تاریخ انتشار: ۱۰:۰۲ - ۱۶ مهر ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۴ نظر

وقتی مسئولان خودشان فیلترینگ را دور می‌زنند!

در این روز‌هایی که اینترنت ملی شده است و تنها در ساعتی از شبانه روز به سختی می‌توان به اینترنت جهانی دست پیدا کرده و برای دسترسی به برخی سایت‌ها و پلتفرم‌ها باید از فیلتر شکن استفاده کرد، برخی از مسئولان در فضای مجازی حضوری فعال دارند.

وقتی مسئولان خودشان فیلترینگ را دور می‌زنند!
رویداد۲۴  ۳۰ شهریور ماه بود که عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات دولت رئیسی، خبر از ایجاد محدودیت بر روی اینترنت ایران داد. او در حاشیه جلسه هئیت دولت، درباره احتمال قطع شدن اینترنت درپی اعتراضات مردم به فوت مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله اهل سقز کردستان، گفت: «پهنای باند کاهش پیدا نکرده است. ما این موضوع را به صورت مستمر رصد می‌کنیم. بخاطر مسائل امنیتی و برخی از بحث‌ها که این روز‌ها است، ممکن است گاهی اوقات محدودیت‌هایی توسط دستگاه‌های امنیتی تصمیم گیری و اعمال شود، ولی در کل ما هیچ کاهش پهنای باندی نداشته‌ایم و پهنای باند مورد نیاز کشور را به صورت روتین تامین می‌کنیم.»

به گزارش قرن نو، بر همین اساس، از همان ۳۰ شهریور ماه، کاربران فضای مجازی علاوه بر محدود شدن اینترنت و قطع شدن آن در ساعات خاصی از شبانه روز، با فیلتر شدن برخی بازی‌های آنلاین و پلتفرم‌هایی مثل واتس اپ، اینستاگرام، کلش آف کلنز و ... رو به رو شدند.

وقتی دولتمردان و مجلسی ها، فیلترینگ را دور می‌زنند

اما، در این روز‌هایی که اینترنت ملی شده است و تنها در ساعتی از شبانه روز به سختی می‌توان به اینترنت جهانی دست پیدا کرده و برای دسترسی به برخی سایت‌ها و پلتفرم‌ها باید از فیلتر شکن استفاده کرد، برخی از مسئولان در فضای مجازی حضوری فعال دارند.

ابراهیم رئیسی، محمد باقر قالیباف، ناصر کنعانی، حسین امیر عبداللهیان، عزت الله ضرغامی و سارا فلاحی از جمله سیاستمدارانی هستند که در اینستاگرام فیلتر شده، فعال بودند.

گویی مسئولانی که بر فیلترینگ مُهر تایید زده و بر طرح صیانت و استفاده از اینترنت ملی اصرار می‌ورزند، خود این قانون رو نقض کرده و استوری و پست هایشان همانند گذشته به راه است.

محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس از مسئولانی بود که بیشترین فعالیت را در این مدت در اینستاگرام داشت. او در آخرین پست اینستاگرامی اش، بخشی از اظهارات خود در افتتاحیه نهمین دوره مجمع تشخیص مصلحت را منتشر کرده است. رئیس مجلس همچنین در پست دیگر، بخشی از نطق پیش از دستور خود در مجلس با تیتر «اعتراض اصلاح خواهانه به تغییر تصمیم‌ها منجر می‌شود» را منتشر کرده است.

ابراهیم رئیسی هم آخرین پست خود را به بیانات رهبر انقلاب در مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های نیرو‌های مسلح اختصاص داده است، اما پیش از این دو پست دیگر در ۱۰ مهر ماه و همچنین ۱۱ مهر ماه منتشر کرده است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه، هم در این مدت حضوری فعال در اینستاگرام فیلتر شده داشت، او با انتشار پستی به بیانیه جو بایدن درباره اینترنت ایران واکنش نشان داد و نوشت: «سال‌هاست که مردم جهان چهره حقیقی و بی نقاب حقوق بشرآمریکایی را در فلسطین، افغانستان، عراق، یمن، لیبی، سوریه و ... و حتی در خاک آمریکا مشاهده کرده و می‌کنند. بهتر بود آقای جو بایدن قبل از گرفتن ژست‌های بشردوستانه، کمی راجع به کارنامه حقوق بشری کشور متبوع خود فکر می‌کرد، هر چند ریاکاری نیازی به فکر ندارد. رئیس‌جمهور آمریکا بهتر بود نگران تحریم‌های بی‌شمار و به اذعان دولت آمریکا بی‌سابقه و فلج کننده علیه ملت ایران باشد که اِعمال آن‌ها علیه هر ملتی، مصداق بارز جنایت علیه بشریت است.»

حسین امیر عبداللهیان، هم پستی را به تماس تلفنی خود با وزیر امور خارجه ایتالیا اختصاص داد. عزت الله ضرغامی هم در یک استوری، توئیت خود درباره ملاقات با بهمن فرمان آرا را منتشر کرد.

اینستاگرام فیلتر می‌مانند؟

هر چند که زمان پایان فیلترینگ واتس اپ و اینستاگرام هنوز مشخص نیست و وزیر ارتباطات در این باره می‌گوید: «تصمیم‌گیری درباره این موضوع با بنده نیست از وزیر کشور به عنوان رئیس شاک (شورای امنیت کشور) باید سوال کنید.» اما، اظهارات محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور درباره محدودیت‌ها بنا به برخی تحلیل‌ها بر فیلترینگ دائمی این پلتفرم‌ها صحه گذاشت.

او در همایش بررسی نقش نخبگان در جهاد تبیین، با انتقاد از مسئولان گفت: «کاش آن زمان که مقام معظم رهبری بحث مقابله با تهاجم فرهنگی در فضای مجازی و ایجاد شبکه ملی اطلاعات را مورد تاکید قرار داده بودند، اقدام می‌کردیم. امروز فردی که در گذشته مسئولیت ایجاد این شبکه را برعهده داشته است، در توئیتی فیلتر کردن اینترنت را زیر سوال برد،‌ای کاش جلسه و مناظره‌ای بود تا من با شواهد مبین ثابت می‌کردم که او در این جنایت دست دارد.»

دادستان کل کشور همچنین با اشاره به اینکه کسب و کار مردم در اینستاگرام با مشکل روبرو شده است، اظهار داشت: «باید آن زمان که هنوز کسب و کار مردم در فضای مجازی نبود، دوراندیشی می‌کردیم تا به جای استفاده از برنامه خارجی و با کمک فکر و اندیشه جوانان، شبکه داخلی ایجاد می‌کردیم، این کوتاهی ها، تقصیر‌ها و تعمد در توجه نکردن به تاکید مقام معظم رهبری، امروز ما را به اینجا رسانده که در واتساپ و اینستاگرام شاهد برگزاری کلاس‌هایی برای جرم و جنایت، بی عفتی و هرزگی باشیم.»

منبع: قرن نو
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: فیلترینگ
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۶
0
1
خب این نشون میده خودشون به قوانین چرندشون پای بند نیستند !
مازیار
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۶
0
1
خاک بر سر همه این آقایان حکومتی که دو رو هستند . اینها مصداق کلمه منافق هستند که در صفحه دوم قرآن آمده . وقتی با مومنان هستند می گویند با شماییم و وقتی با کافران هستند می گویند نه بابا کی میگه ما با شماییم. شعارشان همیشه از جنس پاچه خواری و عملشان همه اش لهو و لعب و خوشگذرانی. افکارشان هم همه شیطانی .
شهروند
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۶
0
1
خب نکته ش اتفاقا همینه دیگه...
وقتی میگن : تحریم ها یا فیلترینگ بر روی «ما» هیچ اثری نداشته ، راست میگن‌‌ طفلی ها ...
ما مردم ، سخت باور شدیم باور نمی‌کنیم !
درود بر هر چی مسئول راست گو !!!!
ایرانی داغون
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۳
0
0
از قدیم گفتند از ماست که بر ماست ... این خفت و خواری و ذلت حق مردم سیب زمینی ایران هست تا وقتی سواری بدیم وضعیت همین هست روز بروز هم بدبخت تر خواهیم شد چرا که دروغ پشت دروغ میشنویم و خودمان را به اون راه میزنیم انگار که نه انگار...
نظرات شما
پیشخوان