تاریخ انتشار: ۱۸:۳۹ - ۱۸ فروردين ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۲ نظر

چرا آمریکا از توافق ایران و عربستان با وساطت چین ناراضی نیست؟

مقام‌های دولتی و کارشناسان می‌گویند که ثبات بیش‌تر در خاورمیانه به نفع ایالات متحده است حتی اگر چین آن را محقق کرده باشد.

چرا آمریکا از توافق ایران و عربستان با وساطت چین ناراضی نیست؟

رویداد۲۴ در حالی که ساکنان واشنگتن به خاورمیانه نگاه می‌کنند و می‌بینند که چین در معاملات دیپلماتیک بین عربستان سعودی و ایران میانجی گری می‌کند پاسخ کلی شگفت انگیز این بوده است: چیز زیادی برای نگرانی وجود ندارد.

به گزارش پولیتیکو؛ دیپلمات‌های ارشد عربستان سعودی و ایران روز پنجشنبه در پکن بودند تا توافقی را نهایی کنند که در‌های سفارتخانه‌ها در دو کشور را بازگشایی می‌کند، باعث از سرگیری پرواز‌های مستقیم بین دو کشور می‌شود و باعث از سرگرفته شدن توافق نامه‌های امنیتی و تجاری خواهد شد. این جدیدترین نشانه‌ای است که نشان می‌دهد پکن صرفا به تبدیل شدن به یک غول منطقه‌ای راضی نیست بلکه یک قدرت بزرگ جهانی می‌باشد.

اما دولت بایدن که آشکارا نگران نفوذ فزاینده چین در خاورمیانه است واکنشی جدی و شدید نسبت به میانجی گری چین بین ایران و عربستان سعودی از خود نشان نداده است. در حالی که برخی در واشنگتن می‌ترسند که چین در حال پرکردن خلاء ناشی از ایالات متحده باشد اکثر مقام‌های امریکایی و سیاستمداران آن کشور نسبت به این اقدام منطقه‌ای پکن نگاهی مثبت دارند.

سناتور "کریس مورفی" که هدایت پنل خاورمیانه کمیته روابط خارجی سنا را برعهده دارد می‌گوید: "نباید همه چیز بین ایالات متحده و چین یک بازی با حاصل جمع صفر قلمداد شود. روابط بهتر بین ریاض و تهران به این معنی است که درگیری کمتری در منطقه وجود خواهد داشت که احتمال کشاندن ایالات متحده به جنگ در خاورمیانه را کاهش می‌دهد. من نمی‌دانم چرا ما تصور می‌کنیم که تنش زدایی بین عربستان سعودی و ایران جنبه منفی دارد".

دیگران دلایلی از استراتژیک تا تاکتیکی را ارائه کردند. در بالاترین سطح مشارکت بیشتر چین به این معنی است که ایالات متحده می‌تواند بر اولویت‌های امنیت ملی خود تمرکز کند یعنی دفاع از اوکراین در برابر روسیه و بازداشتن چین از حمله به تایوان. روابط دوستانه بین ریاض و تهران هم چنین به این معنی است که جنگ هشت ساله ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی علیه یمن به زودی به پایان خواهد رسید که هدفی کلیدی برای دولت بایدن است.

این واقعیت که ایالات متحده هیچ روابط دیپلماتیک با ایران ندارد به این معنی است که واشنگتن نمی‌توانست میانجی روابط ایران و عربستان سعودی باشد. "مارتین ایندیک" که در فاصله سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ میلادی فرستاده ویژه امریکا برای مذاکرات اسرائیل و فلسطین بوده می‌گوید: "ایالات متحده باید میانجی گری چین در توافق عربستان و ایران را به عنوان یک نتیجه برد - برد برای منافع آمریکا ببیند. مسئولیت و تقصیر هرگونه شکستی در این مورد برعهده چین خواهد بود".


بیشتر بخوانید: ابعاد مهم توافق ایران و عربستان


به نظر می‌رسد علیرغم فشار بایدن برای رقابت با چین در عرصه‌های نظامی، اقتصادی و فناوری عموما این استدلالی است که مقام‌های دولت بایدن نیز در محافل عمومی و خصوصی آن را پذیرفته اند. یکی از دستیاران دموکرات سنا که نخواسته نام اش فاش شود می‌گوید قانونگذاران امریکایی معتقدند میانجی گری چین بین تهران و ریاض از این جهت خوب است که خطر تشدید و درگیری هسته‌ای در منطقه را کاهش می‌دهد. با این وجود، هیچ گونه شواهد واقعی‌ای وجود ندارد که نشان دهد نقش چین در توافق عربستان و ایران به این معنی باشد که ایالات متحده به نوعی خود را از خاورمیانه دور کرده است.

ژنرال "مایکل اریک کوریلا" فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده روز پنجشنبه با وزیر دفاع عربستان سعودی تماس گرفت تا در مورد همکاری امنیتی و مشارکت نظامی گفتگو کند. این موضوع نشان می‌دهد که پکن در یک جنبه از سیاست خاورمیانه درگیر است، اما جایگاه آمریکا را در همه جنبه‌ها غصب نکرده است. از جمله ایالات متحده با عربستان سعودی برای عادی سازی روابط با اسرائیل، مشارکت در فضای سایبری و عملیات امنیت دریایی، سرمایه گذاری در اهداف زیرساختی ریاض و توسعه شبکه‌های مخابراتی پیشرفته کار می‌کند.

واشنگتن هم‌چنین کماکان مهم‌ترین شریک امنیتی پادشاهی سعودی است و سلاح‌های با ارزش میلیارد دلاری برای کمک به دفاع در برابر تهدیدات منطقه‌ای به عربستان سعودی ارسال می‌کند و سه هزار سرباز در آن پادشاهی مستقر کرده است.

مانور چین البته در واشنگتن و در سراسر جهان باعث ایجاد ناراحتی‌هایی شده چرا که نشان دهنده تمایل پکن به منظور انجام بازی‌ای طولانی مدت است تا منطقه در نهایت به نفع چین تغییر جهت دهد. یک مقام خاورمیانه می‌گوید:"این تصور ایجاد شده که امریکا از منطقه خارج شده و چین خلاء ناشی از آن را پر می‌کند و نفوذ بیش تری در عربستان سعودی و نقاط دیگر منطقه به دست می‌آورد. این که چین برنده خواهد بود".

هم چنین، این نگرانی وجود دارد که ریاض از این که بایدن زمانی وعده داده بود پادشاهی سعودی را به عنوان کشوری "یاغی" قلمداد کند ناراحت شده و ممکن است از نفوذ چین برای جلب حمایت بیش‌تر از سوی ایالات متحده استفاده کند. به همین دلیل است که بایدن سال گذشته به جده سفر کرد تا روابط با عربستان سعودی را بهبود بخشد و چین را از منطقه خارج کند.

با این وجود، واشنگتن در آینده نزدیک کار چین در مورد توافق عربستان و ایران را به عنوان یک برد برای ایالات متحده و نه یک باخت قلمداد خواهد کرد. "متیو دوس" مشاور سابق سیاست خارجی سناتور برنی سندرز که اکنون در بنیاد کارنگی برای صلح بین المللی فعالیت می‌کند می‌گوید: "هر آن چه که احتمال درگیری بین ایران و عربستان سعودی را کاهش دهد صرفنظر از این که چه بازیگری میانجی آن بوده خبر خوبی می‌باشد".

منبع: فرارو
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
Because they are not stupid ideologic like Putin assad mullah castro
|
Canada
|
۱۸:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۸
0
1
کار فردا را به امروز نینداز!
روایتی از یک همایش
https://www.iran-emrooz.net/index.php/politic/more/107267/
(اعترافات نرم یک مارکسیست روسی به دخالت کانون و شاعران روسی المانی گوته درسرنگون کردن شاه و خوابیدن با اسلام و خمینی )
صفحه نخست » از ۲۸ مرداد تا دانشگاه جورج تاون
https://news.gooya.com/2023/04/post-74853.php
(از رفیق خواندن بختیار برای چسباندن تروریست فدایی فتاه پور به او تا ملی خواندن توده ایهای رستاخیزی برای پاک کردن رد پای کانون نویسندگان و شب شعرگوته و سیاه کل و توده ای و فدایی به نمایندگی از شوروی در ۵۷ )
1) میدانید بدترین خائن به مملکت و ملت کیست ؟
- انکه تاریخ را دستکاری میکند
2) میدانید کثیف ترین مزدور کیست ؟
- کسی که همه خائنان ، جاسوسان ، مزدوران ، جنایت کاران را لباس میهن پرستی ، مبارز ملی ، ازادیخواه میپوشاند
3) میدانید کدام مزدور برای مملکت و ملت خطرناکتراست؟
- کسی که با ادبیات کودکانه عوامفریبی میکند و مدعی است
- همه جا هست ،
- هر روز یک لباس می پوشد ،
- همیشه داخل کسانی که در صحنه هستند و خواهان تغییر ظاهر می شود ،
- خودش را به شکل انها در می اورد ،
- اما تمام تلاش او این است که گفتمانی بر خلاف گفتمان مبارزه و اهدافی کاملا مغایر اهداف مبارزین را به مردم در صحنه تحمیل کند .
- او سعی دارد که بگوید انچه اتفاق افتاده در گذشته ، همه تاریخ و اسناد و شواهد دلالت بر ان دارند ، توهم است و فریب و دروغ ،
- بعد سعی میکند که رژیم و مخالفین ان و مماشات کنندگان با ان را در یک صحنه تخیلی کاملا به گونه ای مهره چینی و صحنه ارایی کند ، که تو که در انزمان بوده ای و شاهد بوده ای باید بپذیری که تاریخ اصلا ان گونه که اتفاق افتاده نبوده ،
- بلکه صد درصد بر عکس بوده !
- این مزدور خائن که امروز راوی دروغین تاریخ است
- و توجیه کننده همه جاسوسان و بازیگران پلید ان دوران
- و خودش بازیگر اصلی بوده در ان دوران و به کار تبلیغ بوده در ان دوران،
- یکدفعه حالا شورت و کرست جنبش مخالف به تن کرده ،
- در حالیکه تمام سعی او در ایجاد تشکیک و منحرف کردن اذهان و روشهای باورمندان و کوشندگان جنبش است ،
- گذشته و مزدوران گذشته را با دروغهای تاریخی به سبک استالین ، و بازی با عناوین و عملکردها ، به گونه ای نشان دهد که سربازان رژیم و مزدوران ان بتوانند مثل اسب تروا وارد شوند و ریشه جنبش را بخشکانند .
- سه نفر در ایران هستند که از جنایت کاران و مدیحه سرایان و بازیگران اصلی در ۵۷ و حتی پیش از ان بوده اند
- تخصص این سه نفر در افتاب پرست بودن انها و تغییر مواضع بنا به مقتضیات و بازیگر اصلی بودن در همه دورانها است به گونه ای که نقش اصلی انها دیده نشده و خیانت اینها به مردم ایران و کشور ایران در همه دورانها دیده نشود ،
- نقش دوم اینها عوض کردن جای قربانی و متهم است ،
- نقش سوم انها بازگرداندن اب رفته به جوی اصلی است که اینها مزدور ان جریان هستند ،اما به شکل جدید .
۱) امیر طاهری از مهمترین چهره های روزنامه نگاری زمان شاه ،
- سه سال اول آنقلاب ۵۷ دوران تغییر مسیر و گذار،
- دوران توتالیتری روسی پس از کودتای ۶۰ تا ۶۷ ،
- دوران تکمیل دگردیسی رژیم از امریکا به روسیه رفسنجانی ،
- دوران فریب اصلاحات دروغین خاتمی ،
- دوران اشکار شدن ماهیت روسی رژیم در جنبش سبز
- و دوران علنی شدن خیانت مزدوران منصوب روس از احمدی نژاد تا روحانف و رئیسی و پس از ان ،
- شورشهای براندازانه از ۹۶ و ۹۸ تا ۱۴۰۱ .
- این مزدور روسیه - ملاهای طالبانی - امارات چچنی داعشی ( بانک تروریست های جنایت کار ضد غرب ) و عربستان اتجاعی که مثل ملاها در حال چرخش ازامریکا به روسیه است (دقیقا در سال۵۷ تا ۶۰ ملاها است و پاجای پای انها می گذارد با این تفاوت که کمونیست ها و ارتجاع سرخ در انجا نیستند ) , که مدعی است همه جا شماره یک بوده و در همه دورانها مرکز همه جهان بوده
- از شاه و رضاشاه
- تا بوتفلیقه و روحانف و مارکسیست های روسی تجزیه طلب ،
- تا جنبش های سبز و ۹۶ و ۹۸ و ۱۴۰۱
- تا پیدایش فمینیسم و زندگی خواهی وا زادی اجتماعی و سیاسی و فرهنگی و اقتصادی طلبی مدرن نسل دهه هشتادی ،
- این بازیگر و جاسوس حرفه ای دائم در حال تغییر لباس و به رنگ روز در امدن هست
- با همان هویت و هدف اصلی حفظ منافع روسیه و کلوپ فاشیست ها و تروریست های تجزیه طلب مزدور روس و اعراب و ارامنه و اکراد محور روسیه .
- او تاریخ را به گونه ای دستکاری می کند و برای سیاست روز رژیم و آینده همه جنبش ها به گونه ای نسخه می پیچد که
- صددر صد با اهداف و ارزوها و عملکرد باشندگان و باورمندان به اصول مبارزه جنبش دهه هشتادی در تضاد است .
- امریکا ستیزی و دشمنی با دموکراسی غربی و لیبرالیسم فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی مدرن جهانی به رهبری غرب در تمام نظریات و پروژه سازی های روسی او کاملا پیدا است .
- این پیر کفتار روسی - عربی - ارمنی -کردی معلوم نیست کی باز نشسته می شود ؟
- مثل جنتی و خامنف و ال سعود هیچ وقت !
- یکی نیست از این کفتار جاسوس در همه دروانهای گذشته نظرات و عملکرد او را از ارشیو کیهان و اطلاعات و دیت لاین لندن و کیهان لندن و .... بریزد بیرون تا ببینید که جاسوسی او و خیانت او چه قدر واضح است
۲) نوریزاده مزدور خائن کثیفی که کاملا تاریخ را وارونه سازی می کند ،
- از مزدوران بیت رهبر و رفسنجانی و باند موسوی و توده ایها و فدایی ها و مزدوران روس بوده در همه دورانها .
- در پیش از ۵۷ هم پادوی امثال امیر طاهری و رحمان هاتفی و مارکسیست های روسی دیگر بوده اما در اطلاعات ،
- از اعراب بودجه می گیرد و بین رسانه های فارسی تقسیم میکند تا علیه ملت و به نفع توده ایها ، فدایی ها ، ملی مذهبی ها و رژیم ملاهای روسی و اعراب کلوپ پوتین بنویسند .
- داستانهای این مزدور به قدری اشکار با حقایق تاریخی و حتی مواضع و عملکرد فعلی جریانهای روسی در تضاد است که او سعی میکند حتی با بخشیدن عناوین مضحک به افراد ، جریان تاریخی دروغین ایجاد کند (رفیق بختیار !؟)
- این مزدور دشمن مصدق ، مجاهدین ، بنی صدر ، بازرگان است در داخل
- و دشمن امریکا و کانادا و آوکراین و لهستان و اروپا و ناتو هست در جبهه جهانی .
- ببینید چه گونه بختیار مزدور نفوذی درون جبهه ملی را رنگ امیزی میکند به فتاه پور جاسوس تروریست فدایی همدست ملاهای روسی علیه شاه و سلطنت و لیبرال ها و ملیون و امریکا و اروپا
- با چسباندن نشانه روسی رفیق ! به بختیار !
- انهم الان که کار دسته بندی اپوزیسیون بی خاصیت نادان الت دست روسیه و اعراب ارتجاعی و تروریست های شونیست روسی به دو نیمه ( شبیه : اصلاح طلب ـ اصول گرا در رژیم ) به عنوان پروژه روسیه در ایران کلید خورده،
- پس از شورش غافلگیرانه نسل زد در داخل که کاملا از جنس امریکایی و اروپایی است و سوپرمدرن است و بمب ساعتی است علیه روسیه و مارکسیسم لنینیسم و شونیسم کردی و اسلام روسی ( سنی و شیعه و اخوانی )
۳) عباس میلانی جاسوس نفوذی ملاهای روسی و روسیه در استانفورد به کمک مزدوران روسیه در رژیم شاه مثل زاهدی و همایون ، با نقش ویژه چهره سازی در برابر چهره های منتسب به غرب در اپوزیسیون و پاک کننده رد پای روسیه و مارکسیست های روسی و اعراب و اکراد و ارامنه امریکا ستیز در همه جریانهای تاریخی از زمان مصدق تا ۴۱ و ۵۷ و ۶۰ و ۸۸ و ۹۶ و ۹۸ و ۱۴۰۱
- او همیشه از جیبش یک وصیت نامه روسی می کشد بیرون
- و با سو استفاده از اسناد وزرات خارجه شاه که توسط زاهدی خائن به او داده شده
- و هم چنین داده های روسی کنفدراسیون
- و دایی او که وزیر روسی شاه بوده ،
- رنگ تحقیق و دوباره نگری به ان می زند .
- همو بود که شجریان سلبری تی توده ای مزدور ملاها را در برابر شاهزاده علم کرد !
- انهم پس از سالها پاچه خواری شجریان برای رژیم و انهم پس از مرگ او ! انهم فقط در جیب او !
- مردم ایران
- هر انچه این سه مزدور روسیه و اعراب ارتجاعی فاشیست و تروریست جنایتکار کلوپ پوتین
- یا چرخیده از امریکا به سوی پوتین (مثل ملاها در ۵۷ تا ۶۰ که از امریکا به سمت روسیه چرخیدند و بعد از ۶۰ تا ۶۷ مزدور روسیه شدند و از ۶۷تا ۸۸ مردم را فریب دادند به تظاهر به تعامل با غرب ، و بعد از ۹۶ تا ۱۴۰۱ اعلام اشکار مزدوری روسیه و ابزار تروریستی روس ها علیه امریکا و اروپا )
- گفته اند و می گویند
- کاملا همان چیزی است که خامنف و سپاه و روسیه به ان نیاز دارند
- و همسو با همان امریکا ستیزی و روس مداری ملاهای روسی است .
- اگر جز این بود ،
- اینها باید همسو با نسل جوان و شبیه به مردم لهستان و اوکراین و رهبران مبارز انها حرف میزدند و تحلیل می کردند و تبلیغ !

- تنها در ایران است که رژیم وا پوزیسیون (الت دست ان )مزدور روسیه و امریکا ستیز هستند
- و در جهت منافع روسیه ، سوریه ، ونزوئلا ، کوبا ، کره شمالی ، ویتنام ، نیکاراگوا ، برزیل لولا ، امارات و سعودی و فلسطین و ارمنستان و تجزیه طلبان قومی عمل و تبلیغ میکنند
- به همین دلیل فعالیت اینها از حمایت جنایتکاران سرکوبگر سپاه و بسیج هم مهمتر است .
- دقت کنید که اینها در ایندیپندنت فارسی ( بودجه امارات ، پرستوهای روسی سپاه ، مارکسیست های روسی ) اکنون بیش از گویا نیوز ، کیهان لندن و رادیو زمانه و ایران وایر و مشروطه و ایران فردا و میهن و دوچه ولله و یورو نیوز و صدای امریکا و رادیو فردا و ایران اینترنشنال مشغولند !
- اسب تروای روسیه در جنبش زن زندگی ازادی این سه نفر هستند
خوب هستم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۹
0
1
اعراب برای ظلم و ستم به مردم ایران دست به هر کاری میزنند ،،،!!!حتی برقراری رابطه با کسانی که تا دیروز به آنه لعن و نفرین می گفتند !!!مرگ بر آل سعود
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان