تاریخ انتشار: ۲۳:۱۶ - ۳۱ شهريور ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۶ نظر
ابراهیم رئیسی در نشست خبری نیویورک؛

ماجرایی که برای مهسا امینی اتفاق افتاد، ممکن است در هرجای دنیا رخ بدهد

رئیس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار آمریکایی درخصوص فوت مهسا امینی گفت: سال گذشته در آمریکا چند نفر کشته شدند؟ آیا این موضوع پیگیری شده؟ بیش از ۸۰ زن طی ۲ هفته کشته شدند آیا کسی این مسایل را پیگیری کرده است؟ ما در مورد هر شهروندی ایرانی اجازه نمی‌دهیم حق کسی ضایع شود. چه مجامع بیرونی اظهار نظر کنند چه نکنند ما وظایف خود را انجام می‌دهیم.

واکنش رئیسی به فوت مهسا امینیرویداد۲۴ نشست خبری رئیس‌جمهور با خبرنگاران رسانه های بین المللی دقایقی پیش در نیویورک آغاز شد. سید ابراهیم رئیسی در نشست خبری با رسانه‌های خارجی به سوالات آنان در موضوعات مختلف سیاسی و بین المللی پاسخ خواهد داد. در این نشست خبری ، خبرنگاران رسانه های امریکایی، روسی، چین و منطقه حضور دارند.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه اولویت سیاست همسایگی را دنبال خواهیم کرد، گفت: اگر کشوری بخواهد با جمهوری اسلامی همکاری کند زمینه همکاری را در زمینه سیاسی تجاری و اقتصادی به صورت فعال دنبال می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه نه زیر سلطه هیچ قدرتی می‌ رویم و نه هیچ کشوری را زیر سلطه قرار می دهیم، افزود: امروز جامعه بشری از استکبار و کشورهایی که به خاطر قدرت نظامی و پول می خواهند خود را به جوامع تحمیل کنند، رنج می‌برد.

رئیسی در پاسخ به سوالی درباره مواضع جمهوری اسلامی ایران در موضوع فلسطین اظهار داشت: فلسطین ۷۰ سال است که توسط اشغالگران به اشغال درآمده و مردمش در سرزمین‌های دیگر آواره شده‌اند و عده‌ای هم در غزه به‌صورت یک زندان بزرگ حبس شده‌اند؛ این وضعیت قابل دوام نیست و این ظلم باید خاتمه یابد.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه راه‌کارهای آمریکا و غربی‌ها مثل قرارداد کمپ‌دیوید و اسلو نتوانسته فلسطینی‌ها را به حقشان‌ برساند، افزود: پیشنهاد ایران این است که مردم فلسطین اعم از مسلمان و مسیحی و یهودی رأی خود را به صورت کاملا دموکراتیک اعلام کنند و حکومتی بر اساس رای مردم تعیین شده و سرنوشت را بر عهده گیرد؛ این پیشنهاد نجات وضعیت فلسطین خواهد بود در غیر این صورت هر راه حلی که حق فلسطینی را ضایع کند، عادلانه نمی دانیم.

رئیسی در پاسخ به سوالی درباره عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای اظهار داشت: عضویت ما در این سازمان برای این سازمان هم فرصت خوبی است و هم جمهوری اسلامی ایران می‌تواند از فرصت‌ها و ظرفیت‌های این سازمان به‌ ویژه در زمینه اقتصادی و تجاری بهره ببرد.

وی تاکید کرد: با همه کشورهایی که در شرق و غرب و آسیای مرکزی و همسایگان که خواستار تعامل با ایران هستند، همکاری می کنیم.

رئیسی در پاسخ به خبرنگار تلویزیون العربیه قطر درباره اینکه ایران چه کاری می‌تواند بکند تا فلسطینیان به حق‌شان برسند، گفت: فلسطین 70سال است توسط اشغالگران اشغال شده و مردم آن در سرزمین های دیگر اردن، سوریه، لنبان، کرانه باختری و جای جای اطراف خود و عده ای در غزه آواره شدند وبه صورت زندان بزرگ حبس شده اند. وی با طرح این سوال که تاکی می خواهد انی وضع ادامه یابد، ادامه داد: این وضع قابل ادامه دنیست واین ظلم علیه فلسطین باید پایان یابد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: راهکارهای امریکایی ها و غربی ها با تنظیم قراردادها پاسخی نداده است و نتوانسته فلسطینیان را به حق خود برساند. اگر پیشنهاد جمهوری اسلامی که در سازمان ملل ثبت شده مورد توجه قرار بگیرد خوب است و پیشنهاد این است که مردم فلسطین اعم از مسلمان، یهودی و مسیحی را آرای خود کاملا دموکراتیک اعلام کنند واز همه فلسطینیها رای گیری شود وهر کس در رای قرار گرفت می تواند سرنوشت فلسطین را در دست بگیرد که در این صورت هم با دموکراسی موافق است وهم راه حل پیش رو برای حل مساله فلسطین است.

وی افزود: درغیراین صورت هر راه حلی که حق فلسطین را نادیده بگیرد راه حل نمی دانیم .جمهوری اسلامی و رهبر ایران نخستین بار مطرح کردند که در سازمان ملل ثبت شد و پیگیری این راه حل پایان وضعیت فلسطین خواهد بود.

رئیس جمهور در پاسخ به رسانه ژاپنی درباره علت اخذ تضمین در توافق با آمریکا اظهار داشت: تضمین آمریکا به دلیل تجربه‌ای است که از رفتار آمریکایی ها داریم و ر فتار آمریکایی‌ها نشان می‌دهد یکباره از قراردادی که بسته می‌شود خارج می‌شوند و از تعهداتی که دارند واقداماتی که باید انجام می‌دادند اعلام می‌کنند مسئولیتی ندارند.

رئیسی یادآور شد: این یک تحربه است و جشم انداز آینده ما را روشن می کند که بدون تضمین اگر توافقی شود گره ای که به این قرار داد زده شد دوباره این گره زده می شود و لذا اعلام کردیم باید تضمین دهد و این تضمین باید اطمینان بخش باشد که به تعهدات خود پایبند هستند.

رئیس دولت سیزدهم با بیان اینکه غربی‌ها و آمریکایی‌ها به تعهدات خود پایبند نبوده‌اند، ادامه داد: تنها طرفی که به تعهدات خود عمل کرد جمهوری اسلامی بود و طبق اعلام اژانس بین‌المللی انرژی اتمی، جمهوری اسلامی ایران به همه تعهدات خود عمل کرد و چگونه است بدون تضمین بگوییم این توافق انجام شد.

رئیسی توافق را فقط صورت شکلی ندانست و تأکید کرد: توافق باید آثار و منافع اقتصادی برای جمهوری اسلامی داشته باشد. آنان که می‌خواهند با ما وارد کار شوند می گویند چگونه وارد کار شویم که توافق پایدار نیست.

وی افزود: اگر تضمینی نباشد از آنجا که آن شرکت صرفه و صلاح خود را انجام کار ماندگار می بیند، لذا به شریک اقتصادی تزلزل می دهد و او را سست می کند و چگونه ممکن است با ما وارد کار شوند شرط آنها این است که این قرارداد پایداری و استحکامی دارد.


بیشتر بخوانید:  رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس: خانواده مهسا امینی را به مجلس دعوت می‌کنیم


رئیس‌جمهور در ادامه تاکید کرد کرد: استحکام قراردادها در گرو اطمینان بخشی و زمینه اطمینان بخشی و اعتماد، تضمین این تفاهم و توافق است و باید مطمئن بود توافق اطمینان بخش است تا براساس آن قراردادهای اقتصادی شکل بگیرد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره قیمت نفت و گاز در بازارهای جهانی و گفت : لازمه این است که تولید کنندگان گاز و نفت با هم در ارتباط باشند و بازار مدیریت شود .

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
ناشناس
|
Netherlands
|
۲۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۱
0
2
کجا به لباس کسی انقدر کار دارند کجا اسم طرف رو هنوز به زبان نمیارن میگن اون دختر اسمش مهساست
مهدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۱
0
4
بله، ممکن هرجای دنیا یه دختر جون رو با هزار امید و آرزو برای دو تار مو بکشن، یک مسئله کاملا طبیعیه، اونایی که واکنش نشان می دهند، منافق هستند و سریع فوری انقلابی باید دستگیر و اعدام شوند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
0
1
زن، مرد، پیر، کودک همه جای دنیا کشته میشن مساله سر علت است جناب رئیس جمهور. برای علتها چه کردیم؟ اصلاً از همه اینها مهمتر آیا ما انقلاب کردیم که وضع خودمان را با شیطان جهان مقایسه کنیم؟ مگر آن سرود انقلابی نمی‌گفت اگر شاه برود «در اوج خدا هستیم»؟ اوج خدا کجا، گشت ارشاد کجا! مساله این است!
152
|
Germany
|
۰۲:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
0
1
ارزش خوندن که نداره
بطور خلاصه میگه که یک دری به تخته خورده یک نفر افتاده مرده.
در امریکای جهانخوار هم جورج فلوید رو به شکل فجیعی کشتن و از این جور جنایات بطور سیستماتیک بر ضد سیاه پوستان و... اتفاق میفته. ولی ماله ما اینطور نیست
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۱
0
0
بیسواد بی مایه. فقط متن هایی که بهش میدن رو از رو میخونه. کل توانایی رئیس جمهور منتصب (معاون اجرایی) همینه. برو با پدر زنت بچرخ
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۰۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۲
از رو هم نمیتونه بخونه
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: