تاریخ انتشار: ۲۰:۱۵ - ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۲

نتایج اولیه انتخابات ترکیه؛ اردوغان با ۵۳.۳۷ درصد آرا از قلیچداراوغلو پیشی گرفت

رای‌گیری در یکی از سرنوشت‌سازترین انتخابات تاریخ یکصد سال اخیر ترکیه لحظاتی پیش پایان یافت. شبکه تلویزیونی TRT ترکیه نوشت که نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری ترکیه نشان می‌دهد که اردوغان ۴۹.۸۴ درصد آراء و قلیچدار اوغلو ۴۵.۷۲ درصد آراء را به دست آورده اند.

نتایج اولیه انتخابات ترکیه؛ اردوغان با ۵۳.۳۷ درصد آرا از  قلیچداراوغلو پیشی گرفت

رویداد۲۴ رای‌گیری در یکی از سرنوشت‌سازترین انتخابات تاریخ یکصد سال اخیر ترکیه لحظاتی پیش پایان یافت و نتایج اولیه انتخابات ریاست‌جمهوری توسط برخی خبرگزاری‌ها اعلام شد.

شبکه تلویزیونی TRT ترکیه نوشت که نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری ترکیه نشان می‌دهد که اردوغان ۴۹.۸۴ درصد آراء و قلیچدار اوغلو ۴۵.۷۲ درصد آراء را به دست آورده اند.

نتایج اولیه شمارش ۱۷ درصد آراء انتخابات ریاست جمهوری ترکیه:

اردوغان با ۵۶.۶۷ درصد آرا از قلیچداراوغلو با ۳۷.۴۱ درصد از آرا پیشی گرفته است

نتایج اولیه شمارش ۲۱ درصد آراء انتخابات ریاست جمهوری ترکیه:

اروغان با کسب ۵۵.۰۳ آراء پیشتاز است و قلیچدار اوغلو موفق به کسب ۳۹ درصد از آرا شده است.

نتایج اولیه شمارش ۲۵ درصد آراء انتخابات ریاست جمهوری ترکیه:

بر اساس گزارش آناتولی از آراء شمارش شده، اردوغان با کسب ۵۴.۲۷ آراء همچنان پیشتاز است و قلیچدار اوغلو ۳۹.۷۵ درصد از آرا را به دست آورده است.


بیشتر بخوانید: در نبرد انتخابات امروز ترکیه چه می‌گذرد؟ +تصاویر


نتایج اولیه شمارش ۳۰.۱۵ درصد آراء انتخابات ریاست جمهوری ترکیه:

بر اساس گزارش آناتولی از آراء شمارش شده، اردوغان با کسب ۵۳.۶۲ آراء همچنان پیشتاز است و قلیچدار اوغلو با کسب ۴۰.۴۲ درصد از آرا فاصله خود با اردوغان را کمتر کرده است.

نتایج اولیه شمارش ۳۲.۲۶ درصد آراء انتخابات ریاست جمهوری ترکیه:

بر اساس گزارش آناتولی از آراء شمارش شده، اردوغان با کسب ۵۳.۳۷ آراء همچنان پیشتاز است و قلیچدار اوغلو با کسب ۴۰.۶۸ درصد از آرا فاصله خود با اردوغان را کمتر کرده است.

خبرگزاری‌های بین‌المللی و رسانه‌های ترکیه از میزان بسیار بالای مشارکت شهروندان در رأی‌گیری در انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی این کشور در روز یک‌شنبه، ۲۴ اردیبهشت، خبر می‌دهند.

رأی‌گیری برای انتخاب سیزدهمین رئیس‌جمهور تاریخ این کشور و نمایندگان در مجلس ۶۰۰ نفره، از ساعت هشت بامداد به وقت محلی آغاز شده است.
در صورتی که هیچ یک از دو نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری ترکیه نتواند ۵۰ درصد آرا را به دست آورد، این انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد. در آن صورت دور دوم انتخابات در هفتم خرداد برگزار می‌شود.

در انتخابات ترکیه ۶۰ میلیون و ۶۹۷ هزار نفر واجد شرایط رای وجود دارد که ۳۰ میلیون و ۷۱۰ هزار نفر یعنی ۵۰.۶ درصد آن را زنان تشکیل می‌دهند.

منبع: انتخاب
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: انتخابات ترکیه
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان