تاریخ انتشار: ۱۳:۳۸ - ۰۶ آذر ۱۴۰۰

امیرعبداللهیان: همه مقدمات رسیدن به یک توافق خوب و سریع فراهم است

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به آغاز دور جدید مذاکرات وین طی روز‌های آتی گفت: امیدواریم در مسیر گفتگو‌های وین بتوانیم گام‌های اساسی و موفقیت آمیز رو به جلویی داشته باشیم.

امیرعبداللهیان: همه مقدمات رسیدن به یک توافق خوب و سریع فراهم است

رویداد۲۴ حسین امیرعبداللهیان با بیان اینکه در طول یکصد روز گذشته بحث برجام، مذاکرات وین و تعامل و همکاری در راستای حقوق و منافع ملت ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی به صورت جدی مورد توجه دستگاه دیپلماسی کشور قرار گرفته است، گفت: از هفته جاری گفتگو‌های وین را کلید خواهیم زد. در همین چارچوب در هفته‌های گذشته معاون من آقای باقری به پایتخت برخی از کشور‌های اروپایی، مسکو و همچنین سفر‌هایی به کشور‌های منطقه و همسایه داشته، ارتباط وبیناری با پکن برقرار کرده و در این راستا اقدامات و رایزنی‌هایی را به عمل آورده است. من نیز با وزرای خارجه کشور‌های عضو برجام گفتگو‌های مفصلی داشته ام. ما همه مقدمات را برای رسیدن به یک توافق خوب و سریع فراهم کرده‌ایم. البته در صورتی که طرف‌های مقابل نیز به تعهدات کامل شان برگردند. ما به صراحت مواضع و مطالبات خودمان را در گفتگو‌هایی که داشته ایم اعلام کرده ایم.

وی تاکید کرد: نظر صریح جمهوری اسلامی ایران این است که که باید در میز مذاکره حقوق و منافع ملت ایران تأمین شود و تحریم‌ها لغو شود. ما امیدواریم در مسیر گفتگو‌های وین بتوانیم گام‌های اساسی و موفقیت آمیز رو به جلویی داشته باشیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه صحبت‌های خود در این زمینه گفت: قطعا دست جمهوری اسلامی ایران بسته نخواهد بود، گزینه‌های مختلفی در مقابل ما قرار دارد و ما از گزینه گفتگو و مذاکره در وین کار را شروع می‌کنیم. ما در مذاکره و رسیدن به توافق جدی هستیم و امیدواریم طرف‌های مقابل نیز در عمل این جدیت را داشته باشند.

امیرعبداللهیان گفت: ما به صراحت به طرف‌های مقابل گفته ایم که ما یک دولت عملگرا و نتیجه محور هستیم و امیدواریم که در میز مذاکرات وین چنین اتفاقی بیفتد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به اقدامات وزارت خارجه برای پیگیری و حل مشکلات ایرانیان خارج از کشور افزود: در همین چارچوب ما تلاش کردیم که در سایت جدید وزارت خارجه بخشی را برای ارتباط مستقیم ایرانیان مقیم خارج از کشور و هم وطنان در داخل کشور با وزیر خارجه اختصاص دهیم و اگر شما به سایت جدید وزارت خارجه مراجعه کنید این دسترسی را مشاهده می‌کنید. در روز‌های آینده نیز یک دسترسی بالاتری برای رفع نگرانی بخشی از ایرانیان مقیم خارج از کشور در این سایت فراهم خواهد شد.

وی در همین رابطه ادامه داد: متأسفانه دشمنان، لابی صهیونیستی، رسانه‌های معاند تلاش می‌کنند که نوعی ایران هراسی را به ویژه در نسل جدید ایرانیان خارج از کشور ایجاد کنند. ما در سایت وزارت خارجه طی روز‌های آینده بخشی را فعال خواهیم کرد که هم وطنان خارج از کشور می‌توانند بپرسند که ما برای ورود به ایران مشکلی از نظر نظام وظیفه یا هر موضوع دیگری داریم یا خیر. من به عنوان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران عرض می‌کنم که ایرانیان عزیز با آرامش خاطر می‌توانند به کشور سفر کنند و با آرامش می‌توانند در هر زمانی براساس برنامه ریزی که انجام می‌دهند به کشور محل اقامت خودشان برگردند.

وی خطاب به ایرانیان خارج از کشور افزود: ما در این سامانه به شما پاسخ خواهیم داد که شما بدون مشکل می‌توانید به ایران سفر کنید و به عنوان وزارت امور خارجه و دستگاه دیپلماسی کشور تضمین می‌شود وقتی به شما پاسخی داده می‌شود.

وی ادامه داد: مایلم در همین جا تأکید کنم تعداد افرادی که دو تابعیتی هستند و به دلیل ارتکاب جرم در ایران محاکمه شده اند و جرم آن‌ها اثبات شده است کمتر از عدد انگشتان دو دست است. به صراحت می‌گویم که اگر هر کس دیگری حتی شخص وزیر خارجه نیز آن جرم را مرتکب می‌شد امروز با همان وضعیت روبرو می‌شد ضمن اینکه بسیاری از آن‌ها مورد رأفت جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته اند.

امیرعبداللهیان همچنین در ادامه گزارش خود از یکصد روز فعالیت دستگاه دیپلماسی کشور در دولت سیزدهم یکی دیگر از مسائل مهم در این مدت را تحولات افغانستان عنوان کرد و گفت: ما تلاش سیاسی گسترده‌ای را در ایران به عمل آوردیم که تحت تأثیر ناامنی و بی ثباتی که در افغانستان در دوره انتقالی ایجاد شد قرار نگیریم و در عین حال تدابیری را بیاندیشیم که بتوانیم مرز‌ها را کنترل کنیم، ورود آوارگان را مدیریت کنیم و راه حل سیاسی برای حل بحران افغانستان داشته باشیم.

وی ادامه داد: برگزاری حضوری دومین نشست وزیران امور خارجه کشور‌های همسایه افغانستان در ایران یکی از تدابیری بود که در این زمینه اندیشیده شد.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات شما