تاریخ انتشار: ۱۰:۵۰ - ۰۲ مهر ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۲ نظر

آیا زن خیانتکار حق گرفتن مهریه را دارد؟

این سوال ممکن است برای خیلی از افراد پیش بیاید که تکلیف مهریه زن خیانتکار چیست یا در چه صورت به زن مهریه تعلق نمی‌گیرد؟

آیا زن خیانتکار حق گرفتن مهریه را دارد؟

رویداد۲۴ هنگامی که بین دو نفر عقد ازدواج صورت می‌گیرد، باعث می‌شود که زوجین حقوق و تکالیفی داشته باشند. مثلا در عقد دائم مرد موظف است که به زن خود نفقه پرداخت کند و زن هم موظف به تمکین است. یکی دیگر از وظایف مهم مرد در عقد نکاح پرداخت مهریه به زن است. اما آیا وقتی که کانون خانواده بر اثر خیانت زن در حال فروپاشی است، این تکلیف از عهده مرد برداشته می‌شود؟ یا اگر زنی به همسر خود خیانت کند یا مرتکب رابطه نامشروع شود مهریه به زن خیانتکار تعلق می‌گیرد؟ در این مطلب از مجله دلتا به موضوع مهریه زنی که خیانت کرده است می‌پردازیم.

حق مهریه زن به چه صورت است؟

بر اساس قانون مدنی وقتی عقدی بین دو نفر جاری می‌شود، زن مالک مهریه می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی در آن داشته باشد. در واقع وقتی عقد نکاح به طور صحیح انجام شود، زن مالک مهریه می‌شود.

اگر مهریه زن مثلا خانه یا زمین باشد هر موقع که خواست و اراده کند، می‌تواند مهریه را مطالبه نماید و اگر بخواهد می‌تواند مهریه را به شوهرش ببخشد.

به همین دلیل، مهریه حق زن است و زن می‌تواند هر نوع تصرفی در مهریه داشته باشد.

اما وقتی زنی به همسر خود خیانت کند، ممکن است این سوال برای بسیاری از مردان به وجود بیاید که چرا با اینکه زن خیانت کرده، ولی باز هم مهریه به زن خیانتکار تعلق می‌گیرد؟

زمانی که عقد نکاح بین زوجین برقرار شده باشد، زن مالک مهریه است و حق مهریه به او تعلق می‌گیرد؛ بنابراین اگر حتی زن خیانت کرده باشد و رابطه نامشروع داشته باشد، مرد می‌تواند از زن خود در این مورد شکایت کیفری کند. اما حق مهریه زن خیانتکار همچنان سر جایش است و اگر زن مهریه‌اش را مطالبه کند، مرد وظیفه دارد که مهریه را پرداخت کند؛ بنابراین برقراری رابطه نامشروع و خیانت زن باعث از بین رفتن حق مهریه زن نمی‌شود؛ چون حق مهریه برای زن در زمان عقد نکاح واقع شده است و در همان زمان مرد موظف به پرداخت آن شده است.

البته اگر مرد متوجه خیانت زن شود و بخواهد از زن شکایت کند، زوجین می‌توانند با طلاق توافقی شرط کنند که در صورت شکایت نکردن مرد از زن خیانتکار، زن نیز مهریه خود را به صورت تمام و کمال به مرد ببخشد.

اگر عقد دو نفر قبل از این که باهم رابطه جنسی داشته باشند، به دلیل خیانت زن به شوهر یا داشتن رابطه نامشروع با شخص دیگری به طلاق منجر شود، حق مهریه زن نصف مهریه تعیین شده خواهد بود. چون طبق قانون، مهریه زن در دوران عقد نصف است.

در نظر داشته باشید که به دلیل نداشتن ارتباط جنسی حق مهریه زن در این رابطه نصف می‌شود و هیچ دلیل دیگری حتی خیانتکار بودن زن، تاثیری در کم کردن میزان مهریه تعیین شده ندارد.

متاسفانه در حال حاضر برخی از مردان از ترفند‌های ندادن مهریه استفاده می‌کنند و مهریه زنان را پرداخت نمی‌کنند. مثلا برخی حسابی به نام زن باز می‌کنند و با واریز پول‌هایی به حساب آن‌ها مدعی پرداخت مهریه به این صورت می‌شوند.

منبع: مجله دلتا

برچسب ها: مشاوره حقوقی
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
سیدعلی تویسرکانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۲
0
0
از زنان اصلاح طلب که از مردان اصلاح طلبشان جدا شده اند تحقیق کنیدآنها زن و مردشان اهل همه گونه خیانت هستند ....
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۳
0
0
سلام، لطفأ قوانین بد مهریه را اصلاح نمایید تاباعث دور شدن جوانان از ازدواج نشود و تشکیل خانواده دهند، متاسفانه در چندین سال اخیر اکثر بانوان به امر ازدواج به چشم تجارت و کسب درآمد می‌نگرند، خانمی چندین بار ازدواج میکند و از چند نفر تا آخر عمر اقساط مهریه اخاذی می‌کند که نتيجه آن مشکلات روحی و روانی و اجتماعی و دادگاه، زندان، اعتیاد، خود کشی، فساد و فحشا و.... می‌شود، لطفأ جوانان عزیز حتماً قبل از ازدواج مشاوره حقوقی داشته باشند.
نظرات شما