تاریخ انتشار: ۰۹:۴۱ - ۱۴ شهريور ۱۴۰۰
در این بخش از مشاوره حقوقی آنلاین درباره باورهای حقوقی غلطی که برخی از فیلم‌ها و سریال‌ها در میان مردم ایجاد کرده‌اند توضیح داده‌ایم.

دانستنی های حقوقی

رویداد۲۴ امور حقوقی و قضایی از جمله مهم‌ترین موضوعاتی است که هر شهروندی باید نسبت به آن حداقل به‌صورت کلی مطلع باشد.

اگر از کسی شکایت کنید و نتوانید آن را اثبات کنید، طرف مقابل اعاده‌ حیثیت می‌کند و شما محکوم می‌شوید!

این باور غلط است. دادگاه، محل تظلم‌خواهی و رسیدگی به شکایات است. حق شما طرح شکایت و وظیفه‌ دادگاه بررسی آن است. عدم اثبات، مسئولیت کیفری برای شما نمی‌آورد.

پدر و مادر می‌توانند فرزند خود را از ارث محروم کنند!

خیر، هیچ کس نمی‌تواند وارث خود را از ارث محروم کند. وصیت‌نامه‌ متوفی نیز فقط در مورد یک‌سوم میراث معتبر است. تنها وارثی که مورث خود را به قتل برساند از ارث محروم می‌شود.

اگر گواهینامه‌ رانندگی نداشته باشید و بر اثر تصادف باعث مرگ کسی شوید مرتکب قتل عمد شده‌اید!

ابدا این‌طور نیست. رانندگی بدون گواهینامه تخلفی جداگانه است. اگر بدون گواهینامه باعث تصادف منجر به فوت شوید علاوه‌بر پرداخت دیه به حداکثر دوسال حبس محکوم می‌شوید. تصادف منجر به مرگ حتی اگر گواهینامه داشته باشید هم علاوه‌بر دیه بین ۶ ماه تا دو سال بسته به تشخیص قاضی زندان در پی خواهد داشت.

 دیه‌ ماه‌های حرام دو برابر است!

این باور حقوقی غلط نیز صحت ندارد. در ماه‌های حرام دیه فقط یک‌سوم بیشتر از سایر ماه‌ها است. ماه‌های حرام عبارت‌ا‌ند از: ذی القعده، ذی الحجه، محرم و رجب. ماه صفر هم برخلاف باور غلط عمومی عده‌ زیادی از مردم ماه حرام نیست.

 حضانت فرزند همیشه با پدر است!

خیر. اول این‌که تا هفت سالگی اولویت حضانت فرزند با مادر است. بعد از آن‌ هم در صورتی‌که پدر صلاحیت نگهداری از فرزند نداشته باشد، حضانت آن‌ها به مادر سپرده خواهد شد. ضمن این‌که صلاح فرزند هم در سپردن حضانت در نظر گرفته می‌شود.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: