تاریخ انتشار: ۱۵:۲۰ - ۲۶ اسفند ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۳ نظر
سخنگوی وزارت امور خارجه:

طلب دریافت شده از انگلیس در اختیار قطعی و کامل ایران قرار دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به پرداخت بدهی چند دهه‌ای انگلیس به ایران طی روز‌های گذشته گفت: این پول در اختیار قطعی و کامل ایران بوده و نحوه صرف مبلغ بازپرداخت شده نیز کاملا تابع تصمیم جمهوری اسلامی ایران است و طرف بریتانیایی و یا هیچ طرف دیگری حق مداخله در این موضوع را ندارد.

پول های بلوکه شده ایرانرویداد۲۴ سعید خطیب زاده در پاسخ به سوال رسانه ها در خصوص اقدامات گسترده انجام شده در خصوص دریافت بدهی چند دهه ای انگلیس به ایران اظهار کرد: مذاکره کنندگان کشورمان با محوریت دیپلمات های جمهوری اسلامی ایران توانستند بعد از بیش از 40 سال و طی یک فرآیند مذاکراتی فشرده و به رغم مانع تراشی‌های مکرر طرف انگلیسی، بدهی 390 میلیون پوندی بریتانیا به ایران را به خزانه کشور بازگردانند.

خطیب زاده تصریح کرد: این بدهی مربوط به اصل و فرع پیش پرداخت رژیم پهلوی به بریتانیا برای خرید تانکهای چیفتن در سال 1350 بود. طرف بریتانیایی، پس از انقلاب اسلامی ایران و طی بیش از چهار دهه، از تحویل این مبلغ به کشورمان به بهانه های مختلفی چون تحریم، از بازپرداخت این مبلغ سر باز می زد. با این وجود نمایندگان کشورمان توانستند پیرو فرآیند حقوقی نزد دادگاههای ذی ربط و فشار سیاسی بر دولت بریتانیا، مقامات این کشور را به اذعان در مورد ضرورت پرداخت بدهی وادار کنند. بر همین اساس بود که طی سالهای اخیر وزرای خارجه، دفاع و نیز نخست وزیر بریتانیا بناچار بر بدهی دولت متبوع خود اذعان کردند.

این دیپلمات ارشد کشورمان در ادامه تصریح کرد: همانگونه که گفته شد این مهم در روزهای اخیر با تلاش همه جانبه دستگاه های ذی‌ربط نهایتا محقق گردید و حق مردم شریف ایران از بریتانیا اعاده و به حساب خزانه کشور واریز شد.

سخنگوی وزارت امورخارجه افزود: لازم به تاکید است که این پول در اختیار قطعی و کامل ایران بوده و نحوه صرف مبلغ بازپرداخت شده نیز کاملا تابع تصمیم جمهوری اسلامی ایران است و طرف بریتانیایی و یا هیچ طرف دیگری حق مداخله در این موضوع را ندارد.


بیشتر بخوانید:  تسهیل در آزادسازی پول‌های ایران در کره جنوبی


خطیب زاده تاکید ضمن رد گمانه زنی های انحرافی و غیرواقعی برخی رسانه‌های بریتانیایی، تاکید کرد: طلب مردم ایران با عزت و بدون ارتباط با هر گونه موضوع دیگری اعاده شده و این ادعا که نزد دولت سوئیس می‌باشد از اساس غیرواقعی است.

خطیب زاده در پایان اظهار کرد: مهمترین نکته ای که همه رسانه‌ها و مردم شریف ایران باید به آن توجه کنند این است که رسانه های انگلیسی به صورت هماهنگ با طرح هیجانی موضوع زندانیان امنیتی تلاش می کنند بازپرداخت بدهی از سوی دولت متبوع خود را در سایه ببرند اما آنچه بیش از همه اهمیت دارد و محوری است دریافت حقوق و طلب مردم ایران از دولت انگلیس است که دهه‌ها به دلیل مقاومت بی‌جای لندن بازپرداخت نشده باقی مانده بود

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۶
0
10
این پولها هرچند قابل توجه نیست ولی لطفا" همین مقدار کم را هم برای حسن نصرالله وحوثی های یمن وحشدالشعبی عراق وشیخ زکزاکی نیجریه خرج نکنید , این پولها فقط وفقط وفقط متعلق به هشتاد وپنج میلیون ایرانی است ولاغیر
رضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۶
0
10
این پولها هم می رود جای اختلاس های پیشین ،توی شکم اقا هاواقازاده ها هرچی تابحال پول فروش نفت ومنابع کشور صرف عدالت اجتماعی ومردم شد این پولها هم خواهد شد
رضا
|
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
|
۰۹:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۷
0
1
رو نمایی از منبع جدید درامد برای گرسنه گان بیت المال !!!!
فروش جاسوسان ....
آیا این امر موجبات اشتغالزایی و شکوفایی اقتصاد ایران را فراهم خواهد آورد؟؟؟؟
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: