تاریخ انتشار: ۱۲:۵۸ - ۰۱ آبان ۱۴۰۰
لئونارد فرید در بروکلین، در خانواده‌ای یهودی و از طبقه کارگر در سال ۱۹۲۹ چشم به جهان گشود. وی یکی از فتوژرنالیست‌های معروف آمریکایی است. این عکاس آمریکایی روز ۲۳ اکتبر (۱ آبان) متولد شد.

آثار عکاسی لئونارد فرید به مناسبت زادروزش

رویداد۲۴ در سنین جوانی در زمینه نقاشی و طراحی گرافیک تحصیل کرد. در ابتدا قصد داشت نقاش شود و در لابراتوار طراحی الکسی برادویچ تحصیل کرد. بعد از تحصیل تحت تأثیر الکسی برادویچ به عکاسی علاقمند شد و اینکه چطور عکاسی می‌تواند داستان‌ها را تعریف کند و زندگی را کشف کند و شیفته‌ی این هنر گردید. ادوارد استایکن، مدیرعکاسی در موزه هنر‌های مدرن متوجه آثار فرید شد و به او گفت: او یکی از بهترین عکاسان جوان است که تا به حال دیده است. استایکن به فرید توصیه کرد به هنر عشق بورزد و سه عکس از آثار فرید را برای موزه خرید.

یکی از اولین مجموعه عکس هایش درباره مطالعه زندگی، خاسیدیم یهود در بروکلین سال ۱۹۵۴ بود. او کارش را به مجله لایف ارائه داد که در پی آن با کرنل کاپا و آژانس عکس مگنوم معرفی کرد.

در اوایل دهه ۶۰ فرید در هلند زندگی می‌کرد تا اینکه عکسهایش درباره نهضت حقوق اجتماعی در روزنامه‌های اروپا، او را مجبور کرد به ایالات متحده بازگردد. دیدن تصاویری از سیاه‌های آمریکا که اغلب به شکل کاریکاتور بودند او را تحت تأثیر قرار داد. در صدد برآمد با ارائه آثاری حقانیت تصاویر را زیر سوال ببرد. فرید با شرکتش در نهضت حقوق اجتماعی مشهور شد.

لونارد فرید سال ۱۹۵۶ به اروپا مهاجرت کرد و کارش را با مأموریت‌های مطبوعاتی مثل Paris-Match, مجله‌های London Sunday Times، و Der Stern آغاز کرد. لئونارد فرید پس از شنیدن اینکه دیواری برای تقسیم شهر (برلین) بنا می‌کنند، به برلین رفت. او عکس مشهوری از یک سرباز آمریکایی آفریقایی گرفت درحالیکه این سربازبه تنهایی مقابل دیوار ایستاده بود.
در سال ۱۹۸۰ کتابش به نام Police Work – وحشیگری پلیس در کلام و عکسها- را منتشر کرد.

آثاری که او بر جای گذاشت آرشیوی حدود یک میلیون نگاتیو و تصاویر پراحساس و قدرتمندی بود که به ما کمک می‌کند بفهمیم که هستیم و متعلق به یک جامعه انسانی است. فرید درباره عکاسی می‌گوید: «در نهایت، عکاسی درباره این است که شما که هستید”، ” پی کشف حقیقت “. یا “دیدن حقیقتی که به صورت عادت درآمده است.»

سال‌های بعد لئونارد فرید بیش از ۱۱ کتاب منتشر کرد و آثارش را در چند نمایشگاه گروهی بین المللی و ملی در معرض نمایش گذاشت. لئونارد فرید یکی از شش عکاسی بود که اولین بار توسط کرنل کاپا مورد توجه قرار گرفت و شناخته شد. مثل آندره کرتز، ورنر بیشاف، و رابرت برادر کاپا؛ فرید هنرمندی بود که احساسات انسانی عمیقی داشت- یک فتوژرنالیست متعهد؛ هرگز یک بیننده بی طرف نبود.

کتاب «Black in White America» یکی از بهترین اسناد برای اثبات این مدعا است. فرید به سرتاسر جنوب که تبعیض نژادی بر آن حاکم بود، سفر کرد و گاهگاهی در خط اول مبارزات حقوق اجتماعی کار می‌کرد. او بیشتر به زندگی آمریکایی‌های عادی سیاه پوست علاقه داشت، زیر یک چادر مسیحی، در یک مراسم تاریخی باشکوه، از میان ترشحات یک شیر آتش نشانی، یا در زندان عکس می‌گرفت.

عکس‌های فرید اثری ماندگار را ثبت می‌کند: استعداد و روحیه‌ای را که ادامه می‌یابد تا آمریکا را از نو بسازد.

لئونارد فرید در خانه اش در شمال ایالت آمریکا سال ۲۰۰۶ از دنیا رفت. در تصاویر روز آثار عکاسی لئونارد فرید را به مناسبت زادروز وی ۲۳ اکتبر را ببینید.

منبع: chilik

خبر های مرتبط
برچسب ها: رویداد24 ، تصاویر روز
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: