تاریخ انتشار: ۱۳:۰۴ - ۲۷ فروردين ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
یک فعال سیاسی:

با فاجعه جدی در مدیریت کشور مواجهیم/ فامیل بازی در دولت سرنوشت کشور را به بازی گرفت

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی می گوید: با گذشت بیش از شش ماه از زمان آغاز فعالیت دولت سیزدهم هنوز استفاده درستی از مذاکرات احیاء برجام نشده و همین نشان از حقانیت ظریف در عرصه سیاست خارجی کشور دارد.

با فاجعه جدی در مدیریت کشور مواجه ایم/ فامیل بازی در دولت سرنوشت کشور را به بازی گرفت

رویداد۲۴ منیبان نوشت: فرزانه ترکان، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، درباره عوامل تاثیرگذار در مدیریت دولت در ایران گفت: عملکرد قوه مجریه در کشور ما تابع شرایط مختلفی است که هم در تصمیم گیری‌ها و هم در نحوه مدیریت اقتصاد و اجتماعی کشور بروز و ظهور می‌کند.

او در اینباره افزود: عملکرد دولت در کشور ما تا اندازه زیادی وابسته به قانون گذاری قوه مقننه است به این معنی که ممکن است، قوانین دست دولت را ببندد یا اختیارات زیادی به دولت بدهد.

ترکان درباره موضوع سیاست خارجی نیز تصریح کرد: سیاست خارجی کشور دست دولت نیست، اما بحث سیاست خارجی کاملا بستر را برای پیشرفت و عدم پیشرفت دولت فراهم یا محدود می‌کند.

مدیران دولت سیزدهم فاقد حداقل‌های تخصص برای مدیریت هستند

ترکان با بیان این که نسبت به مدیران در دولت سیزدهم انتقادات جدی وارد است، گفت: علی رغم همه انتقادات به دولت روحانی- که بعضا خود ما نیز در عرصه‌های مختلفی انتقاداتی داشتیم- چرخه معیشت مردم و اقتصاد کشور با دست انداز‌های بسیار می‌چرخید و امروز هم نمی‌بینیم، وضعیت معیشت مردم تغییری کرده باشد علی رغم اینکه همراهی‌های بیشتری با دولت آقای رییسی می‌شود.

مجلس قبل با قوانین و مصوبه‌های مختلف دست دولت را می‌بست

او خاطر نشان کرد: مجلس قبل مکررا با قوانین و مصوبه‌های مختلف دست دولت را می‌بست، اما حداقل در این زمینه دولت رییسی چنین محدودیت‌هایی ندارد، اما خروجی متفاوتی نیز دیده نمی‌شود.


بیشتر بخوانید: شناخت رئیس جمهور از فضای سیاسی کشور دقیق نیست/ ادبیات دستوری هم باید اندازه داشته باشد


نه فقری ریشه کن شد و نه وضعیت معیشت بهبود پیدا کرد

ترکان با انتقاد از انتصابات دولت سیزدهم نیز گفت: استفاده از افراد صاحب فکر و صلاحیت، کم و بیش در دولت قبل رخ می‌داد و خود ما از منتقدینی بودیم که می‌گفتیم دولت می‌تواند از افراد کارآمدتری استفاده کند، این چرخه چرخیده و امروز منتقدین روحانی با شعار تامین معیشت و از بین بردن فقر بدون هیچ برنامه‌ای روی کار آمدند و سکان اجرایی را در دست گرفتند، اما نه فقری ریشه کن شد و نه وضعیت معیشت بهبود پیدا کرد که حتی بدتر نیز شده است.

او با اشاره به شعار‌های حاکمیت یکدست در ایام تبلیغات انتخاباتی نیز تاکید کرد: به اذعان خودشان حاکمیت را یک دست کردند و سه قوه از یک جناح سیاسی و فکری خاص در کنار هم قرار گرفتند و حتی منتقدینی مثل ما هم راضی بودیم که شاید این وضع، نفعی برای معیشت مردم داشته باشد.

ترکان در اینباره تصریح کرد: اتفاقاتی که در طی این مدت گذشته رخ داد نشان از روند معکوس و منفی در وضعیت داشته یعنی علی رغم همان سیاست خارجی‌ای که دست دولت را بسته بود و با این که مجلس جلوی دولت روحانی ایستاده بود و در قبال دولت رییسی چنین رویه‌ای ندارد، اما افت اقتصاد و وضعیت معیشت ادامه دارد و توفیقی نیز در سیاست خارجی حاصل نشده است.

او با اشاره به عدم تصمیم گیری در برجام و سیاست خارجی نیز گفت: یک سال و نیم از دولت بایدن گذشت و فرصت‌ها از دست می‌رود؛ امروز حقانیت ظریف بهتر درک می‌شود که می‌گفت منتقدان برجام حتی نمی‌توانند یک برگ توافق با غرب امضا کنند و می‌بینیم که چقدر توافق با غرب سخت است و کار او چقدر بزرگ بود و چقدر با فشار‌های داخلی و خارجی مقابله کرد.

ترکان با بیان این که با فاجعه جدی در مدیریت کشور مواجه شدیم، گفت: افرادی که لایق نشستن بر پست‌هایی که نیازمند تخصص است نیستند با فامیل بازی در دولت با سرنوشت کشور بازی می‌کنند. افرادی بر مسند امور اجرایی کشور در وزارتخانه‌ها هستند که بلاتکلیف بوده و تنها می‌خواهند امروز را به فردا برسانند و نداشتن برنامه در ساختار اجرایی مشهود است.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران با اشاره به حذف ارز ترجیحی نیز گفت: نمونه روشن این رویه، آشفتگی برداشتن ارز ترجیحی بود که بدون فراهم کردن کردن زیر ساخت به این تصمیم اقدام کردند و نتیجه آن در معیشت و سلامت مردم بحران زا خواهد بود.

روحانی خیلی بهتر از رییسی بلد بود دستور بدهد و این تصور اشتباه است که با دستور می‌توان، کشور را اداره کرد.

ترکان با اشاره به بستن فضای سیاسی و افزایش نارضایتی اجتماعی و فراموش کردن مشکلات اصلی کشور در دولت فعلی تاکید کرد: متاسفیم که هم آقای رییس جمهور و هم کابینه او تصور می‌کنند حل مشکلات کشور دستوری است؛ با دستور جلوی فساد گرفته می‌شود و اقتصاد اصلاح می‌شود در حالی که دستور‌ها راه به جایی نمی‌رود.

او ادامه داد: رییس جمهور می‌گوید من دستور دادم حذف ارز ترجیحی باعث حذف تورم نشود مثل این که من دستور دادم علی رغم اینکه روز است، اما هوا تاریک شود یعنی مشاورین او شفاف نکردند که حذف این ارز چه نتایجی دارد.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی خاطر نشان کرد: روحانی خیلی بهتر از رییسی بلد بود دستور بدهد و این تصور اشتباه است که با دستور می‌توان کشور را اداره کرد.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: دولت سیزدهم
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۷
0
0
همشون یک سته درون و یک اشرف درون دارند اما با ریس و چادر مخفی میکنن
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان