تاریخ انتشار: ۱۳:۳۸ - ۲۱ تير ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱۳ نظر
ابراهیم رییسی:

آماده‌ایم دانش و تجربه خود درمورد کاهش آلودگی هوا را در اختیار سایر کشور‌ها قرار دهیم

رئیس جمهور گفت: ایران این آمادگی را دارد که تجارب و دانش خود را در اختیار سایر کشورها و همسایگان برای کاهش آلودگی‌ها قرار دهد.

ابراهیم رئیسی

رویداد۲۴ ابراهیم رییسی صبح امروز در نشست منطقه ای وزیران محیط زیست کشورهای منطقه، با تبریک عید قربان، اظهار کرد: حفظ محیط زیست برای همه موجودات مسأله بسیار مهمی است که امروز دغدغه همه کشورها و مردم است به ویژه کشورهای منطقه که این مسأله اولویت اجتناب ناپذیر است.

وی ادامه داد: هر توسعه یافتگی را باید فرع بر محیط زیست بدانیم. توسعه صنعتی ضرورت است، اما این توسعه فرع بر حفظ محیط زیست است. اگر محیط زیست برای مردم امن و آرام نباشد، توسعه یافتگی درست در جای خودش قرار نمی گیرد و حتی به تهدید برای سلامت انسان ها تبدیل می شود.

رییس جمهور با بیان اینکه خرسندم که کشورهای منطقه به مسأله محیط زیست توجه می کنند، افزود: در قانون اساسی جمهوری ایران اسلامی به محیط زیست توجه شده است .

وی افزود: در نگاه اسلام، انسان ملزم به حفظ محیط زیست است و بشریت در این زمینه مسئولیت دارد. رفتار انسان بر تعادل نظام محیط زیست تاثیرگذار است، بنابراین انسان نباید دنبال بهره کشی از محیط زیست باشد. نگاه اسلام به محیط زیست با نگاه برخی که معتقدند باید به هر شکلی از محیط زیست بهره جست، متفاوت است.

رئیس جمهور با بیان اینکه جهان کنونی با مشکلات زیست محیطی روبرو است، اظهار کرد: در غرب آسیا شاهد معضلات زیست محیطی از جمله طوفان‌های گردوغبار هستیم. کاهش امنیت زیستی و غذایی و برداشت بی‌رویه منابع منجر به کاهش رفاه عمومی شده و بر سلامت و اقتصاد هم تأثیر منفی گذاشته است.

رئیسی خاطر نشان کرد:‌ زیاده‌خواهی نظام سلطه، تروریست و محروم شدن دولت‌ها و ملت‌های منطقه از دانش و فناوری سبب بروز چالش‌های زیست‌محیطی شده است. از سویی رویکرد دولت‌های غربی در قرن‌های گذشته، دست‌اندازی بدون حد و مرز بر منابع طبیعی به خصوص در کشورهای تحت استعمار و تولید آلاینده‌ها یکی از عوامل اصلی مشکلات زیست‌ محیطی است، بنابراین این انتظار وجود دارد که آن‌ها مسئولیت بیشتری در این زمینه بر عهده بگیرند، نه اینکه این موضوع به مسیر جدیدی برای استعمار در مسیر فناوری شده و استعمار نو را رقم بزند.


بیشتر بخوانید: تهران بازهم آلوده ترین شهر جهان شد!


رئیس جمهور در ادامه گفت:‌ در آیات نورانی قرآن یکی از ویژگی‌های ظالمان، نابودی طبیعت به دست آن‌ها عنوان شده است. یکی از موضوعاتی که من در سخنرانی سال قبل مجمع عمومی سازمان ملل تأکید کردم این بود که باید به مسئله محیط زیست توجه شود و توجه کشورهای جهان به این موضوع مهم را جلب کردم. بنابراین نکته مهم که امروز باید مورد توجه این نشست هم باشد این است که بدون تشریفات معمول اداری و سازمانی و دیپلماسی به موضوع محیط زیست توجه شود.غالبا مسائل دیپلماسی مسائل و بحث‌های تعاریفی مرسوم است.

وی ادامه داد: من از رئیس سازمان محیط زیست و کشورهای شرکت‌کننده و صاحب‌نظران می‌خواهم این مسئله را به دور از نگاه‌های سیاسی و تعارفات دیپلماتیک ببینند و دنبال کنند، زیرا تعارفات معمول مانع این می‌شود که کار به نتیجه شایسته برسد.

رئیس جمهور ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران با تدوین قوانین مرتقی، تأسی از آموزه های دین، تأکید بر ارزش‌هایی از قبیل برابری، عدالت، قناعت و احترام به محیط زیست و عضویت در مجامع بین‌المللی محیط زیستی به مسئله حفظ محیط زیست توجه داشته است و اقدامات متعددی برای بهبود شرایط زیست محیطی انجام داده و تلاش‌هایی برای به کارگیری توان علمی و تخصصی به کار رفته است.

رئیسی ادامه داد:‌ یکی از ابعاد اساسی سیاست‌ خارجی ایران به ویژه در قبال همسایگان، رعایت حق همسایگی است. البته وقتی از حق صحبت می‌کنیم، تکلیف هم به دنبال خود می‌آورد یعنی این دو در کنار هم هستند. رعایت مسائل محیط زیستی یکی از حقوق همسایگی است و در واقع رعایت حق همسایگی ایجاب می‌کند که به مسئله محیط زیست توجه شود.

وی با بیان اینکه مشکلات محیط زیستی غرب آسیا از جمله طوفان‌های گردوغبار یک موضوع فرامرزی است و به عزم کشورهای منطقه نیاز دارد، گفت:‌ ایران از عزم کشورهای منطقه و همسایه برای حل این چالش استقبال می‌کند. برگزاری این نشست هم نشان از اراده ایران برای حل این مسائل دارد.

رئیس جمهور با اشاره به پیشنهادات خود برای حل مسائل زیست محیطی غرب آسیا اظهار کرد: حتما همکاری‌ها به سوی ایجاد نگاه و همکاری مشترک باشد. برای دستیابی به این نگاه مشترک هم به تقسیم کار میان کشورها نیاز داریم. باید برنامه‌هایی برای مدیریت و بهره‌برداری از آب، هوا، خاک و مدیریت پسماندها تدوین شود. ایران این آمادگی را دارد که تجارب و دانش خود را در اختیار سایر کشورها و همسایگان برای کاهش آلودگی‌ها قرار دهد. پیشنهاد می‌کنم اتحادیه یا سازمانی برای همکاری‌های زیست محیطی کشورهای غرب آسیا شکل گیرد تا این اقدامات را ساماندهی کند. همچنین تأسیس یک صندوق منطقه‌ای برای پشتیبانی مالی نیز از اقداماتی است که ضرورت دارد تا اهداف قطعنامه‌های سازمان ملل در این زمینه محقق شود.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۳
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۱
0
7
تعریف وقاحت
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۱
0
5
تو را خدا تجربيات خودتون را نگه داريد و بگذاريد خود كشورها تجربه گرانبهايي مثل ايران كسب نمايند!!!!!!
رضا
|
United States of America
|
۱۴:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۱
0
5
فک کنم حتی آماده باشین دانش رفع دو هفته ای فقر رو نیز در اختیار اقتصاددانان جهان و روسای سایر دولتها قرار بدید !!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۱
0
5
مزخرف نگو بیسواد مخروبان که همه جا را به نکبت و کثافت کشاندی!
جوادی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۱
0
5
جان عزیت حضرت آیت الله دکتر رئیسی کوتاه بیا کدام مبارزه با کاهش آلودگی
تهران خودمان که هر دوسه روز یکبار تعطیل می شود واقعا به این حرف هایی که می زنید ایمان دارید یا یک چیزی نوشته اند و داده اند دستت تا سر کارت بگذارند
نادر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۱
0
6
میشه اینو نامزد جوک سال کرد!!!!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۱
0
6
مگه مدیریت آلودگی هوا رو هم کردید الان دیگه آلودگی هوا کل کشور و گرفته این دفعه به گلستان و گیلان هم ریزگرد رسیده بود
نادر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۱
0
5
منظورش اینه کارهایی که برای آلودگی هوا و نابودی محیط زیست کردیم بهتون میگیم اون وقت شما نکنید!!!!
ناشناس
|
Canada
|
۱۷:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۱
0
4
ایران اگر دانشی در این زمینه دارد برای رفع کانونهای ریزگرد در داخل کشور کاری انجام دهد.کاری برای رفع بادهای 120 روزه سیستان و زابل انجام دهد.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۱
1
3
نکنه پیشرفت دردانش محیط زیستی دردولت آ فای رییسی آ نقدرقابل ملاحظه شده مثل سایررشته ها که خبرنداریم،؟؟!!یا للعجب مخم سوت میکشه.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۱
0
6
دیگه باید بستری شی
مهرداد سربندی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۲
0
1
مهمترین دستاورد پست مدرن دولت رئیسی در کاهش آلودگی های زیست محیطی و مهار ریز گردها که قابل انتقال به همه کشورهاست. پروژه تعطیلی های پی در پی ادارات و دوائر دولتی و مراکز آموزشی است که بر اساس یافته های علمی کابینه فول تخصصی رئیسی طراحی و اجرا می شود.
بازنشسته مخابرات منطقه تهران
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۲
0
1
مجید سلطانی مدیرعامل شرکت مخابرات ایران، بازنشسته های شرکت مخابرات را گرفتار کرده است.
ک فساد و یک فاجعه بزرگی در سراسر شرکت مخابرات ایجاد کرده است.
نظرات شما
پیشخوان