تاریخ انتشار: ۱۰:۱۰ - ۰۶ مهر ۱۴۰۰
مشاوره حقوقی آنلاین؛ اگر در فضای مجازی کلاهبرداری اینترنتی رخ دهد و دچار ضرر و زیان شویم باید بر اساس قانون اقدام کنیم.

اگر اینترنتی سرمان کلاه رفت چه کنیم؟

رویداد۲۴ با رواج استفاده از فضای مجازی و همچنین خرید و فروش‌هایی که در اینترنت انجام می‌شود کلاهبرداران اینترنتی هم بیشتر شده‌اند و کلاهبرداری در این فضا رونق زیادی گرفته است.

پیگیری کلاهبرداری اینترنتی

باید توجه داشته باشید که اگر مورد کلاهبرداری اینترنتی قرار گرفتید، نباید به پلیس ۱۱۰ زنگ بزنید یا راهی کلانتری محله شوید؛ شما باید برای رسیدگی به این کلاهبرداری‌ها به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنید.

برای شکایت علاوه بر مستندات جرم، باید کارت ملی یا شناسنامه و هزینه‌های جانبی همراهتان باشد. روش دیگری هم برای پیگیری کلاهبرداری اینترنتی وجود دارد که راحت‌تر به‌نظر می‌رسد؛ درصورتی که جرمی علیه شما در فضای مجازی اتفاق افتاد، می‌توانید به سایت اینترنتی پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir مراجعه و روی آیکون ارتباطات مردمی کلیک کنید. در این بخش، مشخصات، نشانی و شماره تلفن به همراه موضوع شکایت شما به ثبت می‌رسد و پلیس فتا در کمترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و موضوع را پیگیری خواهد کرد.

به این نکته توجه داشته باشید که حتماً برای پیشگیری از قربانی شدن دیگران و جهت پاکسازی فضای سایبر از جرایم و کلاهبرداری‌ها، حتی در مواردی که مبلغ کلاهبرداری یا تخلف بسیار اندک است نیز نسبت به گزارش جرم و یا طرح شکایت خود اقدام کنید تا مسئولیت اجتماعی خود در این زمینه را انجام داده باشید.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: