تاریخ انتشار: ۲۰:۱۴ - ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۱ نظر

ترکیه به انرژی هسته‌ای دست یافت

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز از طریق ویدئو کنفرانس در این مراسم تحویل نخستین محموله سوخت هسته ای به نیروگاه "آک کویو" ترکیه شرکت کرد. این نیروگاه را شرکت "روس اتم" روسیه برای ترکیه ساخته است.

ترکیه هسته‌ای شد

رویداد۲۴ همزمان با آغاز مراسم رسمی تحویل نخستین محموله سوخت هسته‌ای به اولین نیروگاه اتمی ترکیه از سوی روس ها، رجب طیب اردوغان در سخنرانی در این مراسم از طریق ویدئو کنفرانس اعلام کرد که کشورش با تاخیر ۶۰ ساله، به جمع کشور‌های دارای انرژی هسته‌ای در جهان صعود کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز از طریق ویدئو کنفرانس در این مراسم تحویل نخستین محموله سوخت هسته‌ای به نیروگاه "آک کویو" ترکیه شرکت کرد. این نیروگاه را شرکت "روس اتم" روسیه برای ترکیه ساخته است.

اردوغان در سخنانش به مناسبت این روز مهم برای ترکیه افزود: با تحویل سوخت‌های هسته‌ای راه‌های هوایی و دریایی به نیروگاه هسته‌ای آک کویو، به عنوان یک تاسیسات هسته‌ای را بدست اورده است.

پوتین در سخنرانی برخط در این مراسم گفت: سیستم هسته‌ای آک‌کویو یکی از مدرن‌ترین و قابل اعتمادترین سیستم‌های امنیتی در جهان است. قرار است روند فعالیت اولین فاز نیروگاه هسته‌ای آک‌کویو در سال جاری میلادی آغاز شود و فاز‌های بعدی آن نیز با فاصله‌های زمانی یک ساله به بهربرداری خواهد رسید.

کار احداث نیروگاه آک‌کویو در منطقه مرسین ترکیه به عنوان نخستین پروژه ساخت و راه اندازی راکتور نیروگاه هسته‌ای کشور آوریل ۲۰۱۸ با شرکت ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از طریق ویدیوکانفرانس آغاز شد.


بیشتر بخوانید: ولادیمیر پوتین و خطر جنگ جهانی سوم!


این پروژه که حدود ۲۰ میلیارد دلار هزینه دارد بزرگترین سرمایه گذاری در ترکیه در یک مرحله خواهد بود و ۱۰ درصد نیاز برق کشور را تامین خواهد کرد. این نیروگاه زمینه ایجاد اشتغال برای ده هزار نفر را فراهم خواهد کرد. سهام شرکت‌های ترکیه در این پروژه ۳۵ الی ۴۰ درصد خواهد بود و بین ۶-۸ میلیارد دلار ارزش افزوده برای آن‌ها به همراه خواهد داشت.

نیروگاه هسته‌ای آک‌کویو از سوی شرکت دولتی «روس اتم» روسیه تاسیس می‌شود. این نیروگاه چهار واحد تولید برق خواهد داشت که ظرفیت هر یک از آن‌ها ۱۲۰۰ مگاوات تعیین شده است. زمانی که نیروگاه مذکور با چهار رآکتور هسته‌ای و ظرفیت تولید ۴۸۰۰ مگاوات برق به بهره‌برداری برسد، می‌تواند ۳۵ میلیارد کیلووات ساعت انرژی مورد نیاز استانبول را به تنهایی تامین کند. در مرحله عملیاتی نیز برای ۳۵۰۰ نفر فرصت اشتغال ایجاد می‌شود.

تاکنون ۲۴۸ نفر برای اشتغال در نیروگاه‌های هسته‌ای آک‌کویو در حال تحصیل در دانشگاه تحقیقات هسته‌ای روسیه هستند که ۳۵ نفر آن‌ها فارغ التحصیل شده اند. قرارداد احداث این نیروگاه سال ۲۰۱۰ میلادی بین ترکیه و روسیه منعقد شده بود.

منبع: آناتولی

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: انرژی هسته ای
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
حسین اراکی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۸
0
0
مایک نیروگاه هزارمگاواتی ساخت روسیه داریم بااین همه حاشیه
نظرات شما
پیشخوان