تاریخ انتشار: ۱۰:۱۰ - ۱۰ آذر ۱۴۰۰

رایزنی بلینکن با وزیران خارجه ۳ کشور اروپایی درباره ایران

بلینکن در این دیدار درباره آنچه «تهدید‌ها علیه اروپا» خوانده شده با همتایان خود صحبت کرده و از «تحرکات نگران‌کننده» روسیه در قبال اوکراین ابراز نگرانی کرده است.

رایزنی بلینکن با وزیران خارجه ۳ کشور اروپایی درباره ایران
رویداد۲۴ «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا با وزیران خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان دیدار و درباره ایران رایزنی کرده است.

«ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد بلینکن در شهر «ریکا»، پایتخت لتونی با «الیزابت تراس»، «ژان ایو لودریان» و «هایکو ماس» که به ترتیب وزیران خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان هستند دیدار کرده است.

مطابق این بیانیه، بلینکن در این دیدار درباره آنچه «تهدید‌ها علیه اروپا» خوانده شده با همتایان خود صحبت کرده و از «تحرکات نگران‌کننده» روسیه در قبال اوکراین ابراز نگرانی کرده است.

رسانه‌ها پیشتر گزارش دادند که دولت ایالات متحده به طور رسمی به متحدان خود در ناتو هشدار داده که روسیه احتمالاً در حال برنامه ریزی برای تهاجم دیگر به اوکراین است.

این در حالی است که «دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کرملین در روز‌های گذشته این اتهامات را رد کرد و گفت: «روسیه به کسی حمله نمی‌کند و هیچ برنامه تهاجمی ندارد.»

در بیانیه ند پرایس، عنوان شده بلینکن با وزیران خارجه سه کشور اروپایی درباره «نگرانی‌ها در خصوص برنامه هسته‌ای ایران و تلاش‌ها برای بازگشت دوجانبه [ایران و آمریکا]به برجام» رایزنی کرده است.

در این بیانیه به جزئیات بیشتری درباره محتوای گفتگو‌های طرف‌ها در خصوص ایران اشاره نشده. انگلیس، فرانسه و آلمان هنوز قرائت‌های خودشان از این دیدار را ارائه نکرده‌اند.

این دیدار در حالی انجام شده که مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین از روز دوشنبه (۸ آذرماه/۲۹ نوامبر) در پایتخت اتریش آغاز شد. این نخستین دور از این گفتگو‌ها در دولت «سید ابراهیم رئیسی»، رئیس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی ایران است.

جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده رفع تمامی تحریم‌ها علیه ایران، به گونه‌ای که قابل راستی‌آزمایی باشد مهم‌ترین دستور کار هیأت ایرانی را در این گفتگو‌ها تشکیل خواهد داد.

منبع: فارس
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات شما