تاریخ انتشار: ۱۲:۱۰ - ۰۴ آذر ۱۴۰۰

گلایه وکیل تعدادی از خانواده‌های جان باختگان هواپیمای اوکراینی از تعداد متهمان پرونده

ایلنا نوشت: وکیل خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی گفت: طبق قواعد حقوق داخلی و بین‌المللی تنها دادگاه صالح برای رسیدگی به پرونده دادگاه ایران است؛ بنابراین امیدواریم دادگاه منصفانه رسیدگی کند و رأی عادلانه صادر شود.

گلایه وکیل تعدادی از خانواده‌های جان باختگان هواپیمای اوکراینی از تعداد متهمان پرونده

رویداد۲۴ سید محمود علیزاده طباطبایی در خصوص جلسه رسیدگی به پرونده هواپیمای اوکراینی، اظهار کرد: به ما اعلام کردند که جلسه دادگاه غیرعلنی است، اما رسماً اعلام نشد. چند نفر از خانواده‌ها و حدود هشت نفر از وکلای آن‌ها در دادگاه شرکت کردند.

وکیل چند تن از جانبختگان هواپیمای اوکراینی افزود: هم وکلا و هم خانواده‌ها اعتراض داشتیم که این پرونده در موعد رسیدگی نیست، چون گزارش کارشناسی به وکلا ابلاغ نشده بود؛ طبق قانون باید گزارش کارشناسی به وکلا ابلاغ شود و در صورتی که وکلا اعتراض داشته باشند، اعتراضات به هیأت کارشناسی ارسال شود.

وی با بیان اینکه نیمی از کیفرخواست در جلسه اول قرائت شد و باقی آن در جلسه دوم قرائت خواهد شد، گفت: همچنین پرونده برای مطالعه در اختیار وکلا قرار نگرفته بود. این پرونده حدود ۶ هزار صفحه است. رئیس دادگاه ایراد ما را قبول کرد و قرار شد که بعد از قرائت کیفرخواست، فرصتی اختصاص دهند تا وکلا پرونده را مطالعه کنند و قرار کارشناسی به وکلا ابلاغ شود.


بیشتر بخوانید: روایتی از نخستین جلسه دادگاه شلیک به هواپیمای اوکراینی / متهم ردیف اول یک سروان است


علیزاده طباطبایی بیان کرد: بر اساس نظریه کارشناسی که ما هنوز ندیدیم، متهمان پرونده ۱۰ نفر هستند که در جلسه رسیدگی حضور داشتند. اما ما در دادگاه اعلام کردیم که ما از اشخاص دیگری هم شکایت کرده بودیم، اما رسیدگی نشده یا منع تعقیب خورده و منع تعقیب به ما ابلاغ نشده است که باید گزارش کارشناسی را ببینیم. خانواده‌ها نسبت به سطح مسئولیت متهمان فعلی اعتراض دارند. از نظر قواعد حقوق داخلی و بین‌المللی تنها دادگاه صالح برای رسیدگی به پرونده دادگاه ایران است. امیدواریم دادگاه منصفانه رسیدگی کند و رأی عادلانه صادر شود.

وی در خصوص تعیین وقت جلسه دوم رسیدگی نیز گفت: جلسه بعدی نیز احتمالاً هفته آینده است، اما زمان دقیق هنوز اعلام نشده است.

منبع: ایلنا
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات شما