تاریخ انتشار: ۱۵:۱۰ - ۱۶ فروردين ۱۴۰۱

حقیقت‌پور: لاریجانی مشغول جمع‌آوری مانیفست حکمرانی است

منصور حقیقت‌پور در گفتگو با سایت «خبر سراسری» گفت: سال ۱۴۰۰ سال شیرینی برای دکتر لاریجانی نبود بخصوص در حوزه انتخابات. من مکررا ایشان را می‌دیدم و صحبت می‌کردم.

حقیقت‌پور: لاریجانی مشغول جمع‌آوری مانیفست حکمرانی است

رویداد۲۴ به نقل از سایت خبر سراسری، منصور حقیقت‌پور در گفت‌وگویی علاوه بر تحلیل مذاکرات وین از آخرین شرایط و وضعیت علی لاریجانی سخن گفته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

توقف اخیر در مذاکرات وین را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ با توجه به سوابق پیشین آیا باید این اتفاق را شکست برجام در نظر گرفت؟

این اتفاق به معنای شکست برجام نیست برجام از ابتدا با چالش همراه بوده است و اینجا منافع ما درگیر است بالاخره یک سری امتیاز می‌دهیم یک سری می‌گیریم و از ابتدا این مسئله پر چالش بوده است چه در دوره‌ای که برجام پیگیری می‌شد چه الان که مراحل نهایی آن است. من توقف برجام را نتیجه رفتار آمریکایی‌ها می‌دانم آن‌ها به صراحت باید پاسخ مطالبات جمهوری اسلامی را بدهند و اینکه در مراحل نهایی مذاکرات آن‌ها بیایند نفت کش ایران را توقیف کنند چه معنایی دارد؟ معنایش این است که آمریکایی‌ها یک مرضی دارند و ما هم نیازمند این نیستیم که متوقف به نظر آمریکایی‌ها بشویم مگر ما در این چهل ساله تحریم نبوده ایم؟ به هر حال خودمان اداره کرده ایم و به عنوان یک کشور مقتدر رفتار می‌کنیم. مقصر اصلی توقف مذاکرات برجام بنظر من زیاده طلبی‌های آمریکا و فقدان همبستگی و یکدستی در داخل آمریکاست.

آن‌ها بخواهند امضا هم بکنند معلوم نیست کنگره و پارلمان تایید کنند یا رئیس جمهور بعدیشان قبول کند خب این چه کشوریست؟ اسم خود را هم ابرقدرت گذاشته اند یک توافق را می‌خواهند امضا کنند می‌گویند معلوم نیست این قرارداد بهم نخورد! این چه توافقیست! یا اختیارات ندارند که بیخود می‌کنند وقت مردم را بگیرند یا بازی می‌کنند. بنظر من ما باید خیلی صریح بایستیم تا آن‌ها مطالبات ما را رسما تایید کنند تا بتوانیم به مذاکرات برگردیم البته هر تصمیمی را که مقامات جمهوری اسلامی ایران برای استمرار این توقف بگیرند برای ما محترم خواهد بود.

با وجود سوابق دولت فعلی و دستگاه سیاست خارجی در ضدیت با آمریکا و برجام در صورت دستیابی به توافق در این دولت؛ اصولگرایان دچار تضاد معنایی در مواجهه با بدنه خود خواهند شد؟

خیر امیدوارم روند‌ها را اصلاح کنند. آن زمان هم که مخالف بودند نظرات پخته‌ای نداشتند تا پیش از این در آرزو‌هایی سیر می‌کردند، اما الان پایشان روی زمین است و باید مشکلات مردم و مسائل خارجی را حل کنند. من این روند را مثبت می‌بینم اینکه تا دیروز مجموعه‌ای رویکرد منفی داشته است حالا تغییر کرده اند بد نیست. ما دنبال اصلاح افکار مخالف هستیم تا همگرایی صورت بگیرد و هم افزایی رخ دهد.

پیش‌تر گفته بودید که پس از جدی‌ترشدن توافق صحبت‌هایی در رابطه با چهره‌های فعلی حاضر در صحنه سیاست خارجی خواهید داشت؛ در صورت امکان توضیحاتی در این باره بفرمایید.

تنها نکته‌ای که می‌خواهم بگویم این است که الان وقت طرح این موضوعات نیست.

به آقای علی لاریجانی برسیم؛ او این روز‌ها گویا در قامت یک فیلسوف سیاسی مشغول کار تحقیقاتی است؛ آیا این رفتار لاریجانی را باید جمع‌آوری مانیفست دولتداری در نظر گرفت؟

آقای لاریجانی در یک فضای علمی دانشگاهی در حال مطرح کردن اندیشه‌های حکومتداری حاکمان و چهره‌های برجسته ایران است به هر حال بزرگان هر کدام سیاست را یک جور می‌بینند در متأخرین مرحوم اسدآبادی سیاست را یک‌جور می‌بیند آیت‌الله نائینی یک جور می‌بیند و امام نیز شکل دیگری سیاست را می‌بیند. آقای لاریجانی در حال مطرح کردن این مسائل است یعنی مثلا ابن سینا حکومت را چگونه تعریف می‌کند. من نمی‌گویم آقای لاریجانی برای مدل حاکمیتی فکر و اندیشه ندارد ایشان افکار و اندیشه‌ها را بررسی می‌کند و نظرات خود را بعدا ارائه می‌کند. این بحث‌ها خیلی خوب است و همه باید داخل شوند؛ مثلا می‌گویند روحانیت اگر به دولت‌ها وابسته نباشند چابک‌تر رفتار می‌کنند برخی نیز مقابل این نظر را می‌گویند.

دیدار‌های اخیر لاریجانی با حسن روحانی و دیگر چهره‌های اصلاح طلب گویای نزدیک شدن این دو طیف به یکدیگر است؟

من حرکت جوهرداری در این رابطه نمی‌بینم. آقای دکتر لاریجانی در چند جلسه یک اصلاح طلب را ببیند یا در مجمع و یا در بیت و دیگر نقاط چهره‌های مختلف را ببیند عجیب نیست، چون رفاقت‌هایی را از قبل داشته اند و تشکیلاتی معنا نمی‌شود. اصلاح طلبان در انتخابات اخیر هیچ بروز و ظهور جدی درمورد آقای لاریجانی نداشتند که می‌خواهند حمایت کنند یا خیر. من فکر می‌کنم اگر آقای لاریجانی سیاق خود را که فراجناحی است جلو ببرند یعنی دربست در طیف خاصی تعریف نشوند خیلی پربرکت‌تر خواهد بود. مثلا ملاقات با آقای روحانی که مطرح می‌کنید آقای روحانی با مقام معظم رهبری هم دیدار داشته اند. این افراد چهار دهه است که با هم کار می‌کنند ممکن است تضاد سیاسی و اقتصادی داشته باشند، اما رفاقتشان پابرجاست. ما در مجلس می‌دیدیم تند‌ترین اصلاح طلبان با تندترین اصولگرایان با هم سر یک سفره می‌نشستند و این دیدار‌ها عجیب نیستند. ما باید اصل را بر وفاق بگذاریم.

آیا لاریجانی در انتخابات مجلس در ۱۴۰۲ حضور خواهد یافت یا حزبی برای کنش ورزی سیاسی تاسیس خواهد کرد؟

من هیچ چیزی نمی‌توانم بگویم، چون قصد آینده ایشان را نمی‌دانم که می‌خواهند در انتخابات بیایند یا خیر! حزب هم معلوم نیست، اما حتما به عنوان یک کنشگر در صحنه سیاسی نقش خواهند داشت.

در شرایط فعلی علی لاریجانی کجای سیاست ایران قرار دارد و در آینده کجای سیاست قرار خواهد گرفت؟

در این وضعیت تنها جایی که شایسته است آقای لاریجانی کار کند همین مشاورت مقام معظم رهبری است وگرنه در قالب این دولت ایشان قابل تعریف نیستند و در حد ایشان نیست با این دولت کار کند در قوه قضاییه هم ایشان کاری ندارد در مجلس هم که حضور ندارند. با توجه به قدر و قواره ایشان تنها جایگاه شایسته برای ایشان مشاورت رهبر انقلاب است. در آینده حکم خود را دارد و معلوم نیست چه می‌شود، اما ایشان یک چهره فکور و با استعداد و پرکار است. اینکه ایشان از اجرا محروم شد ظلم به تاریخ ایران اسلامیست.

سال ۱۴۰۰ و پایان قرن اخیر برای علی لاریجانی چگونه گذشت؟

سال ۱۴۰۰ سال شیرینی برای دکتر لاریجانی نبود بخصوص در حوزه انتخابات. من مکررا ایشان را می‌دیدم و صحبت می‌کردم؛ این تواضع و خشوعی که نسبت به مقام معظم رهبری دارند و تسلیمی که نسبت به رهبری دارند برای من آموزنده بود شاید من این ظرفیت را نداشتم و اگر رد صلاحیت می‌شدم خیلی جیغ و داد می‌زدم، اما آقای لاریجانی تسلیم محض شدند و چقدر خودشان را تابع در مقابل رهبری کردند. رفتار ایشان مقابل رهبری ستودنی است. ما آن زمان تمایل داشتیم آقای لاریجانی نامه‌ای به آقا بنویسند و اعتراض کنند برداشت من این بود که ایشان قصد تکدر خاطر مقام معظم رهبری را به‌خصوص بعد از صحبت حضرت آقا مبنی بر جبران ظلم به افراد ندارند.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان