داشت دو بار به سمت من آمد و حتی تأکید بر این کرد که علاقه‌مند هستیم تا من سفری به پاریس داشته باشم.

وزیر امور خارجه همچنین عنوان کرد: فرصتی فراهم شد تا در حاشیه اجلاس، گفت‌وگویی با رئیس جمهور مصر داشته باشم، رئیس جمهور عراق در گفتگو‌های ما حضور داشت و تاکید داشت که ایران، عراق و مصر سه کشور تمدنی و ادیانی هستند و ظرفیت‌های بزرگی برای همکاری‌های منطقه‌ای دارند.

وی اضافه کرد: ما از برگزاری هر نشستی که با حضور اهل منطقه و مقامات منطقه برگزار شود استقبال می‌کنیم، از اینکه همسایگان عراق در نشستی گرد هم قرار بگیرند استقبال می‌کنیم، اما این که بیگانگان بخواهند در ترتیبات جدید منطقه‌ای ایفای نقش کنند را به نفع عراق و منطقه نمی‌دانیم و قرار بر این شد تا بنده در این اجلاس شرکت کنم و فرصت خوبی بود و گفتگو‌های خوبی صورت گرفت.

وزیر امور خارجه به دیدارهایش با مقامات عراقی نیز اشاره کرد و گفت: با نخست وزیر عراق و نیز رئیس پارلمان عراق جلسه‌ای برگزار شد، لذا با برخی از سران کشور‌های منطقه و جهان اسلام دیدار داشتم، گفتگو‌های بسیار خوبی بین من و ولیعهد امارات متحده عربی و حاکم دبی انجام شد، امارات برای مراسم تحلیف آقای رئیسی چند نفر از وزرای خود را به کشور ما اعزام کرد، لذا گفتگو‌های سازنده و رو به جلو برای توسعه همه جانبه همکاری‌های دو کشور داشتیم، به طوری که فرصتی بود تا در حاشیه اجلاس با آقای شیخ محمد بن راشد در ادامه آن نشست گفتگو‌هایی را داشته باشیم و ایشان به گرمی از ایده‌های ما استقبال کرد.
منبع: فارس
خبر های مرتبط
نظرات شما