تاریخ انتشار: ۱۲:۰۰ - ۲۲ مرداد ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱ نظر

اصولگرایان به دنبال برکناری سریع محمد مخبر/ وزرا برکنار نشدند؛ پس مخبر برود

چهره‌های نزدیک به جبهه پایداری همچون کریمی قدوسی از رئیسی درخواست کرده‌اند محمد مخبر برکنار شود. قدوسی نوشته بنابر مشاهدات عمومی جناب مخبر از توانایی لازم برای این جایگاه برخوردار نیست و. ماندن ایشان برای یک ساعت هم ضرر است.

محمد مخبر

رویداد۲۴ به نقل از روزنامه آرمان ملی، هجمه به معاون اول دولت‌ها باب شده، چه زمانی که دلواپسان از اقدامات دولت روحانی به تنگ می‌آمدند و جهانگیری را تخریب می‌کردند و چه حالا که بر طبل برکناری معاون اول رئیسی می‌کوبند. «مخبر باید برود» واضح است که جریانی عزم خود را برای ناکارآمد نشان دادن دولت رئیسی جزم کرده و خواستار برکناری دیگر اعضای دولت هستند که منصوب رئیس‌جمهورند مانند معاون اول. برکناری معاون او پیامی است که این روزها از اردوگاه اصولگرایی مخابره می‌شود.

زمانی که رئیسی به عنوان رئیس‌جمهور سیزدهم معرفی شد، نام‌های زیادی به عنوان معاون اول او مطرح شدند مانند سعید جلیلی اما او ترجیح داد تا محمد مخبر را معاون اول خود کند؛ مخبری که تا پیش از این ریاست ستاد اجرایی فرمان امام، معاونت بازرگانی و حمل و نقل بنیاد مستضعفان، ریاست هیات‌مدیره بانک سینا و معاونت استانداری خوزستان را برعهده داشت. بنابراین چندان با چالش‌های دولتی مواجه نبود.

برخی از اصولگرایان که ظاهرا در برکناری وزرا موفق نبودند، اکنون بر طبل تغییر معاون اول می‌کوبند. دیروز جواد کریمی قدوسی، فعال سیاسی اصولگرا نوشت: «رئیس‌جمهور محترم تاکید دارم بنابر مشاهدات عمومی جناب مخبر از توانایی لازم برای این جایگاه برخوردار نیست؛ ایشان برای حفظ فردایش هزینه می‌کند و توانایی اقناع جامعه را ندارد. ماندن ایشان برای یک ساعت هم ضرر است.»

البته پروژه درخواست برکناری مخبر مدت‌هاست کلید خورده است. چندی قبل هم کارزار برکناری_معاون_اول راه افتاد و توضیح داده شده بود که «با توجه به بیانات اخیر معاون اول شما جناب دکتر مخبر در خصوص بازنشستگان و به‌دلیل عدم آشنایی ایشان با قوانین خواستار برکناری ایشان هستیم. ایشان هنوز واقف و مطلع نیستند که بازنشستگان از اندوخته 30 سال واریزی خودشان حقوق دریافت می‌کنند. لذا استدعا داریم نسبت به عزل ایشان و جایگزینی فردی مسلط به تمامی قوانین کشوری اقدام مقتضی مبذول فرمائید.»

مخبر درگیر چالش‌های اقتصادی

صرف‌نظر از پروژه تضعیف دولت باید در نظر داشت که اختلاف دیدگاه معاون اول با دیگر ارکان دولت و اصولگرایان را باید در حوزه اقتصادی یافت. محمد مخبر که زمزمه‌های متعددی از اختلاف دیدگاه او با محسن رضایی به گوش می‌رسید، مصوبه‌ای که هفتم فروردین ماه به تصویب هیات دولت رسیده بود را ابلاغ کرد. این مصوبه معاون‌های اجرایی و اقتصادی رئیس‌جمهوری را از ترکیب کمیسیون اقتصادی کنار گذاشت.

اختلاف تا جایی گسترش یافت که سخنگوی دولت، چهارم اردیبهشت در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت: «تغییر در کمیسیون اقتصادی بنا به درخواست خود این اعضا و به دلیل اشتغال‌های متعدد و عدم امکان حضور ایشان در جلسات کمیسیون، در جلسه دولت مصوب شد.»

29 آذر سال گذشته بود که محسن رضایی با تبیین خبر‌های خوش اقتصادی که پیش‌تر وعده انتشارش را داده بود، گفت: «طبق لایحه بودجه قرار بود یارانه‌ها را برای سال آینده دوبرابر کنیم، اما آقای رئیس‌جمهور تأکید کرد که افزایش یارانه‌ها برای سه ماه باقی‌مانده سال نیز اعمال شود.» اما رئیس‌جمهور و مخبر واکنش خوبی به این ادعا نداشتند. از سوی دیگر وعده‌های مخبر هم عملی نشد به عنوان نمونه در اردیبهشت سالجاری گفته بود : « راهکار کالابرگ الکترونیکی و سبد سهام برای جبران گرانی آرد در نظر گرفته شده است.”»

شاید در این بخش باید اظهارات یک نماینده سابق مجلس را به یاد آورد. غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی که گفته بود: «آقای مخبر هم یکه تاز است، یکه تازی او موجب شده که این وضعیت در حوزه اقتصادی کشور به وجود بیاید. یادمان نرفته که می‌گفت 5 کشور بزرگ دنیا از ما واکسن می‌خرند.»

اظهارات کارشناسان هم قابل توجه است مانند عباس دادجوی توکلی استاد دانشگاه و کارشناس بانکی که در توئیتی نوشت: «من فکر می‌کنم اگه جای رئیسی بودم، اولویتم برداشتن مخبر و محسن رضایی بود.»


بیشتربخوانید: کریمی قدوسی: مخبر در مدیریت راهبردی تهیدست است؛ ماندنش برای یک ساعت هم ضرر دارد


انتقادات به مخبر

یکی دیگر از انتقاداتی که سبب نارضایتی از عملکرد مخبر شد به انتصاب‌های او مربوط است مانند اردیبهشت سال گذشته که حجت‌الاسلام حسین میرزایی امام جمعه اصفهان در صفحه توئیتر خود نوشت: «جناب آقای مخبر! با انتصاب علیرضا رزم حسینی به عنوان مشاور خود، که نه دانش و نه تخصص در زمینه آب دارد و نه برخی از صلاحیت‌های مشاور بودن را، چشم‌تان روشن! امید است ان‌شاا... راه خلف ناصالح خویش در برخی زمینه‌ها را، پیش نگیرید!»

چند روز پیش انتشار تصویر شباهت یکی از عزاداران مراسم سوگواری سیدالشهدا با جانی دپ بازیگر هالیوودی واکنش‌هایی را در فضای مجازی در پی داشت. پس از انتشار این تصویر توییتی به نقل از مخبر معاون اول رئیس‌جمهور با متن زیر منتشر شد: «حضور بازیگر شناخته شده آمریکایی در مراسم سوگواری حضرت اباعبدا... بار دیگر ثابت کرد که حسین فراتر از دین و مذهب است.»

اما معاونت ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر معاون اول رئیس‌جمهور صفحات مجازی منتسب به دکتر محمد مخبر را جعلی دانست و اعلام کرد : « اخبار مرتبط با فعالیت‌های حوزه معاون اول رئیس‌جمهور صرفا در صفحه‌ای با نشانی fvpresident_ir از سوی معاونت ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر معاون اول رئیس‌جمهور منتشر می‌شود.»

خبر های مرتبط
برچسب ها: محمد مخبر
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
0
0
آخر اینها کجا بودند!! این آدم برای یک دامداری خوبه نه رئیس دولت!!!
نظرات شما