تاریخ انتشار: ۱۳:۲۱ - ۱۶ آذر ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۹ نظر
فعال سیاسی اصلاح طلب:

در طول انقلاب، نظام دولتی به ضعیفی دولت رئیسی ندیده/ آیت‌الله سیستانی نگران شرایط ایران هستند

محمد اشرفی اصفهانی، فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: آقای رئیسی چهره‌ای مقبول است اما دولت جناب آقای رئیسی بسیار ضعیف است. در طول انقلاب، این نظام، دولتی به این ضعیفی به خودش ندیده است.

محمد اشرفی اصفهانی
رویداد۲۴محمد اشرفی اصفهانی فعال سیاسی اصلاح طلب درباره مباحث مطرح شده در دیدار برخی از اصلاح طلبان با سران نظام گفت: در جلسه‌ای که یکشنبه گذشته با آقای شمخانی داشتیم تعدادی از آقایان را دعوت کرده بودند که من هم حضور داشتم. اما ادامه جلسه قرار شد یکشنبه هفته آینده ادامه پیدا کند. به دلیل اینکه آقایان می‌خواستند خیلی از مطالب را ارائه بدهند، ولی فرصت نشد و به هفته آینده موکول شد.

به گزارش ایلنا، بخش‌هایی از گفت و گوی اشرفی اصفهانی را در ادامه می‌خوانید:

این دیدار‌ها (دیدار اصلاح طلبان با سران نظام) باید حداقل ۲ ماه قبل انجام می‌شد پیش از آنکه این اتفاقات رخ دهد و تبدیل به چنین فاجعه‌ای شود. ما در این مدت از مردم و نیرو‌های امنیتی کشته دادیم و به شکل بی‌هدف هر دو طرف برخورد کردند که این اتفاقات هیچ یک زیبنده کشور و نظام نبود.

آقایان باید یک مقداری با تدبیر و اندیشه جلو می‌رفتند. حالا ادامه بحث این بود که چطور جلو برویم و این موضوعات را حل و فصل کنیم که هرکدام از آقایان نظراتی داشتند که مطرح کردند.

البته مساله به یک بخش خلاصه نمی‌شود. عمده‌ترین مساله اینکه خواسته‌های مردم در این مدت تلنبار شده و توجه چندانی به خواسته‌های مردم نشده است. اعم از مسائل اقتصادی که در رأس مسائل است. این تورم و گرانی همه را به زانو درآورده و کارمندی که فاتحه‌اش خوانده است.

مسائل دیگر مثل اشتغال جوانان است. این بار دیدیم کسانی که به صحنه آمدند سن‌شان کمتر از ۳۰ سال بود و عموما تحصیل‌کرده، شاغل و دانشجو هستند که امیدشان به طور کلی قطع شده است. هرکسی تحت عنوان رئیس‌جمهور یا نماینده مجلس با دادن وعده و وعید آمدند، ولی به وعده‌هایشان عمل نکردند.

مردم از مشکلات زندگی و معیشتی به ویژه مسکن به تنگ آمده‌اند جوان‌ها نمی‌توانند با این وضع برای خودشان زندگی تشکیل دهند؛ بنابراین این مسائل باید ریشه‌یابی و بررسی می‌شد. خود آقای رئیسی چهره‌ای مقبول است، اما دولت جناب آقای رئیسی بسیار ضعیف است. در طول انقلاب، این نظام، دولتی به این ضعیفی به خودش ندیده است. هیچ‌کدام از این‌ها کارایی چندانی ندارند و نباید ورود می‌کردند.

گاهی به کارگیری و استفاده از افراد با تجربه و جوانگرایی درست است، اما وقتی کار به دست اهلش سپرده نشود و افراد باتجربه در حوزه خودش کنار گذاشته شوند، روز به روز وضعیت مردم بدتر و نابسامانی بیشتر می‌شود. در هرحال مردم امیدشان کم شده یا آن را از دست داده‌اند.


بیشتر بخوانیدجمهوری اسلامی: کشور با روش دولت رییسی پیش نمی‌رود


به نظرم حل این مسائل تنها از کانال رهبری ممکن است و ایشان بهتر است ورود پیدا کنند، چون هر تصمیمی که آقایان، شخصیت‌ها، افراد و گروه‌ها بگیرند بدون حمایت و نظر مثبت رهبری به جایی نمی‌رسند. باید با ایشان صحبت کنند و از ایشان درخواست کنند که اختیار تامی به جمعی بدهند و این افراد به ماجرا ورود کنند وگرنه به جایی نمی‌رسد.

ما از این جلسات الی‌ماشاء‌الله داشتیم. از دولت آقای هاشمی، حتی زمانی که خود رهبری رئیس‌جمهور بودند، دولت آقای خاتمی، احمدی‌نژاد، روحانی و حالا آقای رئیسی بوده است. در هر دوره چهار سال اول و سپس چهار سال دوم تمام شد چیزی از این جلسات با ادوار دولت‌های مختلف درنیامد و تقصیر‌ها به گردن راست و چپ انداخته شد و مصیبت برای مردم به وجود آمد.

به حمدالله در این دولت همه از یک جناح بوده و اصولگرا هستند و نباید این مسائل باشد. باید این مسائل پخته‌تر شده و با اختیار تام باشد. اگر آقای شمخانی می‌خواهند به نتیجه‌ای برسند بدون حمایت رهبری به جایی نمی‌رسند. از این جلسات در دولت‌های قبلی هم بسیار بوده و جایی نرسیده. باید به خواسته‌های مردم جامه عمل پوشانده شود، تا این موضوع جمع شود.

اگر به پیشنهاد من باشد می‌گویم این دیدار‌ها باید ادامه داشته باشد. اما باید ضمانت اجرایی هم داشته باشد. نیاییم در جلسات بنشینیم، بحث کنیم، صحبت کنیم، بعد هم تمام شود و به هیچ جایی نرسیم. این به درد نمی‌خورد.

باید آقایان بنشینند، بررسی کنند، به سران سه قوه منتقل و آن‌ها هم به رهبری انتقال دهند و سپس آن صحبت‌ها عملی و اجرایی شود تا مردم امیدوار شوند، اما الان اینطور نیست.

پیشنهاد من این است که افرادی که تحت هر عنوانی دستگیر و تحت بازداشت هستند به آن‌ها سریعا رسیدگی و آزاد شوند. داستان آن‌هایی که خرابکار و وابسته هستند و از خارج از کشور خط می‌گیرند جدا است. اما توده آن‌هایی که دستگیر شدند همه آن‌ها جوان، دانش‌آموز و دانشجو هستند و احساسی حرف‌هایی زدند.

الان همه دنیا چشمش به کسانی که بازداشت شده‌اند دوخته شده است. این افراد باید هرچه زودتر آزاد شوند. مقام معظم رهبری بزرگواری کنند، عفو عمومی دهند، پیام دهند و بگویند ولو اینکه به شخص من جفا، ظلم و اهانت شد، اما من گذشت کردم. به قوه‌قضائیه بگویند به جز کسانی که وابسته به دشمن هستند، بقیه آزاد شوند.

توده مردم و جوانانی که کف خیابان راه افتادند همه‌شان جوان‌های این مملکت هستند. خیلی‌ها فریاد می‌زنند و درخواست آزادی این‌ها را می‌کنند، اما از ما‌ها صدایی بلند نمی‌شود که خیلی بد است.

من دو، سه هفته قبل به عتبات عالیات مشرف شدم و توفیق این را داشتم به خدمت آیت‌الله سیستانی درست در زمان همین حوادث مشرف شوم. درباره این اتفاقات با ایشان صحبت کردم.

ایشان نگران کشور ایران و حتی مذهب تشیع بودند و گفتند نمی‌دانم باید چه کرد که بتوان این وضعیت را پایان داد. دعا می‌کنم که خداوند هرچه زودتر این داستان را به اتمام برساند.

منبع: ایلنا
خبر های مرتبط
برچسب ها: دولت سیزدهم
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۹
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۳:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۶
11
3
دولت روحانی از دولت رئیسی هم ضعیف تر بود.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۶
1
11
......‌همین روزا خلاصه
سوران
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۶
1
8
صحبتهای ایشان متین است! اما دقیقا بالعکس عمل کرده اند یعنی بسیاری از کسانیکه وابسته به خارج هستند چون حامی از خارج دارند با قید وثیقه و یا بدون قید وثیقه آزاد شدند و جوانانی که به خاطر مشکلات اقتصادی و شغلی و فرهنگی و اجتماعی اعتراض دارند هنوز در بازداشت هستند! بعنوان نمونه در کردستان هنوز بسیاری از جوانان در بازداشت هستند، اما فردی بنام چمن آرا که وابسته به گروه های تجزیه طلب می باشد چون حامی از طرف همان کانال های خارجی دارد و بی بی سی برایش تبلیغ می کند را آزاد کردند!! ما مردم کرد حداقل از جنگ جهانی اول تحت ستم هستیم، بنیانگذار این ستم هم انگلیس و فرانسه هستند..و ادامه دهنده آن هم یک قیچی با دو لبه که هر دو لبه هم از خارج تیز می شود! یک لبه گروه های تجزیه طلب و یک لبه هم گروه های اقتدارگرای داخلی. و هدفشان هم ایجاد بحران میان اقوام ایرانی است. این یک طنز تاریخی است که مردم بلوچ و کرد و لر و آذری بخواهند ایرانی نباشند! مگر ایران غیر از کرد و بلوچ و آذری و لر و گیلک ....است!! هم در رژیم پهلوی به ما ظلم شد و هم در جمهوری اسلامی.
مازیار
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۶
0
12
من فکر کنم خود طرفداران حکومت هم بر بی عرضه بودن این دولت باور دارند .
ناشناس
|
Canada
|
۱۶:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۶
1
13
قحط الرجال قحط الرجال قحط الرجال....نتیجه پستهای مهم و تصمیمات مهم مملکت که تا به امروز بدست ملایان بوده این است که می بینید. تمومش کنید و تشریف ببرید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۶
۴۰٪ پزشکان بانوان هستند جمهوری اسلامی ایران با حجاب بر اساس آمار بین المللی از پیشرفترین همه جانبه نسبت به کشورهای دنیا که بی حجاب شراب خور هستند هست در زمینه نظامی در زمان شاه سیم خاردار قادر به ساخت نبود جمهوری اسلامی ایران با تحریم به کجا رسیده مورد زیاد است که اگر وطن فروشان منافقین مزاحمت پیشرفت ایران نبودن وضع بسیار بهتر بود
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۶
0
3
کدام دولت باعرضه بوده که این دولت استثنا بوده باشد وقتی سیاستگذاری در مورد مملکت حوزوی باشد شک نکنید هزارسال هم وضعیتمان همینست تاریخ قبل از رنسانس رابخوانید
سجاد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۶
3
0
مرگ بر منافق، شما افسادطلبان مملکت رو به این روز انداختید الان هم مطالبه گرید، باید پاسخگو باشید پاینده جمهوری اسلامی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
یواش بابا الان میترکی
نظرات شما