تاریخ انتشار: ۱۳:۲۳ - ۱۳ آبان ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۵ نظر

رئیس دانشگاه شریف: از برخی فرزندانمان خواستیم مدتی به دانشگاه نیایند!

ایسنا نوشت: رئیس دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه این روزها، با پدیده ممنوع‌الورودی مواجهیم گفت: از برخی فرزندانمان خواستیم که مدتی به دانشگاه نیایند. وقتی با خانواده‌های این دانشجویان سخن می‌گوییم، آن‌ها می‌گویند که فرزندشان در خانه عالی است.

رئیس دانشگاه شریف: از برخی فرزندانمان خواستیم مدتی به دانشگاه نیایند!

رویداد۲۴ دکتر رسول جلیلی در جشن ورودی‌های دانشجویان مقطع کارشناسی ۱۴۰۱ دانشگاه صنعتی شریف با عنوان "سلام شریف" که صبح امروز ۱۳ آبان با حضور نودانشجویان و خانواده‌های آن‌ها در دانشگاه شریف برگزار شد، تصریح کرد: سخت‌ترین روز اتفاقاتی در ۴۵ روز گذشته درون جامعه و دانشگاه شریف رخ داد، مصادف با دومین روز حضور نودانشجویان در دانشگاه بود. این اتفاقات کسانی که دانشگاه حضور داشتند و دانشجویانی که در دانشگاه حضور نداشتند، را مکدر خاطر کرد. این ماجرا، موجب نگرانی جامعه شریف و فارغ‌التحصیلان دانشگاه شریف نیز شد و ما از این اتفاقات متاسف هستیم.

وی گفت: این اتفاقات موجب ورود خساراتی به دانشگاه شد. عمده‌ترین خسارتی که به دانشگاه شریف وارد شد، خسارت آموزشی و تاثیر بر فضای آموزشی نیم‌سال اول تحصیلی بود.

جلیلی درباره نظرات متفاوت دانشجویان و خانواده آن‌ها در خصوص روند برگزاری کلاس‌های درس اظهار داشت: برخی از دانشجویان در پیام‌هایی که ارسال می‌کردند، این پرسش "چرا کلاس‌های درس به صورت مجازی است؟ " را مطرح می‌کرند. همچنین برخی از خانواده‌ها در پیام‌هایشان، پرسش "چرا کلاس‌ها حضوری است؟ " را بیان می‌کردند.

وی ادامه داد: ما نیز در دانشگاه پس از اتفاقاتی که پیش‌آمد، برای اخذ یک تصمیم بهینه باید محتاط‌تر می‌بودیم و تمام جهات را درنظر می‌گرفتیم؛ همانطور که در هنگام بازگشایی دانشگاه پس از کرونا نیز تصمیم بازگشایی آمورزش حضوری به صورت پلکانی گرفتیم و پاسخگوی این تصمیم در رسانه‌ها بودیم.

رئیس دانشگاه شریف اظهار کرد: در بازگشایی پلکانی آموزش حضوری پس از اتفاقات اخیر نیز دانشجویان دکتری همواره در دانشگاه حضور دارند. در وهله نخست، دانشجویان کارشناسی ارشد در دانشگاه حاضر شدند. سپس دانشجویان مقطع کارشناسی ۱۴۰۰ و ماقبل و سپس کلاس‌های دانشجویان نورود به صورت حضوری برگزار شد. امیدوارم که از درس‌های قبلی و درس‌هایی که طی ۴۵ روز اخیر گرفتیم، کسب تجربه کنیم و آینده بهتری برای شما رقم بزنیم.


بیشتر بخوانید: انتقاد زیدآبادی از محدودیت‌هایی که دانشگاه را به پادگان تبدیل می‌کند/ دانشجویان را عاصی نکنید


این استاد دانشگاه به اشاره به شعار "شریف برای زندگی" گفت: دانشگاه صنعتی شریف صرفا برای نمره و ادامه تحصیل نیست بلکه چندوجهی است. پرورش چندبُعدی یعنی آمده‌ایم که درس بخوانیم تا بخشی از مشکلات خود، خانوداده، شهر، جامعه، کشور و جهان را حل کنیم. من از شما می‌خواهم که عزم برای درس خواندن داشته باشید. مشکلاتی وجود دارد، شاید آنفلوانزا بگیرید یا پاندمی جدید کرونا بیاید، اما آموزش همواره ادامه دارد.

وی خاطرنشان کرد: شعار "شریف برای زندگی" به معنای قانون‌مداری است. اگر یک ماده قانونی کهنه‌است باید تلاش کنیم که آن را به‌روز کنیم و اگر در ارتباط با مسائلی خلاء قانونی وجود دارد باید آن را تبیین کنیم. منظور از قانون، مقررات درون دانشگاهی است. بُعد دیگر شریف برای زندگی، پرورش شریفی است یعنی ادب در گفتار، کردار، پوشش و تعامل وجود داشته باشد.

رئیس دانشگاه شریف افزود: این دانشگاه به طور میانگین، ۱۱ هزار دانشجو دارد، در آن روز چند ده نفری بی‌ادبی کردند که به شریف ظلم شد و بچه‌ها تذکر شنیدند و یادگرفتند که بی‌ادبی ممنوع است.

وی افزود: من، پدر دوم بچه‌ها هستم. ممکن است که برخی از بچه‌ها بگویند پدربزرگ، مادربزرگ، پدر و مادر داریم، اما من از شما می‌خواهم یک نقش هم برای "جلیلی" وجود داشته باشد. اگر ضعف دارم، به من تذکر دهید و بنده را همراهی کنید تا پروژه سخت پرورش و تربیت را در دانشگاه انجام دهیم. درس را می‌شود مجازی، جبرانی گذراند، اما تربیت و پرورش را نمی‌توان به صورت مجازی گذراند. به طور قطع، اولویت تمام والدینی که امروز در جشن نوورودی‌های شریف حضور دارند؛ مقوله "تربیت" است.

رئیس دانشگاه شریف در پایان درباره اشتغال دانشجویان گفت: دانشجویان شریف باید بلافاصله با کار آشنا شوند. دراین راستا طرح "کار و آموزش پایدار" را در دانشگاه اجرا می‌کنیم تا کسانی که پس از فارغ التحصیلی ملقب به لقب شریف می‌شوند، کار تیمی یادبگیرند. فراگرفتن کار تیمی در فضای مجازی میسر نشد؛ چرا که این فضا نشاط و روح ندارد و ضعبف است.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۳
0
9
تو خواستی
ببخشید شما یه پیچ و مهره ساده هم نیستی
بهتره بشینی یه گوشه از ریاست حظشو ببری بی خیال بچه هات باش
پاسخ ها
محمد
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
اساسابی تربیتی و اهانت به استاد نشانه ضعف نهاد خانواده است اگر در مورد دانشجویی که با لحن توهین نسبت به استاد دانشگاه بررسی شود احتمال زیاد فرزند طلاق و نزاع خانوادگی است یا احتمالا دانشجو نیست .چون اظهار نظر آزاد است .من خودم چهل سال است استاد دانشگاه های مختلف کشور بوده ام .
زبیری
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
اشتباهی مثبت زدم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۳
1
9
چقدر شما شریفی پدر مهربان ! فقط اگه خواستی دوباره بچه ها تو تنبیه بدنی کنی از نیروهای امنیتی وقلچماقهای لباس شخصی کمک نگیر اخه خانواده حرمت داره !
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۳
1
5
خودفروش
نظرات شما
پیشخوان