تاریخ انتشار: ۱۶:۲۲ - ۲۳ فروردين ۱۴۰۱

خداحافظی با چند عادت رایج بعد از لمینت دندان

لمینت دندان یکی از بهترین راهکارهایی است که دندان‌پزشکی زیبایی برای اصلاح طرح لبخند به شما ارائه می‌دهد.

لمینت دندان

رویداد۲۴ لمینت دندان یکی از بهترین راهکارهایی است که دندان‌پزشکی زیبایی برای اصلاح طرح لبخند به شما ارائه می‌دهد. اگر دندان‌های شما به‌اندازه‌ی کافی زیبا نیستند و یا اشکالاتی دارند که در لبخند شما تأثیر منفی می‌گذارد، لمینت می‌تواند به‌سادگی و با یک الی دو جلسه مراجعه به دندان‌پزشک این مسئله را برای شما برطرف کند.

لمینت در واقع نوعی ونیر یا پوشش سطحی است که بر روی سطح بیرون دندان‌های جلویی شما می‌نشیند و ظاهری زیبا و رنگی براق و فوق‌العاده دارد. این پوشش سطحی بی‌نظیر دندان‌های شما را بی‌عیب و نقص و لبخند شما را دلربا نشان می‌دهد. استفاده از لمینت سرامیکی شرایطی دارد که باید دارای آن‌ها باشید تا بتوانید از این روش زیبایی بهره ببرید. مثلاً باید دندان‌های سالمی داشته باشید و از بهداشت دهان و دندان بالایی برخوردار باشید.

این روش گران قیمت و زیبا، نیازمند مراقبت‌هایی است تا بتواند برای مدتی طولانی برای شما کاربرد داشته باشد و شکست نخورد. اگر می‌خواهید دندان‌های شما زیبایی خود را با لمینت حفظ کنند، باید در کنار راهکارهای مراقبت‌ بعد از لمینت دندان چند عادت رایج را برای همیشه ترک کنید تا با لمینت خود مهربان بوده و به دوام آن‌ها کمک کنید. با ما همراه باشید تا با این نکات آشنا شوید و آن‌ها را در زندگی روزمره‌ی خود جا دهید.

  • دندان‌قروچه، قاتل لمینت
  • سیگار؛ آسیب‌زننده به ریه‌ها و دندان‌ها!
  • خوردن بیش از حد نوشیدنی‌ها و غذاهای زنگی ممنوع
  • الکل ننوشید!
  • مواد غذایی اسیدی، تهدیدکننده‌ی لمینت‌های دندان

دندان‌قروچه، قاتل لمینت

بروکسیسم یا دندان‌قروچه از عاداتی است که می‌تواند به‌سادگی باعث نابودی هر ونیر زیبایی که بر روی دندان‌های شما کاربرد دارد بشود. دندان‌قروچه می‌تواند در خواب و بیداری، هر دو رخ دهد و در هر دو حالت مخرب باشد. این عادت نادرست، می‌تواند باعث شکستگی و لب‌پریدگی لمینت می‌شود و علاوه بر آن به خود دندان طبیعی نیز آسیب برساند.

کسانی که دندان‌قروچه دارند باید با روان‌پزشک برای درمان و کنترل آن اقدام کنند. درصورتی‌که بیماران در خواب دندان‌قروچه دارند، باید از نایت گارد یا همان محافظ شبانه برای جلوگیری از آسیب رسیدن به دندان‌ها و ونیرها استفاده کنند. جدای از دندان‌قروچه‌ی غیر عمدی، باید از فشار وارد کردن عمدی به دندان‌ها هم خودداری کنید.

نایت گار یا محافظ شبانه

سیگار؛ آسیب‌زننده به ریه‌ها و دندان‌ها!

سیگار نه‌تنها به ریه‌ها آسیب می‌رساند و باعث ایجاد سرطان حلق و دهان و می‌شود، می‌تواند دندان‌ها را نابود کند و به ونیرها نیز آسیب برساند. کسانی که از سیگار استفاده می‌کنند، در معرض ابتلا به بیماری‌های التهابی لثه هستند. سیگار میزان اکسیژن رسانی به لثه‌ها را کاهش می‌دهد و همین مسئله باعث می‌شود که لثه‌ها سالم نباشند. وقتی شما لثه‌های سالمی نداشته باشید، انتظار این را نباید داشته باشید که دندان‌هایتان سالم باشند. از طرفی، لمینت بر روی دندان‌های سالم جوابگو است. اگر دندان‌های شما آسیب ببیند، لمینت نیز آسیب می‌بیند و نمی‌تواند به‌خوبی عمل کند.

سیگار کشیدن علاوه بر به خطر انداختن عمر و دوام لمینت، رنگ آن را نیز تغییر می‌دهد و از زیبایی آن می‌کاهد. اگر لمینت نداشته باشید و سیگار استعمال کنید، به‌مرور دندان‌های شما تغییر رنگ خواهند داد. تصور کنید که دندان شما دارای پوششی سطحی مثل لمینت باشد. باز هم دچار تغییر رنگ خواهد شد. حتی اگر لمینت شما سرامیکی و مقاوم به تغییر رنگ باشد.

خوردن بیش از حد نوشیدنی‌ها و غذاهای زنگی ممنوع

یکی از دلایلی که دندان‌های خود را با لمینت می‌پوشانید، تغییر رنگ دندان‌ها به رنگی زیبا و جذاب است که لمینت به شما هدیه می‌دهد. تصور کنید که با خوردن نوشیدنی‌ها و غذاهای رنگی به مقدار زیاد، این رنگ را تغییر دهید و مجدداً دچار زشتی کنید؛ بنابراین اگر می‌خواهید که لمینت شما برای مدتی طولانی‌تر روشن و براق باشد، باید از خوردن مواد خوراکی رنگی به مقدار زیاد پرهیز کنید تا لمینت شما به تغییر رنگ مقاوم باشد.

لمینت سرامیکی از انواع لمینت‌هایی است که در برابر تغییر رنگ مقاومت بسیار بالایی نشان می‌دهد و معمولاً تغییر رنگ نمی‌پذیرد. اما این به معنی آن نیست که هیچ نکته‌ی مراقبتی را رعایت نکنید و نسبت به زیبایی دندان‌های خود بی‌خیال باشید.

اثرات مخرب سیگار بر لمینت دندان

الکل ننوشید!

با وجود این که الکل به طور مستقیم بر روی لمینت اثر نمی‌گذارد، اما می‌تواند با اثر گذاشتن بر روی چسبی که لمینت را به دندان‌ها می‌چسباند، مشکل ایجاد کند. لمینت توسط یک چسب قوی و محکم به سطح بیرونی دندان‌های شما متصل می‌شود. اگر این چسب آسیب ببیند و قدرت خود را از دست بدهد، لمینت از روی دندان‌ها جدا خواهد شد.

الکل می‌تواند چنین بلایی سر لمینت شما بیاورد. از طرفی می‌تواند اندکی فضا در بین لمینت و دندان ایجاد کند و یک محیط فوق‌العاده برای میکروب‌های فرصت‌طلب ایجاد کند تا در آن محیط رشد کنند و به آسیب‌زدن به دندان و لمینت بپردازند.

مواد غذایی اسیدی، تهدیدکننده‌ی لمینت‌های دندان

همان‌طور که قبل‌تر گفتیم، لمینت توسط چسب به دندان‌های شما متصل می‌شود. اگر این چسب آسیب ببیند، هم دندان شما در خطر پوسیدگی قرار می‌گیرد و هم لمینت از روی دندان جدا می‌شود و یا در خطر شکستگی قرار خواهد گرفت. خوردن غذاهای اسیدی می‌تواند باعث تغییر رنگ چسب و نازیبا نشان داده شدن آن از زیر ونیرهای نازکی مثل لومینیرز می‌شود و هم این که خاصیت اتصال آن را تا حدی مختل می‌کند.

سعی کنید از مواد غذایی اسیدی کم‌تر مصرف کنید و یا به شستشوی دائم دندان‌های خود بپردازید. از طرفی خوردن آب را به‌اندازه‌ی کافی فراموش نکنید.

درصورتی‌که برای انتخاب بهترین روش اصلاح طرح لبخند خود هنوز تصمیم نگرفته‌اید و بین دو متد مرسوم لمینت سرامیکی یا کامپوزیت ونیر دندان نمی‌دانید کدام گزینه را انتخاب کنید پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله دقیق و جامع مضرات و فواید لمینت دندان و کامپوزیت ونیر در وب‌سایت دکتر محمد نیک‌زاد متخصص دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی است. پس از مطالعه مطلب پیشنهادی، به‌صورت مجزا با نقاط ضعف و قوت این روش‌های پرطرفدار آشنا خواهید شد سپس قادر خواهید بود بهترین متد را برای زیبایی لبخند خود برگزینید.

خواندن این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد: راحت‌ترین روش درمان دندان پوسیده

برچسب ها: سلامت دندان
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان