تاریخ انتشار: ۱۰:۲۵ - ۱۵ شهريور ۱۴۰۰

طالبان جلوی پرواز هواپیماهای پناهجویان را گرفت

وی با ابراز نگرانی از این مساله که شاید طالبان درخواست‌های بیشتری داشته باشد مثل پول یا تایید مشروعیت حکومت بر افغانستان گفت: طالبان به آنها اجازه نمی‌دهد تا فرودگاه را ترک کنند.

طالبان جلوی پرواز هواپیماهای پناهجویان را گرفت

رویداد۲۴ مقام‌های فرودگاهی افغانستان اعلام کردند، دستکم چهار فروند هواپیما حامل صد‌ها پناهجوی افغان که قرار بود از این کشور خارج شوند نتوانسته‌اند برای چندین روز پرواز کنند و علت این کار نیز هنوز مشخص نیست.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این تعلیق پرواز‌ها در حالی صورت گرفته که فشار‌ها بر آمریکا برای کمک به آن دسته از افغان‌هایی که جا مانده‌اند، بیشتر شده است.

یکی از مقام‌های افغان در فرودگاه شهر مزار شریف در شمال افغانستان گفته که این مسافران، افغان هستند و بسیاری هم پاسپورت یا ویزا ندارند و به همین دلیل است که نمی‌توانند کشور را ترک کنند. وی همچنین گفت: آن‌ها باید وقتی که اوضاع آرام شد، فرودگاه را ترک کنند.

یکی از جمهوری خواهان برجسته در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز گفته که این گروه شامل آمریکایی‌ها نیز می‌شوند و همچنان در هواپیما هستند، اما طالبان به هواپیمای آن‌ها اجازه پرواز نمی‌دهد و آن‌ها را گروگان گرفته است؛ وی نگفت که این اطلاعات از کجا آمده.

روز‌های نهایی ۲۰ سال جنگ آمریکا در افغانستان با فرار گروهی و تجمع بیش از حد در فرودگاه کابل همراه شد و بسیاری از آمریکایی‌ها و متحدان افغان آن‌ها که نگران آینده‌ای موهوم پس از روی کار آمدن طالبان بودند، تلاش کردند تا از این کشور بگریزند. وقتی آخرین نیرو‌های خارجی ۳۰ اوت از افغانستان خارج شدند، بسیاری جا ماندند.


بیشتر بخوانید: طالبان مدعی تصرف کامل پنجشیر شد


آمریکا قول داد که به همکاری با حاکمان جدید به منظور خارج کردن آن‌هایی که جا ماندند، ادامه دهد و شبه‌نظامیان هم وعده دادند تا به هرکسی که اسناد و اوراق هویتی و قانونی لازم را دارد، اجازه دهند تا افغانستان را ترک کند، اما مایکل مک‌کال به فاکس نیوز یکشنبه گفت که شهروندان آمریکایی و مترجم‌های افغان هنوز در شش هواپیما حضور دارند و نمی‌توانند خارج شوند.

وی با ابراز نگرانی از این مساله که شاید طالبان درخواست‌های بیشتری داشته باشد مثل پول یا تایید مشروعیت حکومت بر افغانستان گفت: طالبان به آن‌ها اجازه نمی‌دهد تا فرودگاه را ترک کنند.یکی از مقام‌های افغان که خواست نامش فاش نشود نیز گفت: چهار فروند هواپیما در فرودگاه هست و مسافرانش در هتل‌ها اقامت دارند. مقام‌ها دارند بررسی می‌کنند که این افراد شاید بتوانند کشور را ترک کنند. خیلی از آن‌ها اوراق قانونی مسافرت ندارند.

فرودگاه کوچک مزار شریف همین اواخر برای کمک به پرواز‌های خارجی فعال شد و هواپیما‌ها به ترکیه می‌روند. اما هواپیما‌هایی که از آن‌ها سخن به میان آمد برای مسیر دوحه، قطر هستند. هنوز مشخص نیست که چه کسی این افراد را سوار هواپیما کرده یا چرا آن‌ها در این شهر شمالی افغانستان منتظر هستند.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
برچسب ها: طالبان ، افغانستان
نظرات شما