تاریخ انتشار: ۱۱:۱۳ - ۱۶ بهمن ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۲ نظر

توافق فراگیر میان اسرائیل و آمریکا برای افزایش فشار بر ایران در ازای کاهش تنش در فلسطین

خبرنگار ارشد نشریه «یدیعوت اخرونوت» از «توافق فراگیر» میان اسرائیل و امریکا درباره افزایش فشار بر ایران در ازای کاهش تنش در فلسطین خبر داد.

تحریم‌های آمریکا علیه ایران

رویداد۲۴ ناحوم بارنیاع، خبرنگار ارشد «یدیعوت اخرونوت» در گزارشی مدعی شد که در سفر سه مقام بلندپایه آمریکایی، یعنی وزیر خارجه، مشاور امنیت ملی و رئیس سازمان سیا به اسرائیل در دو هفته گذشته، اسرائیل و واشنگتن به «توافقی فراگیر» رسیده‌اند که شامل تشدید فشار بر ایران و توسعه توافقات آبراهام میان اسرائیل و کشورهای عربی در ازای کاهش فشار بر فلسطینان و توقف پروژه‌های شهرک‌سازی می‌شود.

به گزارش ایلنا به نقل از «الشرق الاوسط»، به ادعای این خبرنگار اسرائیلی، به موجب این توافق دولت آمریکا توافق هسته‌ای ایران (برجام) را «مُرده» به حساب می‌آورد و می‌کوشد که کشورهای عربی و اسلامی بیشتری را به عادی‌سازی روابط با اسرائیل متقاعد کند.

از سوی دیگر، «بنیامین نتانیاهو» که در رأس افراطی‌ترین کابینه اسرائیل جای گرفته می‌کوشد که اوضاع در سرزمین‌های فلسطینی را آرام و وضعیت تاریخی مسجدالاقصی و حرم قدسی را حفظ و برنامه تضعیف تشکیلات خودگردان فلسطینی را متوقف و شهرک‌نشینان صهیونیست را کنترل کند و در همه این پرونده‌ها «خط قرمزهای آمریکا» را لحاظ کند.


بیشتربخوانید: جزئیاتی از معامله آمریکا و اسرائیل علیه ایران


این گزارش ادعا کرده که این توافق جدید برنامه‌ای از نوع «معامله قرن» نیست و صرفا مجموعه‌ای از تفاهمات محرمانه و شبه‌محرمانه با قابلیت اجرای فوری است و تأکید کرده که نتانیاهو ضمن اعلام موافقت خود با این طرح در حال یافتن راهی برای متقاعدکردن هم‌پیمانان راست افراطی خود در این باره است.

در این گزارش آمده که آمریکا و اسرائیل در ماه‌های اخیر درباره پرونده ایران تا حد زیادی به یکدیگر نزدیک شده‌اند و موضوع ارسال پهپادهای ایران به روسیه باعث شده که آمریکا به ایران به چشم یک کشور درگیر در جنگ اوکراین نگاه کند و در این باره علیه ایران در واشنگتن اجماع حاصل شود، موضوعی که تحولات داخلی اخیر ایران نیز آن را تشدید کرده است.

بر اساس این گزارش، در این راستا آمریکا به اسرائیل پیشنهاد همکاری گسترده در عملیات محرمانه و شبه‌محرمانه درون ایران و نه جنگ با ایران را داده است.

این خبرنگار اسرائیلی مدعی شده که با وجود این، متقاعدکردن راست‌های افراطی به چنین توافقی برای نتانیاهو کار راحتی نیست و هر اقدامی که خلاف تعهدات نتانیاهو با این گروه‌ها باشد، موجودیت کابینه‌اش را با خطر جدی مواجه می‌کند و ممکن است به حد درگیری داخلی برسد.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: تحریم ایران
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
0
0
از هر قبر بتناسب وسعت و خدماتی که ارائه می دهید عوارض بگیرید.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
0
0
يکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۲
شکست غرب در اوکراین تنها راه و سریع‌ترین راه برای دستیابی به صلح است.
نظرات شما
پیشخوان