تاریخ انتشار: ۱۲:۴۶ - ۲۱ بهمن ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۶ نظر
سخنگوی شهرداری تهران در گفتگو با رویداد۲۴:

زاکانی از نوشته روی سنگ قبر نیما یوشیج اطلاع نداشت/ سنگ فعلی را برمی‌داریم، بنای یادبود می‌سازیم

سخنگوی شورای شهر تهران می‌گوید، علیرضا زاکانی، شهردار تهران از محتوای درج شده روی سنگ قبر نیما اطلاعی نداشته است. او خبر داده که قرار است سنگ فعلی را برداریم و بنای یادبود بسازیم.

سنگ قبر نیما یوشیج زاکانی

رویداد۲۴ از روز گذشته تصاویر عجیبی منتشر شده که نشان می‌دهد شهرداری تهران روی سنگ مزار نیما یوشیج در قبرستان امامزاده عبدالله نام علیرضا زاکانی شهردار تهران را هک کرده است. در جمله‌ای که به عنوان یادبود روی سنگ مزار نوشته شده، آمده است: «به همت بسیجیان فرهنگی شهرداری تهران با عنایت برادر جانباز آقای دکتر زاکانی بناشد»

در بخش دیگر از عبارت «پدر نوین شعر فارسی» استفاده شده که طبیعتا این عبارت معنا ندارد و باید «پدر شعر نوی فارسی» استفاده می‌شد نه «پدر نو»؛ اما فارغ از اشتباهات املایی شهرداری تهران، آنچه اهمیت داشت، دلیل چنین اقدامی بود که چرا نیما یوشیج باید به بسیج و جانبازی زاکانی نسبت داده شود؟ آنگونه که رویداد۲۴ از منابع مختلف کسب اطلاع کرده ظاهرا با حضور چهره‌های مثل امیری اسفندقه در شهرداری تهران، آنها قصد دارند این فضا را ایجاد کنند که بگویند نیما یوشیج دیدگاه‌های مذهبی داشته و با استناد به اشعاری که درباره حضرت علی سروده، او را منتسب به بسیجیان و جانبازان کنند! البته اینهم تناقضی عجیب است که شهرداری تهران خیلی به آن فکر نکرده است؛ چه اینکه نیما یوشیج در ستایش انقلاب کمونیستی روسیه شعر سروده است: «خشک آمد کشتگاه من در کنار کشت همسایه/ قاصد روزان ابری/ داروگ/ کی می‌رسد باران ...»

برای پیگیری بیشتر ماجرا، دلیل چنین کاری را از عبدالمطهر محمدخانی رییس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران پرسیدیم. او به رویداد۲۴ می‌گوید: قبر نیما شاعر بلندآوازه معاصر، اوایل دهه ۷۰ از قبرستان امامزاده عبدالله (ع) به روستای یوش مازندران منتقل می‌شود و در حال حاضر قبر نیما در این قبرستان خالی است اما دو تن از بستگان او در کنار آن دفن هستند.

او ادامه داد: همکاران معاونت فرهنگی شهرداری منطقه ۲۰ و آقای امیری اسفندقه دستیار شعر و ادب شهردار تهران پیشنهاد دادند از آنجایی که بقایای قبر خالی ظاهر مناسبی نداشته، یک نماد و نشانی از او احداث شود که همکاران معاونت فرهنگی سنگ قبری را برای استفاده طراحی می‌کنند که آقای زاکانی، بسیج و حتی مدیریت شهردار منطقه از محتوای درج شده روی قبر بی‌اطلاع بوده‌اند.

محمدخانی اضافه کرد: زمانی که آقای اسفندقه در محل حاضر می‌شوند متوجه محتوای درج شده، می‌شوند و می‌گویند باید محتوا اصلاح شود و لازم نیست این نماد به صورت افقی باشد که تداعی سنگ قبر کند و می‌تواند به صورت عمودی طراحی شود.

رییس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران گفت: اتفاق رخ داده نه مورد تایید مدیریت شهری است و نه آقای زاکانی. این اقدام هرچند در حد وظایف یک ناحیه یا منطقه، اقدام شایسته تقدیر باشد، اما ستاد شهرداری تهران قطعا چنین چیزی را طراحی نخواهد کرد. بنا شده با همراهی معاونت فرهنگی و اجتماعی، یادبودی شایسته و هنرمندانه طراحی و جایگزین سنگ یادبود فعلی شود.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
آریو برزن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۱
0
5
آخه تو آدم بیسواد با اون ادبیات سخیفت که تو مناظرات انتخاباتی همه دیدن!!!!!تو رو چه به نیما
چرا سنگ قبر اون شاعر بلد آوازه را به گند کشیدی
رضا
|
France
|
۱۴:۱۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۱
0
7
بعداز این بزرگترین موفقیت های تاریخ ایران رو هم بنام برادر جانباز زاکانی نسبت داده خواهد شد از جمله پیروزی بزرگ اشکانیان برابر امپراطوری روم ......
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۱
0
2
همه بودجه کشور تبلیغ روحانیون می شود
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۱
0
2
آیا ایشان و اطرافیانش بجز خودنمایی و انحصار طلبی از مطلب دیگری خبر دارن .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۱
0
1
یعنی سواد شهرداری و این بسیجیان ادعایی روی هم شده پدر نوین شعر فارسی؟؟؟!!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۱۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۱
0
2
ما هم نیم قرن هست که همین رو میگیم... چیزی نیست که شماها ازش اطلاع داشته باشید یا سر در بیارید... همه چی برای بار اول هستش! مردم و کشور و آینده بچه های این سرزمین شده بازیچه تبهکارانه گانگسترهایی که کاری جز جعل و فریب و مال خود کردن از مدرک دکترا گرفته تا پایان نامه و احادیث مذهبی و ...!.. سو استفاده از مردم ساده و بی سواد ایران برای غارت و بزه
نظرات شما
پیشخوان