تاریخ انتشار: ۰۹:۳۱ - ۰۱ آذر ۱۴۰۰

محدودیت‌های کرونایی سینماها برداشته می‌شود؟

محمدرضا فرجی مدیرکل نظارت بر عرضه و نمایش فیلم سازمان سینمایی بیان کرد که با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته محدودیت‌های کرونایی سینماها تا پایان همین هفته برطرف می‌شود.

محدودیت‌های کرونایی سینماها برداشته می‌شود؟

رویداد۲۴ محمدرضا فرجی مدیرکل نظارت بر عرضه و نمایش فیلم سازمان سینمایی با اشاره به تغییر شرایط کرونایی و ایجاد مطالبه برای فعالیت سالن‌های سینمایی با ظرفیت صددرصدی به‌واسطه استقبال از فیلم‌های در حال اکران گفت: این مطالبه از سوی شورای صنفی اکران و سینماداران مطرح شده است. بالطبع مردمی هم که برای تماشای فیلم به سالن‌های سینما می‌آیند بابت ظرفیت محدود سالن‌ها نگرانی‌هایی به‌ویژه در روز‌های آخر هفته و روز‌های فروش بلیت نیم‌بها دارند. به همین دلیل در حال پیگیری این موضوع از مراجع قانونی هستیم و خواسته ما مطرح شده و سازمان سینمایی به‌شدت پیگیر این موضوع است.

وی افزود: پیش‌بینی می‌کنم با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته و نشست‌هایی که با مسئولان ذی‌ربط داشته‌ایم، تا پایان همین هفته محدودیت‌ها برطرف شود به‌خصوص که هواپیما‌ها و اتوبوس‌ها در حالی مجاز به فعالیت با ظرفیت صددرصدی شده‌اند که رعایت پروتکل‌ها در آن‌ها نسبت به سینما دشوارتر است. از سوی دیگر حضور در سالن‌های سینما اختیاری است، برخلاف وسایل نقلیه عمومی که افراد به اجبار از آن‌ها استفاده می‌کنند.

فرجی در ادامه گفت: در فرآیند فروش بلیت سینماها، امکان بررسی کارت واکسن افراد هم وجود دارد و می‌توانیم در مسیر افزایش میزان استقبال از فیلم‌ها این تمهیدات را هم افزایش دهیم.

وی درباره امکان اجرایی شدن چک کردن کارت واکسیناسیون متقاضیان حضور در سالن‌های سینمایی تأکید کرد: با توجه به امکاناتی که سامانه سمفا در اختیار ما قرار داده است و امکان بررسی کد ملی افراد خریدار، می‌توانیم این موضوع را از همان مرحله ابتدایی فروش بلیت بررسی کنیم. این یکی از ابزار‌های موجود برای افزایش ایمنی سالن‌های سینماست، اما با توجه به جلساتی که داشته‌ایم طی روز‌های آینده تصمیم نهایی در این زمینه اخذ خواهد شد. تلاش این است که در این جلسات به یک نظر واحد برسیم.

شیوه‌نامه‌ای برای انتخاب سینما‌های میزبان «فجر»
مدیرکل نظارت بر عرضه و نمایش فیلم سازمان سینمایی درباره شرایط میزبانی سالن‌های سینمایی برای جشنواره چهلم فیلم فجر هم توضیح داد: شیوه‌نامه‌ای را برای انتخاب سینما‌های جشنواره فیلم فجر، آماده کرده‌ایم. این شیوه‌نامه برای اولین بار تدوین و در انجمن سینماداران نسبت به آن اطلاع‌رسانی شده است. این شیوه‌نامه روی سایت جشنواره هم قرار گرفته است و انتخاب نهایی سینما‌های میزبان جشنواره برمبنای همین شیوه‌نامه خواهد بود.

وی با اشاره به بازدید از سینما‌ها توسط یک کارگروه جهت بررسی سالن‌ها، درباره آخرین وضعیت فیلم‌های متقاضی حضور در جشنواره چهلم هم گفت: طبق پیش‌بینی‌ها تقریباً همه فیلم‌هایی که امکان حضور در جشنواره امسال را دارند فرم تقاضای خود را تکمیل کرده‌اند و به امید خدا طبق برنامه‌ای که از پیش اعلام شده بود، هیأت انتخاب کار بررسی این آثار را به زودی آغاز خواهد کرد. استقبال از فرآیند ثبت نام در جشنواره خوب بود به‌خصوص که امسال از منظر تولید، سینمای ایران بیشتری درگیری را با کرونا داشت و مثل سال گذشته فیلم‌هایی را نداشتیم که پیش از شیوع کرونا ساخته شده باشند. با همین وضعیت هم تهیه‌کنندگان توانستند فیلم‌ها را به موقع برسانند تا تنور جشنواره امسال هم گرم بماند.

فرجی در پایان درباره لزوم تکمیل فرآیند تولید فیلم‌هایی که فرم ثبت‌نام را پر کرده‌اند هم تأکید کرد: قطعاً سیاست امسال ستاد جشنواره فیلم فجر و دبیر جشنواره این است که هیأت انتخاب باید فیلم‌ها را به‌صورت کامل ببینند و روی این موضوع تأکید دارند.

منبع: مهر
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات شما