تاریخ انتشار: ۱۱:۴۴ - ۲۱ خرداد ۱۴۰۱

گرمازدگی؛ بیماری شایع اما خطرناک

محقق طب سنتی در چهارمحال و بختیاری گفت: گرمازدگی یک بیماری تهدیدکننده است و در موارد شدید آن افراد باید برای دریافت کمک‌های پزشکی و تخصصی با اورژانس تماس بگیرند چراکه ممکن است علائم حیاتی فرد دچار مشکل شوند.

گرمازدگی

رویداد۲۴ سید ابوالفتح شیرمردی درخصوص گرمازدگی، اظهار کرد: این بیماری در فصول گرم سال ظهور پیدا می‌کند که موجب بروز یک موقعیت حاد و تهدیدکننده زندگی در فرد می‌شود چرا که سیستم تنظیم‌کننده دمای بدن دچار اختلال می‌شود و معمولا دمای بدن این افراد به بالای ۴۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد و درنتیجه سیستم‌های تنظیم‌کننده گرما و سرمای بدن مختل می‌شوند بنابراین فرد قادر نیست گرمای اضافه بدن را دفع کند که این موضوع می‌تواند موجب اختلال در عملکرد مغز همچین سایر ارگان‌های داخلی بدن مانند کبد، کلیه، تحال و... شود.

محقق طب سنتی در چهارمحال و بختیاری افزود: پوست خشک و داغ یکی از علائم گرمازدگی است همچنین پوست فردی که دچار گرمازدگی شده در ابتدا قرمز و به مرور کبود می‌شود، تنفس کوتاه، عدم تعریق، نبض سریع و کوتاه، افزایش بیش از ۴۰ درجه سانتی‌گراد دمای بدن، سردرد، گرفتگی عضلات، گشادی مردمک چشم، بیحالی، سستی و... نیز از دیگر علائم گرمازدگی است از نظر روحی و روانی نیز فرد دچار بی‌قراری، آشفتگی و توهم می‌شود و رفتارهای پرخاشگرانه از خود نشان می‌دهد و ممکن است دچار تشنج شود.

وی ادامه داد: زمانی که فرد در معرض هوای گرم قرار می‌گیرد ممکن است دچار گرمازدگی شود، خوردن غذای گرم نیز در این شرایط می‌تواند احتمال بروز گرمازدگی را افزایش دهد و شخص دچار تهوع، استفراغ، ضعف و خستگی، پوست رنگ‌ پریده، سرگیجه، گرفتگی عضلات، سردرد شدید و... شود که بیانگر بروز حالت گرمازدگی در او است.


بیشتر بخوانید: بهترین راه‌حل برای مقابله با گرمای تابستان


شیرمردی عنوان کرد: پس از بروز علائم گرمازدگی در فرد باید در ابتدا برای خنک کردن بدن او تلاش شود البته این خنک کردن باید به تدریج انجام شود یعنی در ابتدا از تعداد لباس‌های فرد کاسته و یا اگر در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دارد به سایه و یا محیط خنک‌تر منتقل شود و پاهای فرد به گونه‌ای قرار بگیرد که بالاتر از سطح بدن باشند و با استفاده از حوله یا پارچه خیس به تدریج به سطح پوست فرد رطوبت برسد، ماساژ دست و پای فردی که دچار گرمازدگی شده است نیز موجب گردش جریان خون می‌شود همچنین فرد باید به تدریج آب و نوشیدنی خنک مصرف کند البته توصیه می‌شود از مصرف نوشیدنی بیش از حد خنک نیز پرهیز شود.

محقق طب سنتی در چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: گرمازدگی یک بیماری تهدیدکننده است و در موارد شدید آن افراد باید برای دریافت کمک‌های پزشکی و تخصصی با اورژانس تماس بگیرند چراکه ممکن است علائم حیاتی فرد دچار مشکل شود به ویژه زمانی که املاح بدن مانند سدیم و... کاهش پیدا کند ممکن است شوک‌های متابولیک به فرد وارد شود.

وی خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از بروز گرمازدگی در افراد توصیه می‌شود در ساعاتی که گرمای هوا بالا است از منزل خارج نشوند و یا در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرند همچنین مصرف نوشیدنی‌هایی مانند عرق کاسنی، بید، بیدمشک و... موجب خنک شدن بدن و درنتیجه پیشگیری از گرمازدگی می‌شوند، مصرف میوه‌های خنک مانند خیار، کاهو، هندوانه و... نیز از دیگر مواردی است که برای جلوگیری از گرمازدگی توصیه می‌شوند.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: